Lśniące i piękne: złoto próby 999

Złoto, które powszechnie określa się mianem czystego złota, występuje w wyrobach o próbie 999 i wyższej. Ani naturalne, ani sztuczne metody nie są w stanie wyprodukować absolutnie czystej formy złota, ponieważ zawsze obecny będzie niewielki procent zanieczyszczeń (stopów). Tylko 24-karatowe złoto próby 999,9 jest obciążone niskim poziomem zanieczyszczeń, tj. do 0,1%.

Aby uzyskać wysoką czystość, samorodki są oczyszczane z zanieczyszczeń. Uzyskany w ten sposób metal szlachetny nazywany jest "czterema dziewiątkami" lub "złotem bankowym". W branży jubilerskiej metal szlachetny o wyjątkowej czystości do 99,999%, który nazywany jest "pięcioma dziewiątkami", jest rzadko używany.

Dlaczego złoto próby 999 jest "chervonny"?

Słowo "chervonny" pochodzi od słowa "robak", czyli barwnik, które jest związane z rzeczownikiem "robak" (nazwa nadawana farbie lub tkaninie o czerwono-purpurowym zabarwieniu). Choć czyste złoto w naturalnym gatunku o bogatym żółtym kolorze lub z domieszką zielonego odcienia, przy ogrzewaniu staje się czerwone - w taki sposób w starożytnej Rosji sprawdzano autentyczność metalu szlachetnego. Istnieje sugestia, że "chervonny" pochodzi od polskiego czerwony ("żar").

W czasach imperialnej Rosji (od 1701 roku) metal szlachetny był używany do wytopu monet o wadze 3,4 grama i nominale 10 rubli. Teraz słowo to jest używane tylko w życiu codziennym.

Właściwości i cechy metalu

Według tabeli pierwiastków chemicznych, złoto (określane jako Au) jest pierwiastkiem obojętnym, nie podlega zmianom temperatury i wysokiej wilgotności, metal szlachetny nie jest pod wpływem substancji chemicznych. Kupując metal wysokiej jakości otrzymujesz materiał, który

  • praktycznie nie ulega utlenianiu;
  • nie jest skalowany;
  • i ma jasny kolor i połysk.

Uważa się, że złoto jest wieczne, ponieważ na jego stan nie mają wpływu zasady i kwasy. Nie jest to jednak prawda. Jako element, Au boi się skutków działania chloru, mieszaniny stężonego kwasu solnego i kwasu azotowego. Ale we wszystkich innych aspektach chemicy i jubilerzy mają rację: materiał nie straci swojego rozpoznawalnego połysku i koloru na przestrzeni wieków.

Wśród wad czystego złota: metal jest plastyczny i podatny na zarysowania, wgniecenia i deformacje.

Prawdziwe złoto próby 999 jest rzadko używane do produkcji biżuterii, ale znak ten jest używany jako podstawowa jednostka w ekonomicznym systemie monetarnym ("standard złota"). Banki centralne utrzymują złoto próby 999,9 (w postaci sztabek o masie 1 kg lub większej) tworząc państwową rezerwę złota.

Dlaczego i gdzie jest stosowany?

Jubilerzy nauczyli się przekształcać sztabki w płaskie arkusze. Takim materiałem pokrywa się powierzchnie, na przykład kopuły kościołów, słynny sussal, który chroni powierzchnie przed korozją i utlenianiem. W pałacach z czasów przed Piotrem Wielkim i Piotrem Wielkim sussal był aktywnie wykorzystywany do dekoracji elementów wnętrza.

W czasach carskiej Rosji wszystkie obrączki ślubne były wykonane z czystego złota. Dziś na sklepowych półkach rzadko można znaleźć złoto o próbie 999, ale warto poszukać tej biżuterii w antykwariatach i butikach z wyższej półki. Zyskują one również popularność w krajach Azji Wschodniej.

Jubilerzy wiedzą, jak uformować materiał w dowolny kształt dzięki jego miękkości, ale z tego samego powodu należy zachować ostrożność przy noszeniu biżuterii, która jest krucha i podatna na odkształcenia. Najmniejszy kawałek będzie ważył co najmniej 10 gramów.

Fakt: W kopalniach złota nie da się znaleźć samorodków złota powyżej 950, ponieważ zawsze zawierają one zanieczyszczenia. Tylko w bankowych skarbcach przechowywane są sztabki złota o najwyższym standardzie, 999,9 lub "cztery dziewiątki".

Jak o nią dbać?

Złoto próby 999 nie wymaga specjalnej pielęgnacji, najważniejsze jest prawidłowe noszenie biżuterii. Aby to osiągnąć, biżuteria nie może być poddawana naciskowi lub działaniom mechanicznym, w przeciwnym razie pojawią się deformacje i wgniecenia. Zaleca się przechowywanie biżuterii w etui, regularne polerowanie (ściereczką lub irchą) i czyszczenie tylko pastami do czyszczenia metali szlachetnych, a jeszcze lepiej u jubilera.

Cena metalu szlachetnego

Zgodnie z ceną księgową w Centralnym Banku Rosji na pierwszy kwartał 2017 roku, 1 gram złota próby 999 będzie kosztował 2.297 rubli. Należy pamiętać, że jest to cena za wagę, sama biżuteria będzie kosztować więcej, ponieważ w cenę wliczony jest również koszt pracy jubilera i wkładek.

Złoto próby 999: dlaczego dodaje się ligatury

Czyste złoto jest produktem końcowym procesu rafinacji złota surowego. Młyn rafinuje rudę wydobytą w kopalni z innych metali, skał i kamieni. Najczystsze próbki są wydobywane przez wytapianie, które następnie są wlewane do wlewek.

W świecie jubilerskim, zwyczajowo używa się bardziej odpornych i mocniejszych metali, dlatego też stopy są włączane w celu wzmocnienia cech jakościowych materiału. Istnieją również gatunki 925, 750 i 585 oraz tańsze gatunki 500 i 375. W zależności od zanieczyszczeń metal jest różnie zabarwiony. Stop ten jest powszechnie rozcieńczany srebrem, platyną, palladem, a także miedzią i niklem w różnych proporcjach. Za pomocą ligatury rzemieślnicy łączą metale, tworząc wykwintną biżuterię.