Jaki jest ciężar właściwy biżuterii i jak wpływa on na jej wartość?

 • Ciężar właściwy: analiza pojęcia
 • Po co określać ciężar właściwy
 • Ciężar właściwy srebra, złota, platyny
  • Złoto
  • Platinum
  • Silver
 • Złoto na podstawie gęstości

Ciężar właściwy - ważny charakterystyka metal szlachetny. To ona decyduje o ostatecznej wartości Twojej biżuterii. biżuteria biżuteria. Gold.ua powie, czym jest ta cecha, jakie jest jej znaczenie dla nabywcy akcesoriów jubilerskich i wyjaśni w prostych słowach, dlaczego absolutnie identyczna biżuteria wykonana z srebro, złoto, platyna Mają różną wagę.

Ciężar właściwy: wyjaśnienie pojęcia

Co to jest ciężar właściwyuczy się w szkole na lekcjach fizyki. Ale szczerze mówiąc, niewielu ludzi ma o tym wiedzę To dobry czas, aby przypomnieć sobie o tym w dziedzinie biżuterii.

Produktyodlewane z różnych metali z tym samym tom mają różne masy. Jednak te dwie wielkości są ze sobą powiązane: masa zależy od objętości. Stosunek dwóch ważnych cech metalu (objętość do masy) nazywana jest jego właściwością gęstość. Ciężar właściwy określa, jak ciężar substancji z objętością, którą będzie zajmuje. Jeśli chodzi o dziedzinę jubilerską, dopuszczalne jest mieszanie definicji ciężaru właściwego i gęstości.

Po co definiować ciężar właściwy

Wyobraź sobie, że zobaczyłeś swoją wymarzoną biżuterię w złocie, ale chcesz ją odtworzyć w platynie. Znajdujesz sprawdzonego rzemieślnika, który dokładnie odtworzy replikę w metalu, który chcesz. A potem, gdy akcesorium jest już gotowe, jego koszt jest dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem... Dlaczego tak jest? Przecież zamówiłaś identyczną biżuterię, pomyślałaś o wszystkim, a na koniec dostałaś dodatek, który kosztuje o wiele więcej, niż się spodziewałaś. Wynika to z faktu, że ciężar właściwy metalu wpływa na koszty. Ta sama objętość materiałów ma zupełnie inną wagę. Wartość ta zależy od gęstości metalu. Jubilerzy z dużym doświadczeniem już intuicyjnie rozumieją, ile dany egzemplarz będzie ważył w złocie, a ile w platynie. A w razie wątpliwości można odwołać się do specjalnych tabel, które pozwalają określić wartość przyszłego produktu. Dlatego przed zamówieniem zawsze należy skonsultować się z rzemieślnikiem, aby cena akcesorium nie stała się niemiłą niespodzianką.

Ciężar właściwy może być użyty do określenia, z jakiego metalu wykonany jest dany element. Pomaga to zapobiegać fałszerstwom. Jest to szczególnie ważne, gdy kolor nie może być użyty do identyfikacji metalu, a oznaczenia są prawie zatarte. Ciężar właściwy określa również klasę metalu szlachetnego. Prosta wiedza z lekcji fizyki pomoże ocenić uczciwość rzemieślnika. Jednym słowem, cecha ta jest równie ważna jak wszystko inne, choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że taka wiedza potrzebna jest tylko jubilerom, a kupujący mogą się bez niej obejść. Chociaż powinniśmy być świadomi jednego "ale": nie jest możliwe oszacowanie gęstości kawałka w warunkach sklepowych, a niezbędne obliczenia mogą być wykonane tylko w domu. Więc nie zapomnij kardynalną zasadę: kupić akcesoria biżuterii tylko w wyspecjalizowanych sklepach, przejdź do rzemieślników z dobrą reputacją.

Ciężar właściwy srebra, złota, platyny

W branży jubilerskiej szlachetne metal nie jest stosowany w czystej postaci. Nie jest to w ogóle praktyczne. Materiał wymaga dopracowania. Szczególnie złoto i srebro, ponieważ te metale są zbyt miękkie w czystej postaci. Aby zwiększyć wytrzymałość i odporność na ścieranie, nadać połysk, zmodyfikować odcień, przemysł jubilerski stosuje ligatura stop. Oznacza to, że do surowca dodawane są stopy. Ciężar właściwy złotej biżuterii zależy od jej ilości i składu. Ciężar właściwy złotej biżuteriioraz akcesoria wykonane z platyny i srebra. Decyduje to również o ocenach i ostatecznej cenie.

Złoto

Złoto jest gęstym i ciężkim materiałem. Ale czyste złoto jest również bardzo miękkie, co jest istotną wadą. Gdyby biżuteria była wykonana z niefałszowanego złota, szybko straciłaby swój reprezentacyjny wygląd, ulegając deformacjom i zarysowaniom. Z tego powodu jubilerzy zawsze dodają do złota ligaturę. Możesz stwierdzić, ile go masz, patrząc na dowód. Na przykład 999 wskazuje, że stosuje się minimum 0,01% zanieczyszczeń, a resztę stanowi metal szlachetny. Jednak tylko sztabki bankowego złota mogą poszczycić się takim znakiem. bulion. Przy produkcji biżuterii dodaje się od 25 do 62,5 procent dodatków, które zmieniają temperaturę topnienia złota. Temperatura topnienia złotaZwiększa się połysk i trwałość materiału, a także jego blask. Jednym słowem, takie dodatki tylko zwiększają połysk biżuterii.

Naturalnie, ligatura zmienia gęstość złota.. Stop zmniejsza ciężar właściwy złota. Fizyczne Fizyczna gęstość złota może być odczytana z próby, i odwrotnie, gatunek złota może być odczytany z ciężaru właściwego. Poniższa tabela przedstawia ważne dane liczbowe:

Gatunek złota

Gęstość (g/cm³)

999

19,3

750

15,3 do 16,6

585

12,85 do 13,24

375

11,55

Z tabeli widać, że przy tej samej klasie (585 lub 750) ciężar właściwy może być różny. Różnica ta wynika z nieidentycznego składu ligatur z identyczną ilością zanieczyszczeń. Ligatury nadają kolor akcesorium. Do takich zastosowań wykorzystuje się miedź, pallad i srebro. Dokładnie ten sam pierścionek w czerwonym i białym złocie będzie miał inny ciężar właściwy. Stąd różna cena "bliźniaków".

Platinum

Platyna jest uważana za najtwardszy i najwytrzymalszy metal szlachetny. Ciężar właściwy tego materiału wynosi 21,45 (mierzony w g/cm³). Metal jest trudny do pracy, ale wysokie właściwości materiału opłaca się. Platyna jest wyjątkowo odporna na ogień i nie odkształca się pod wpływem maksymalnych temperatur.

Unikalne właściwości materiału pozwalają na wykorzystanie go do wyrobu biżuterii praktycznie bez użycia ligatur. Z reguły biżuteria platynowa jest oznaczona znakiem 950: oznacza to, że jej ciężar właściwy wynosi 21,05.

Obrączki ślubne są często wykonane z platyny. Materiał ten jest bezpośrednią konkurencją dla białego złota. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że potrzeba więcej platyny niż złota, aby stworzyć identyczne pierścienie. A wszystko to z powodu gęstości materiału. To ostatecznie wpływa na koszt: platynowy pierścień będzie kosztował więcej niż złoty "bliźniak".

Silver

Srebro jest plastycznym materiałem szlachetnym, dlatego też jest szczególnie cenione przez jubilerów. Jest twardszy niż złoto, ale bardziej plastyczny niż słońce. Wysoka kowalność materiału ma wpływ na komfort noszenia biżuterii: łatwo się wygina, więc łatwo pęka i łatwo ulega zarysowaniom. Konieczne jest dodanie stopów w celu zwiększenia wytrzymałości akcesoriów. Ale ligatury są bardzo minimalne. Temperatura topnienia srebra nie zmienia się (961,8 stopni), ale ciężar właściwy jest niższy.

Gęstość srebra Czyste srebro ma gęstość 10,5 g/cm3. Jubilerzy powszechnie używają metalu o próbie 925. Jego ciężar właściwy wynosi 10,36.

Określanie złotego wzorca na podstawie jego gęstości

Określenie, czy gęstość metalu odpowiada złotemu wzorcowi oznaczenie metalu Rzeczywistą ilość złota w stopie można określić dokonując prostych obliczeń, które znane są od czasów szkolnych. Potrzebna jest waga z podziałką co najmniej jednostka (1 gram) i pojemnik z etykietą informującą o objętości.

 1. Zważ swoje akcesoria. Zanotować rysunek.
 2. Napełnić zbiornik wodą. Zanurz w nim przedmiot. Należy dopilnować, aby ciecz nie przepełnia się.
 3. Określić zmianę objętości wody po zanurzeniu.
 4. Oblicz gęstość dzieląc masę przez objętość.
 5. Porównaj wynik z tabelą gęstości złota.

Metoda ta może być stosowana nie tylko do określania złotego wzorca, ale także do rozróżniania różnych materiałów. Na przykład, jeśli nie można dowiedzieć się, czy akcesorium jest wykonane z białego złota lub platyny, obliczyć gęstość i wszystko spadnie na miejsce.