Ekskluzywne obrączki ślubne - trudna sztuka wyboru

Próba złota; 333, 585 czy 925?

Pierwszą kwestią przy wyborze obrączek ślubnych jest postawienie na odpowiedni rodzaj kruszcu. Najczęściej wybierane jest tradycyjne złoto żółte, które jest bezpiecznym i ładnym wyborem. Coraz częściej państwo młodzi stawiają na modne złoto białe, które jest stopem klasycznego złota z niklem lub palladem. Ciekawą propozycja może być również tytan, a także srebro, jeśli będzie to srebro bardzo wysokiej próby 925. Zazwyczaj nie ma na rynku srebra z niższą próbą.

Jaka jest najlepsza próba złota?

W przypadku obrączek stosuje się najczęściej próby 333 i 585. W próbie 333 jest stosunkowo mało złota, ale nie widać różnicy estetycznej. Pojawia sięga to różnica praktyczna, ponieważ złoto jest delikatne i tak naprawdę nie chcemy, by było go przesadnie dużo w próbie. Złoto bardzo wysokiej próby jest za delikatne na obrączki.

Obwód palca, a rozmiar obrączki, szerokość

Rozmiar obrączki musi być dobrze dopasowany, bo inaczej nie będzie ona po prostu pasowała. Dobry rozmiar to rozmiar wygodnie wchodzący na palec, nie uciskający go, ale nie pozwalający też na ruch obrączki. Najlepiej jest wykonać kilka pomiarów o różnych porach dnia, bo na rozmiar palca wpływa wiele bardzo prozaicznych czynników takich jak zmęczenie czy pogoda. Ciąża, stres i inne tego typu kwestie także zmienią wielkość palca.

Propozycje obrączek ślubnych

Wiele pomiarów jest potrzebnych po to, by wyznaczyć rozmiar średni, który umożliwi noszenie obrączki przez cały lub przynajmniej prawie cały czas. Trzeba tutaj też pomyśleć o szerokości obrączki. Obrączki szerokie są niezbyt wygodne, jeśli są bardzo dopasowane, ale za to zapobiegają zsuwaniu się, jeśli obrączki są dość duże. Jeśli mamy lepiej dopasowaną obrączkę, warto, by było stosunkowo cienka.

Obrączki ślubne – profil

Profile obrączek to sposób ich zaokrąglenia. Zaokrąglenie może być pełne, spłaszczone lub fazowe, a czasami różni producenci dają nam jeszcze inne opcje. Powinno to być skorelowane z szerokością obrączki, ale najczęściej decyduje po prostu upodobanie estetyczne osoby, która będzie ją zakładała na palec.

Obrączki ślubne dwukolorowe

Ciekawym trendem ostatnich kilku lat jest łączenie co najmniej dwóch kolorów złota, a nawet innych metali na obrączce. Złoto białe z żółtym w stosunku 1:1 jest najpopularniejszym rozwiązaniem na tym polu. Jest to ładne i ciekawe, ale dość łatwo jest się zapędzić w kozi róg poprzez mnożenie dodatków. Obrączki powinny być dość minimalistyczne dla wieloletniej wygody ich użytkowania. Wiele połączeń, obrączki trzy kolorowe i skomplikowane wzory to także wyższy koszt i potencjalne problemy przy wszelkich przeróbkach.

Grawer miłosny na obrączkach

Sposobem na personifikację obrączki jest wygrawerowanie czegoś na niej. Kilka słów, imię współmałżonka, ważny dla pary cytat, a to wszystko ładna czcionką. W ten sposób sprawi się, że obrączki będą wyjątkowe.