Perydot - klejnot faraonów

Starożytny klejnot

Jeden z najstarszych znanych człowiekowi klejnotów, o którym historyczne wzmianki pochodzą już z 1500 r. p.n.e. Perydot został po raz pierwszy odkryty na wyspie Topazios na Morzu Czerwonym. Słowo perydot pochodzi od arabskiego "faridat", co oznacza klejnot. Jego historia obejmuje tworzenie biżuterii przez egipskich faraonów. Za wtargnięcie do ich tajnych kopalni perydotu groziła śmierć. Istnieją przypuszczenia, że słynna kolekcja szmaragdów Kleopatry mogła być właśnie perydotem. Peridot jest nadal bardzo ceniony w Egipcie i stanowi klejnot narodowy tego kraju.

Zastosowania Obecnie

Ten wspaniały limonkowo-zielony kamień szlachetny jest jednym z dwóch kamieni urodzeniowych dla miesiąca sierpnia, jak również jest odpowiedni na 16 rocznicę ślubu. Jest on również noszony przez tych, którzy kochają jego unikalny limonkowy kolor.

Kosmiczny Pył

Perydot jest rzadką i półprzezroczystą formą popularnego minerału olivine. Olivine. Oliwin został odkryty w pyle komety zebranym przez zrobotyzowane sondy kosmiczne, znaleziony na Księżycu, wykryty na Marsie, a nawet znaleziony w niektórych rzadkich meteorytach, które wylądowały na Ziemi.

Głęboko w Ziemi

Perydot i diament to jedyne dwa kamienie szlachetne, które pochodzą z płaszcza Ziemi. Powstały w płaszczu Ziemi, w warstwie pomiędzy skorupą ziemską a zewnętrznym jądrem, perydot jest wyrzucany na powierzchnię Ziemi w wyniku ruchów tektonicznych i dramatycznych wydarzeń wulkanicznych.

Właściwości

Perydot jest jednym z niewielu kamieni szlachetnych, które występują tylko w jednym kolorze - zielonym. Jego odcienie wahają się od jasnożółtej zieleni do ciemnej brązowozielonej. Nie jest znana żadna obróbka mająca na celu poprawę jego koloru lub przejrzystości, dlatego nie jest poddawany obróbce cieplnej ani w żaden sposób ulepszany. Najszlachetniejsze perydoty mają piękną, czystą, limonkową zieleń. Chociaż perydot mierzy tylko 6,5 do 7 w skali Mohsa, oszlifowane kamienie są trwałe i niełatwo ulegają pęknięciom.

Geografia

Nieskazitelne perydoty o masie ponad pięciu karatów są szczególnie rzadkie. Kamienie tak duże, jak 22 karaty, zostały jednak wycięte w kopalniach w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydobywa się 80%-90% światowej podaży perydotu. Najbardziej wydajne kopalnie znajdują się w rezerwacie Indian San Carlos Apache w Arizonie. Pakistan produkuje perydot o bardzo wysokiej jakości. "Peridot kaszmirski" mierzy ponad 100 karatów. Największy na świecie perydot, 310-karatowy klejnot, jest własnością Smithsonian Museum w Waszyngtonie. Jednak perydot najwyższej jakości pochodzi z Mogok, Mayanmar (Birma).

Folklor

Starożytni Egipcjanie nazywali perydot "klejnotem słońca", wierząc, że chroni on osobę noszącą perydot przed złem. Używano go jako amuletu przeciwko czarom i magii, złym duchom, nocnym strachom i szaleństwu. Leczył tchórzostwo, uspokajał gniew, a także rozjaśniał umysł. Wielu współczesnych nadal wierzy w te moce.

Prezent, który należy cenić

Czy noszone jako kamień urodzenia, rocznicy klejnot, lub dla specjalnej osobistej przyjemności, żaden klejnot nie może rywalizować peridot dla jego wspaniały kolor limonkowy zielony.