Pallad

Co to jest Pallad?

Członek grupy elementów znanych jako "platyna metali z grupy", pallad jest srebrzysto-białe metalu, który jest podobny w kolorze i wykończeniu do platyny. Chociaż nie jest tak gęsty ani tak cenny, jak jego rzadki odpowiednik, pallad jest nadal uważany za metal szlachetny sam w sobie.

Odkryte w 1803 roku w Ameryce Południowej, pallad został wykorzystany do wielu różnych zastosowań. Ponad 50% dzisiejszej podaży tego metalu jest wykorzystywane do produkcji katalizatorów samochodowych. Metal ten jest również wykorzystywany jako komponent w wielu produktach elektronicznych, dentystycznych i medycznych oraz w produkcji ciepła i wody.

Od 1939 roku, pallad jest szeroko stosowany do biżuterii, pierścionki zaręczynowe i opaski ślubne i jest preferowany przez konsumentów świadomych budżetu jako bardziej ekonomiczna alternatywa dla platyny. Jeden z najczęściej wybieranych metali stopowych, pallad jest często łączony z żółtym złotem, aby utworzyć białe złoto.

Korzyści z palladu

Pallad oferuje konsumentom biżuterię szereg zalet:

Służy jako ekonomiczna alternatywa dla platyny, a jednocześnie zapewnia pożądane srebrno-matowe wykończenie

Utrzymuje swój kolor naturalnie w czasie; nigdy nie wymaga ponownego malowania rodem. Odporny na matowienie, erozję chemiczną i ekstremalne temperatury.

Trwała powierzchnia (12% twardsza od platyny) jest odporna na zadrapania i zacieki. W miarę upływu czasu tworzy się piękna patyna, podobna do platyny

Właściwości hipoalergiczne i barwiące sprawiają, że jest to idealny wybór do stosowania jako metal stopowy.

Dzięki wielu pożądanym zaletom, w tym bliskiemu podobieństwu do jego droższego platynowego odpowiednika, pallad stał się ważnym elementem na dzisiejszym rynku biżuterii pięknej.