Tajemnice biżuteryjnego blasku

Co jest ważne przy wyborze dodatków do biżuterii? Cena, jakość, design - każdy klient ma swoje własne kryteria wyboru. Jednak pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę przekraczając próg sklepu jubilerskiego jest biżuteria sklep jest jak bardzo błyszczą dodatki na gablocie. Przed Przedmioty z metali szlachetnych przechodzą przez wiele etapów produkcji, zanim trafią do salonu sprzedaży. Kluczem jest nie tylko wprowadzenie ciekawego pomysłu w życie, ale także nadanie akcesorium blasku. Wyjaśniamy, na czym polega polerowanie, gratowanie i polerowanie złotaPokażemy Ci sztuczki rzemieślnicze i nauczymy Cię, jak sprawić, by Twoja biżuteria nie wyblakła z biegiem lat.

Jak jubilerzy uzyskują lśniące elementy biżuterii

Wykonywanie biżuterii jest czasochłonne. proces. Najpierw rodzi się pomysł, szkic. Następnie akcesorium jest odlewane w złoto lub srebro Następnie akcesorium jest odlewane w złocie lub srebrze (materiał nadaje mu określony kształt). Ale na tym nie kończy się proces pracy: w odlewni kończy się tylko pierwszy etap produkcji. Następnie ważne jest, aby łuki stały się miękkie i - błyszczące.

Jak osiągnąć świecić akcesoria? Prace wykończeniowe, takie jak szlifowanie, usuwanie zadziorów i polerowanie, mogą pomóc w nadaniu biżuterii nieskazitelnego wyglądu. Dopiero po przejściu przez te etapy dodatek jubilerski staje się doskonały i trafia na wystawę, gdzie znajduje swojego właściciela. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób jubilerzy osiągają tę fenomenalną gładkość i połysk.

Polerowanie

 

Pierwszym krokiem do uzyskania lśniącego metalu szlachetnego jest szlifowanie. Ten etap produkcji następuje bezpośrednio po castingu. Odlana biżuteria jest jeszcze daleka od doskonałości, a polerowanie przybliża ją do perfekcji. Dzięki procedurze:

 • utwór obrabiany przedmiot otrzymuje dokładny kształt;
 • Nadmiar metalu jest usuwany;
 • powierzchnia przedmiotu jest oczyszczona i wygładzona.

Szlifowanie złota i srebra jest wykańczana za pomocą specjalnej maszyny szlifierskiej. Urządzenie posiada tarczę szlifierską. Po uruchomieniu koła, rzemieślnik przynosi odlany przedmiot do koła, aby usunąć nadmiar metalu z modelu. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić przewidzianego kształtu przedmiotu.

 

Szlifowanie srebra i złota to delikatne zadanie. Przy pomocy maszyny można obrobić tylko całą powierzchnię, natomiast korekta najmniejszych elementów wymaga użycia przyrządu ręcznego. Jubiler używa wiertarki, która wyposażona jest w wiele różnych akcesoriów, często używa się również pilnika. Łatwo jest popełnić błąd przy użyciu ściernicy, ale ryzyko popełnienia błędu podczas szlifowania ręcznego wzrasta wielokrotnie. Ważne jest, aby rzemieślnik skupił się jak najbardziej na swojej pracy, ponieważ jest ona prawdziwie filigranowa.

Szlifowanie nie czyni dzieła idealnym, ale przybliża moment. Po wypolerowaniu element jest przekazywany do kolejnego etapu produkcji.

Szlifowanie

 

Akcesoria są gratowane tak, aby stały się niemal dokładnie takie, jak klienci widzą je w sklepie. Celem tego zabiegu jest oczyszczenie modelu, wygładzenie powierzchni i zwiększenie połysku gotowego przedmiotu. Usuwanie zadziorów z biżuterii Polerowanie i polerowanie to operacje, które łączą w sobie polerowanie i polerowanie.

Technologia Technika usuwania zadziorów wymaga specjalnego wyposażenia. Efekt końcowy zależy od jego poziomu oraz od ścisłego przestrzegania instrukcji. Ogólnie rzecz biorąc, ręczne gratowanie odbywa się w dwóch etapach: zgrubnym przetwarzanie Generalnie operację lakierowania przeprowadza się w dwóch fazach: mokrej (szlifowanie zgrubne) i suchej (polerowanie). W niektórych przypadkach wystarczy tylko faza "na sucho", jednak to rzemieślnik jest odpowiedzialny za określenie dokładnej liczby operacji.

Pierwszy etap procesu usuwania zadziorów przebiega w następujący sposób:

 1. Odlana biżuteria umieszczana jest w specjalnym bębnie.
 2. Tutaj wlewa się specjalny roztwór zawierający odczynniki. Bęben może być roztworem sody kalcynowanej, sody kaustycznej, wapna palonego oraz specjalnych past i detergentów. Środki te przyspieszają czyszczenie metalu.
 3. Specjalne kulki umieszczane są w bębnie wraz z biżuterią i roztworem buforowym. Są one wykonane ze stali i mają niewielkie rozmiary.
 4. Ustawiają czas i prędkość gratowania oraz uruchamiają urządzenie. Bęben zaczyna się obracać.
 5. Gdy bęben zatrzyma się, jego zawartość jest wsypywana do specjalnego pojemnika, który przypomina duże sito. Trunki i koraliki odchodzą, a oczyszczone akcesoria pozostają w sieci.

 

Po obróbce na mokro przeprowadzana jest obróbka na sucho. Zasada działania jest taka sama, ale zamiast roztworów stosuje się suche materiały ścierne. Może to być porcelana, korund, plastik, ceramika w postaci małych geometrycznych kształtów - stożek, walec, kula. Czasami maszyny do usuwania zadziorów wykorzystują zmielone łupiny orzechów: doskonale nadają się do polerowania, podobnie jak syntetyczne materiały ścierne. Technicy używają własnego sprzętu do ustawiania parametrów: wszystko zależy od tego, jak dobrze wypolerowane są kamienie szlachetne i czy części biżuterii zostaną uszkodzone.

W praktyce jubilerskiej najczęściej wykonywanym zabiegiem jest gratowanie na sucho. Odlewy są gratowane przy użyciu maszyny i narzędzi ręcznych. Jednakże szlifowanie ręczne jest czasami zastępowane gratowaniem na sucho. Pozwala to na obniżenie kosztów produktu, ponieważ praca ręczna jest zawsze kosztowna.

Polerowanie

 

Aby nadać Państwa akcesoriom połysk, za który są cenione, po przejściu wszystkich etapów wykończenia trafiają one do polerki. Tutaj Twoja biżuteria staje się niewiarygodnie gładka i promienna.

Technika polerowania biżuterii to technika, która wymaga najdelikatniejszej pracy na powierzchni. W celu uzyskania błyszczącego wykończenia stosuje się maszynę polerską lub poleruje się akcesoria ręcznie za pomocą wiertarki elektrycznej z miękkimi dyszami. Nigdy nie używaj ostrych materiałów ściernych, ponieważ możesz nieodwracalnie uszkodzić przedmiot, który ma być wystawiony w witrynie sklepu jubilerskiego. Podczas polerowania stosuje się miękki lub gładki materiał. Są to zazwyczaj filc, wełna lub filc. Mogą być stosowane do czyszczenia metalu szlachetnego, dzięki czemu powierzchnia staje się błyszcząca i olśniewająca bez obawy o pozostawienie rys.

 

Jak polerować złoto? Etap polerowania rozpoczyna się od odtłuszczenia modeli. Przedmioty są umieszczane w wodzie do polerowania. Przygotowuje się go w następujący sposób: sporządzić roztwór mydła i dodać alkohol amoniakalny. Odtłuszczanie jest konieczne, aby zmniejszyć tarcie podczas polerowania i aby drobne wióry mogły być łatwo usunięte z metalu.

Polerujący powinien postępować bardzo ostrożnie. Jeśli konieczne jest wypolerowanie akcesorium od wewnątrz, ta część pracy jest wykonywana jako pierwsza, a następnie polerowane są części zewnętrzne. Aby uniknąć pozostawiania śladów na powierzchni, dysza musi być prowadzona w specjalny sposób - "pociągnięciami". Rzemieślnik szlifuje przedmiot najpierw w jednym kierunku, a następnie prowadzi końcówkę prostopadle. Dzięki tej technice unikamy smug i chropowatości, a dekoracja jest gładka i błyszcząca.

Kamień jest zazwyczaj najpierw polerowany, a następnie mocowany. kamień. Ale czasami połysk metalu osiąga się w dwóch fazach: po pierwsze, kamień jest polerowany, gdy jest jeszcze ustawiony, a następnie procedura jest powtarzana, gdy kamień jest dołączony do akcesorium. To do rzemieślnika, aby zdecydować, czy polerować klejnoty po ich ustawieniu, czy nie.

Jak zachować blask biżuterii

Biżuteria "zrodzona" w pracowni jubilerskiej zadziwia swoim blaskiem. To właśnie ten połysk urzeka klientów, sprawiając, że przyglądają się oni bliżej danemu akcesorium i zakochują się w nim raz na zawsze. Gdzie z czasem znika ten blask? Dlaczego biżuteria traci swój blask, gdy jest regularnie noszona? Odpowiedź jest prosta: biżuteria traci swój dawny blask, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. ...jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana w domu. Dowiedz się jak dbać o piękno swojej biżuterii.

 • Noś go prawidłowo. Biżuterię z metali szlachetnych należy zdejmować przed kąpielą (basen, sauna, prysznic), przed wyjściem na siłownię, podczas wykonywania prac domowych (pranie, sprzątanie, gotowanie) oraz na noc. Upewnij się, że Twoja biżuteria nie ma kontaktu z kosmetykami lub perfumami. Zaniedbanie tego spowoduje, że kawałki stracą swój połysk i zarysowania powierzchni.
 • Biżuterię należy przechowywać w odpowiedni sposób. Biżuteria powinna być przechowywana w swojej specjalnej szkatułce. Nie mogą być wystawione na działanie promieni słonecznych ani wilgoci. Upewnij się, że złote i srebrne przedmioty są przechowywane oddzielnie, ponieważ w przeciwnym razie szybko ulegną zmatowieniu. Nie pozwól, aby kamienie szlachetne dotykały się wzajemnie, ponieważ powstaną zarysowania zarówno na kamieniach, jak i na otaczającym je metalu.
 • Regularnie czyść swoją biżuterię w domu. Regularne noszenie powoduje, że na biżuterii gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą "zżerać" połysk metalu i kamieni. Aby mieć pewność, że Twoja biżuteria przetrwa tak długo jak nowa, czyść ją raz w miesiącu. Najłatwiejszy sposób na metoda - moczenie przez 15 minut w roztworze mydła i za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić powierzchni i nie potrząsnąć kamieniami. Można również zakupić specjalne środki czyszczące i ściereczki do polerowania metali szlachetnych, które ułatwią pracę. Megamarket jubilerski Gold.ua oferuje nie tylko najszerszą gamę akcesoriów, ale również wiele towarów do domowej pielęgnacji złotej i srebrnej biżuterii.
 • Oddaj swoją biżuterię do profesjonalnego czyszczenia. Raz w roku oddaj swoją biżuterię do jubilera, który zleci jej profesjonalne czyszczenie i polerowanie. Tylko profesjonalnie przeprowadzony zabieg zapewni, że Państwa biżuteria pozostanie w oryginalnym stanie. Czyszczenie usuwa brud z najtrudniej dostępnych miejsc, a polerowanie eliminuje rysy, które mogą pojawić się na powierzchni każdego przedmiotu.

Po profesjonalnej pielęgnacji Twoje akcesorium będzie cieszyć się promiennym blaskiem, tym samym, który zachwycił Cię, gdy zobaczyłeś je po raz pierwszy. 

Więcej na: http://azweb.pl