Wysoka piątka: czym jest Hamsa, warianty jej pochodzenia i znaczenia, sposoby aktywacji amuletu

 • Jak wygląda Hamsa
 • Pochodzenie amuletu
 • Czym różni się islamska i żydowska Hamsa
  • Islamska Hamsa
  • Hamsa w judaizmie
 • Centralne symbole Hamsy
 • Sposoby na aktywację amuletu
 • Zasady noszenia amuletu

Ręka Fatimy, Ręka Miriam, Hamsa - nie, to nie są trzy różne symbole. Jest to jeden z potężnych amuletów, którego autorstwo nie zostało jeszcze ustalone. Istnieje jednak wiele legend, teorii i faktów historycznych, które potwierdzają uniwersalność amuletu. Okazuje się, że nad jego interpretacją nieświadomie pracowali przedstawiciele różnych narodów i różnych wyznań religijnych. Dlatego Hamsa może być bezpiecznie uważana za symbol "międzynarodowy".

Ornament Hamsa (z naciskiem na pierwszą sylabę) można dziś znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Na przykład legenda popu Madonna ma go na szyi. Albo w sklepie z pamiątkami na nowym lotnisku w Stambule. Hamsa jest ulubionym amuletem orientalnych kierowców, którzy umieszczają go na lusterku wstecznym i wierzą, że ochroni ich przed złymi mocami i pomoże im bez przeszkód dotrzeć z punktu A do punktu B. Młode dziewczyny zawieszają go na swoich bransoletkach jako charms. W domu amulet często zajmuje najbardziej zaszczytne miejsce - nad drzwiami wejściowymi, czyli tam, gdzie nasi przodkowie wieszali ikony dla ochrony lub podkowy na szczęście. Hamsa jest amuletemktóra dzięki migracji turystycznej zakorzeniła się nawet w ukraińskich domach. A my, przywożąc taką pamiątkę z zagranicy, najczęściej wykorzystujemy ją tylko jako element wystroju. A w międzyczasie ten symbol ma długą i bardzo ciekawą historia ..

Jak wygląda Hamsa?

Amulet zwany Hamsa, z reguły wygląda plus minus tak samo (z wyjątkiem kilku szczegółów). Jest to otwarta symetryczna dłoń, której skrajne palce są dokładnie takie same. Są one identyczne zarówno pod względem kształtu jak i wielkości. I oczywiście, nie są one absolutnie anatomiczne. Jeszcze jeden ważny niuans: prawie zawsze na amulecie jest obecny niebieski lub niebieski element, a czasami cały amulet jest wykonany z niebieskiego materiału lub pomalowany na niebiesko. Na Bliskim Wschodzie niebieski jest uważany za kolor ochronny. Ludzie wierzą, że wzmacnia on ochronne właściwości różnych symboli i zwiększa ich moc.

Współcześnie (jak i w odległej przeszłości) amulet często inkrustowany jest szlachetnymi i półszlachetnymi minerałami. Jednak nie wszystkie kamienie nadają się do tego celu. Aby stać się częścią amuletu, minerał musi być niebieski, błękitny lub w jakimkolwiek innym kolorze tej skali (aż do lazurowego). Czasami amulety wykonane są z metalu, który jak lustro odbija otaczający go świat. Takie amulety uważane są za szczególnie cenne, ponieważ zgodnie z symboliką odbijają od swojego właściciela wszelkie negatywne rzeczy, które przychodzą do niego z zewnątrz.

Z reguły jeden z symboli ochronnych jest zawsze obecny w centrum Hamsy. I to właśnie po centralnym symbolu ochronnym można rozpoznać, która Hamsa stoi przed nami - żydowska, islamska czy jakakolwiek inna. Najczęstszymi centralnymi symbolami w Hamsie są oko, ryba, gwiazda Dawida i magiczny kwadrat. Poniżej omówimy każdy z nich. Ale zanim to nastąpi, przejdźmy do sedna pytania, co oznacza symbol ramienia fatimskiegoCzy jest to nazwa zwyczajowa, oraz jakie inne nazwy słynnego amuletu istnieją i są używane w mowie potocznej.

Pochodzenie amuletu

Wschód to istny klondike wszelkiego rodzaju symboli. И wisiorek w kształcie dłoni - jest tylko jednym z nich. Ten talizman, który w różnych regionach i krajach ma inną nazwę, już dawno stał się międzynarodowym amuletem. Jednak na początku o prawo do bycia jej autorem walczyli wyznawcy islamu i judaizmu. Ci pierwsi twierdzili, że autorstwo należy do nich, a ci drudzy tradycyjnie naciągali koc na siebie. Jeśli jednak wierzyć danym uzyskanym podczas badań archeologicznych, pięciopalczasta dłoń z ramieniem zwisającym ku dołowi pojawiła się na długo przed tym, jak przedstawiciele religii monoteistycznych zaczęli się nią dzielić między sobą. Udowodnienie uniwersalności znaku ochronnego jest dość proste. Wystarczy wymienić podobne symbole, które stały się swoistym fundamentem dla powstania potężny Bliski Wschód talizman:

 • ręka Inanny (mezopotamski amulet, który przedstawiał dłoń głównego bóstwa w religii sumeryjskiej; Inanna była uważana przez Sumerów za symbol miłości i płodności, a także za boginię pożywienia);
 • ręka Isztar (Isztar jest centralnym bóstwem mitologii akkadyjskiej, która zasadniczo była obdarzona tymi samymi właściwościami i tą samą funkcjonalnością, co Inanna Sumerów);
 • ręka wszystkich bogów (ta ręka z amuletem nazywana jest Mano Pantea, którego wizerunek został odkryty podczas wykopalisk w Pompejach na greckim kraterze i datowany jest na koniec IV wieku p.n.e.; Mano Pantea, jako symbol sztuki przedchrześcijańskiej, przekształcił się później w dobrze znany chrześcijański gest błogosławieństwa);
 • mudra Dharmachakry (mudra Buddy - symboliczne ułożenie rąk);
 • Amulet na dwa palce (starożytny egipski amulet, którego wygląd jest związany z symbolami takimi jak Hamsa i Mano Pantea; jeden z palców reprezentuje Izydę, starożytny egipski ideał kobiety, a drugi symbolizuje Ozyrysa, króla podziemnego świata; kciuk w amulecie jest symbolem Horusa, boga słońca i nieba, który był przedstawiany z głową sokoła i według mitologii był dzieckiem Izydy i Ozyrysa; Amulet Dwupalcowy był używany do wzywania rodziców, aby w razie potrzeby pomogli swojemu dziecku.).

Istnieje inna teoria, która zakłada Wisiorek Hamsa nie jako bliskowschodni, ale jako fenicki talizman. W Kartaginie najwyższym bóstwem była Tannita, bogini dziewica. I to właśnie jej dłoni Fenicjanie używali jako ochrony przed złym okiem, złymi słowami i negatywnymi myślami innych.

Poza regionem Bliskiego Wschodu. wisiorek z palmą, znaczenie jest nadal w użyciu w Indiach. В starożytny Dharmiczny religia W dżinizmie, prawa dłoń w dół jest używana jako symbol niestosowania przemocy.

Czym różni się islamska i żydowska Hamsa

Nie jesteśmy w stanie tego rozstrzygnąć, Hamsa jest symbolem Żydów czy muzułmanów. Naszym zadaniem jest przedstawienie wszystkich istniejących wersji o pochodzeniu I wtedy będziesz mógł sam zdecydować, której teorii wierzyć i do której się skłaniać. Albo po prostu noś go jako potężny amulet - bez odniesienia do jakiejkolwiek konkretnej wiary.

Hamsa w islamie

Ręka Fatimy to muzułmańska nazwa dobrze znanego symbolu, który zapewnia jego użytkownikowi ochronę przed złym okiem. Pięć palców amuletu reprezentuje pięciu członków rodziny proroka Muhammada:

 1. pierwszy palec reprezentuje samego Mahometa,
 2. drugi palec symbolizuje Fatimę, najmłodszą córkę Proroka,
 3. trzeci palec to Imam Ali, kuzyn Proroka, postać polityczna i religijna,
 4. czwarty palec - Imam Hossein,
 5. piąty palec - Imam Husan.

Nie jest to jednak jedyna interpretacja Ręki Fatimy w religii muzułmańskiej. Oprócz tego, że każdy palec Hamsy symbolizuje członków rodziny proroka islamskiego, pięciopalczasta dłoń uosabia pięć filarów, na których opiera się prawdziwa religia islamska: pierwszym filarem jest wiara, drugim - post, trzecim - hadżdż, czyli pielgrzymka, odbywana w określonym miejscu i czasie, a czwartym i piątym - modlitwa i dobroczynność.

Nawiasem mówiąc, istnieje legenda, która mówi nam, dlaczego islamska Hamsa nazywana jest Ręką Fatimy. Z góry uprzedzamy, że nie odpowiada ona rzeczywistości, więc proponujemy potraktować ją po prostu jako bajkę. Mówi się, że pewnego dnia Ali - mąż Fatimy (tej samej, która była córką proroka Mahometa) - przyniósł do domu niespodziewaną wiadomość. Zapowiedział, że zamierza ożenić się z drugą kobietą, i że wkrótce w domu będą dwie żony zamiast jednej. Gdy Ali dzielił się rodzinnymi nowinami, Fatima gotowała halwę. Była tak wstrząśnięta tą wiadomością, że łyżka wypadła jej z ręki - i dalej mieszała dłonią gotujący się przysmak. Ból psychiczny związany ze świadomością, że będzie musiała dzielić swojego męża z inną kobietą był tak silny, że Fatima po prostu nie mogła odczuć fizycznego bólu oparzenia.

Według legendy Ali był tak przytłoczony tym, co się działo, że zrezygnował z poligamii. Nagle uświadomił sobie, że sprawił, iż jego ukochana żona cierpiała wściekle - i pozostał jej wierny aż do śmierci. A dłoń Fatimy stała się symbolem bezgranicznej miłości i gwarancją duchowej ochrony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. W rzeczywistości jednak Ali nawet nie pomyślał o czymś takim. I jeśli wierzyć faktom historycznym, inne kobiety w życiu Alego pojawiły się dopiero po śmierci jego pierwszej żony.

Co ciekawe, w pierwszej połowie XVI wieku Hamsa była symbolem tabu. Członkowie Komisji Episkopatu, której w tym czasie przewodniczył cesarz Karol V, zakazali używania tego amuletu. Stało się to w Hiszpanii tuż po zakończeniu panowania islamskiego. Chociaż do tego czasu symbol ten był powszechnie używany i w zasadzie był Hiszpanom dość dobrze znany. Islamska Hamsa jest popularnym symbolem berberyjskim. Amulet jest tak głęboko zakorzeniony w kulturze arabskiej, że stał się nawet częścią oficjalnego herbu Algierii.

Hamsa w judaizmie

Hamsa jest prawdopodobnie drugim najbardziej rozpoznawalnym znakiem żydowskim po gwieździe Dawida. W języku aramejskim istnieje słowo "hamsha", które na język rosyjski tłumaczone jest jako "fife". Ale z powodu asymilacji do języka arabskiego, "hamsha" stała się "khamsa" i dziś jest tłumaczona po prostu jako "pięć". Hamsa jest szczególnie popularna wśród Żydów, którzy pochodzą z krajów wschodnich. Dla nich Ręka Fatimy, historia Historia, którą już znamy, to Ręka Miriam. Ale poza legendą i interpretacjami, które spowijają ten żydowski symbol, wszystko inne pozostaje niezmienne: te same właściwości ochronne, ta sama ochrona przed złym okiem i zepsuciem. Dlatego Żydzi często wieszają Rękę Miriam nad wejściem do swoich domów, a także ozdabiają takimi amuletami swoje samochody.

Hamsa jest najpopularniejszym prezentem przywiezionym z Izraela. Co więcej, Żydzi chętnie dają je sobie nawzajem, swoim krewnym w innych krajach i gościom innych wyznań. Nie ma w tym nic złego, ponieważ Ręka Miriam jest potężnym talizmanem. A Hamsa jest symbolem religijnym tylko dla tych, którzy przypisują podobne znaczenie amuletowi. Ale mimo to, dla jasności, zaznaczmy punkt po punkcie, co dokładnie Hamsa symbolizuje dla Żydów:

 1. Ręka Miriam - Miriam jest siostrą Mojżesza, żydowskiego proroka i założyciela religii żydowskiej, oraz Aarona, starszego brata Mojżesza i jego towarzysza;
 2. Yad ha-hamesh - druga, równie popularna nazwa tego symbolu, która na język rosyjski tłumaczy się jako "Ręka Pięciu";
 3. pięć ksiąg ToryUważa się, że Pięcioksiąg Biblii jest jednym z powodów, dla których na dłoni amuletu znajduje się dokładnie pięć palców, z których każdy symbolizuje konkretną księgę Tory.

Ci, którzy czytali Torę, wiedzą, że Miriam nie jest tylko najbliższą krewną Mojżesza i Aarona. To ona jest bohaterką, która po przejściu Izraelitów przez morze wyszła przed tłum i w imieniu wszystkich kobiet izraelskich wyśpiewała Wszechmogącemu chwałę. Niestety nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego żydowska Hamsa nazywana jest Ręką Miriam: Historia milczy, dlaczego prorokini została wybrana jako ucieleśnienie potężnego symbolu ochronnego.

Izraelska Hamsa może być bezpiecznie kolekcjonowana, tak jak znaczki pocztowe, netskeh czy indyjskie słonie. Fakt, że rzemieślnicy tego kraju robią tak wykwintne i niepowtarzalne amulety dla siebie nawzajem, że czasami rozpoznać Hamsę na pamiątkę nie jest tak łatwo. W zdecydowanej większości przypadków izraelska Hamsa jest dokładnie taka sama jak na Bliskim Wschodzie: symetryczna, z trzema uniesionymi palcami i dwoma identycznymi palcami po każdej stronie. Nierzadko jednak można spotkać w Izraelu amulety asymetryczne, ale w tym przypadku są one koniecznie praworęczne. Jest to bezpośrednie nawiązanie do najbardziej znanego fragmentu Psalmu 137, który powstał w czasie pierwszej niewoli żydowskiej w Babilonie...

Pisaliśmy już powyżej, że zwyczajem jest ozdabianie Hamsy poprzez umieszczanie w jej centrum różnych symboli. В w judaizmie są to:

 • pismo יח - litera symbolizuje życie, ponieważ odnosi się do liczby 18, która jest związana z życiem;
 • Modlitwa "Szema Jisroel", która jest używana do błogosławienia mieszkania lub domu, w którym mieszka dana osoba;
 • Modlitwa "Tfilat ha-Dereh", która jest uważana za modlitwę podróżnych: jest używana do błogosławienia wędrowca lub podróżnika.

Ogólnie rzecz biorąc, izraelska Hamsa jest zawsze bardzo ozdobna, ozdobiona ornamentami na całej płaszczyźnie. Jeśli jest to wisiorek, to koniecznie musi mieć linkDzięki temu można go zawiesić na łańcuszku lub bransoletce. Drogie wersje tego amuletu są inkrustowane kamieniami szlachetnymi. Te bardziej budżetowe są często zdobione minerałami półszlachetnymi lub ozdobnymi. Ale koniecznie o niebieskim kolorze lub odcieniu.

Centralne symbole Hamsy

Biżuteria HamsaZazwyczaj mają bardzo dekoracyjny wygląd. "Męskie" wersje mogą być w zasadzie dość ascetyczne, ale "damskie" z konieczności mają jeden lub więcej dodatkowych symboli. Każdy z tych symboli coś oznacza, na co wskazuje i koryguje działanie amuletu w tym czy innym kierunku.

 • Oko jest używany jako centralny symbol Ręki Fatimskiej, jako dodatkowy ochrona przed złym okiem i czarami.
 • Gwiazda Dawida Zaprojektowany, aby chronić jego posiadacza przed działaniem ciemnych mocy.
 • Ryba jest zwykle stosowany do Hamsy, która jest przeznaczona dla nowożeńców lub pary. Symbol ten uważany jest za gwaranta dobrobytu i zrozumienia we wszystkich sprawach rodzinnych.
 • Półksiężyc Uważany jest za symbol szczęścia. Jeśli chcesz życzyć odbiorcy prezentu powodzenia we wszystkich jego przedsięwzięciach, podaruj mu Chamsę z wizerunkiem półksiężyca w centralnej części maskotki.
 • Modlitwy są publikowane na amuletach, aby wzmocnić ich działanie. Powyżej pisaliśmy już o tym, jakie modlitwy najczęściej pojawiają się na Hamsie: modlitwy dla wędrowców i modlitwy o oświetlenie domu.

Ze względu na fakt, że niezależnie od "narodowości" każda Hamsa jest w ten czy inny sposób kobiecą ręką, amulet jest bardziej przyciągany do pięknej połowy ludzkości. Nie oznacza to jednak, że khamsa nie może być noszona przez mężczyzn. Oczywiście, że mogą. Dla mężczyzn, symbol ten będzie stanowił podobne moc. ochrona przed złym okiem. Ale jeśli Hamsa jest noszona przez kobietę, otrzyma ona dodatkowy bonus z amuletu: biżuteria Przyczyni się do powodzenia w sprawach rodzinnych, uchroni parę przed cudzołóstwem, a jeśli dziewczyna nie jest jeszcze zamężna - przyczyni się do szybkiego powstania domu rodzinnego.

Sposoby na aktywację amuletu

Wiemy już, co oznacza wisiorek-ramię.Wiemy już, co to znaczy. A jeśli wybrałeś Rękę Miriam (lub Fatimy), to nie jest to byle jaka biżuteria, ale symbol amuletu, będziesz musiał ją aktywować, aby w pełni ją włączyć i ochronić się przed złe oko. Jeśli zakupiłeś biżuterię jako prezent dla bliskiej osoby, możesz ją aktywować przed przekazaniem jej osobie obdarowanej. Możesz też po prostu podzielić się poniższą informacją, aby Twoja ukochana osoba sama aktywowała talizman.

Będziesz potrzebować:

 • miskę z wodą (ucieleśnienie żywiołu Wody);
 • szczypta soli (ucieleśnienie żywiołu Ziemi);
 • Aromatyczny patyczek lub świeczka (personifikacja Ognia);
 • Powietrze (będzie uczestniczyć w rytuale bez twojej pomocy).

Aby uaktywnić Hamsu, należy wielokrotnie przenosić go nad palącą się świecą lub aromatycznym patyczkiem, obracając amulet to w stronę twarzy, to w dół. Następnie talizman należy posypać solą (lub garścią ziemi), a potem - skropić wodą. To w zupełności wystarczy, aby zamienić zwykłą biżuterię w potężny amulet. Możesz wzmocnić właściwości ochronne, odmawiając modlitwę lub prośbę w dowolnym formacie w czasie rytuału. Po prostu poproś Hamsu, aby chronił cię przed negatywnością.

Zasady noszenia amuletu

Nie ma znaczenia z jakim znakiem Hamsa jesteś w kontakcie. Może to być tatuaż na ciele, biżuteria w kształcie Ręki Miriam, element dekoracji lub wizerunek umieszczony na zastawie stołowej. Hamsa działa w każdych okolicznościach. Nawet jeśli zapomniałeś go aktywować (lub nie wiedziałeś, że warto to zrobić).

 1. Hamsa powinna być zawsze noszona przy sobie. Jeśli jest to talizman mający chronić osobę, a nie rzecz mająca zapewnić ochronę domu, taki przedmiot powinien być zawsze noszony przy sobie. Jeśli jest to biżuteria, noś ją na sobie. Jeśli jest to tylko symboliczny przedmiot, włóż go do portfela, torebki lub po prostu do wewnętrznej kieszeni. Opinie są podzielone co do tego, czy Hamsa powinna być noszona na widoku, czy też nie. Niektórzy uważają, że Ręka Fatimska, podobnie jak chrześcijański krzyż, powinna być trzymana poza zasięgiem wzroku. Na przykład, aby ukryć go pod ubraniem. Inni twierdzą, że osobisty talizman może działać najskuteczniej tylko w bezpośrednim kontakcie z "przestępcą", czy to w postaci ukradkowego spojrzenia, czy niemiłej myśli. Dlatego decyzję o tym, jak nosić talizman pozostawiamy Tobie.
 2. Domowy amulet powinien być umieszczony w pobliżu drzwi wejściowych. Być może na lewo od drzwi, na prawo od drzwi lub naprzeciwko wejścia, tak aby każdy, kto do niego wejdzie, mógł zobaczyć amulet i nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Popularnym wariantem umieszczenia Hamsy jest umieszczenie jej nad wejściem (gdzie zazwyczaj wieszamy odwróconą podkowę).
 3. Dłoń powinna być skierowana ku dołowi. Palce Hamsy, jeśli jest ona używana jako talizman, powinny być skierowane wyłącznie w ziemię. Nierzadko widuje się Hamsę na współczesnych modnych kobietach, z palcami skierowanymi ku niebu. Może to oznaczać, że dziewczyna nie wie nic o symbolice talizmanu lub świadomie ignoruje jego właściwości i nosi go jedynie jako stylową ozdobę. Do czego ma pełne prawo.
 4. Kolor niebieski musi być obecny na amulecie. Tylko ryba lub tylko oko, umieszczone w centrum talizmanu, może być niebieskie. Cały amulet może być niebieski lub błękitny. Ogólnie rzecz biorąc, ilość niebieskiego koloru w biżuterii nie jest tak istotna. Tak naprawdę liczy się sam fakt jego obecności. Uważa się, że odcienie niebieskiego odpędzają negatywne emocje od osoby noszącej amulet i wzmacniają działanie talizmanu.
 5. Aby chronić dzieci, lepiej jest użyć breloka do kluczy. Jeśli dziecko jest bardzo małe, nie obciążaj go noszeniem bardzo obszernego totemicznego ornamentu. Lepiej kupić breloczek w kształcie dłoni i przyczepić go do wózka lub innego przedmiotu, z którym dziecko najczęściej ma kontakt poza domem. Na przykład fotelik samochodowy dla dziecka.

Tym, którzy chcą wycisnąć z amuletu ochronnego wszystkie soki, zaleca się wykonanie tatuażu w postaci dłoni Miriam, aby nie rozstawać się z symbolem ochronnym i zapewnić ochronę starożytnego amuletu do śmierci. A może nawet i później. Uważa się, że najbardziej odpowiednim miejscem na taki tatuaż jest przestrzeń między łopatkami. Według wierzeń, to właśnie to miejsce na ciele człowieka jak najbardziej aktywuje właściwości ochronne czy to muzułmańskiego czy żydowskiego symbolu, który po zastosowaniu tatuażu staje się Twoim osobistym amuletem.