Czarny diament: "brzydkie kaczątko" wśród kamieni szlachetnych

 • Rodowód Carbonado
 • Gdzie rodzi się szlachetna czerń
 • Black Diamond: Wypłukać kości
  • Ojciec" czarnych diamentów: kto uczynił z diamentów pique najwyższą wartość
  • Cechy diamentów pique
 • Cena pytania
 • Zasady łączenia: z czym nosić nietypową biżuterię

Nazwa carbonado pochodzi od jego niezwykłego koloru. Ten rodzaj diamentu - tak, to prawda, diamenty! - ma kolor czarny i jest znacznie rzadszy niż kamienie bezbarwne. Pierwsze carbonado zostało odkryte w Brazylii w XVIII wieku i przez długi czas pozostawało "na uboczu", podczas gdy ludzkość podziwiała refleksy bezbarwnych diamentów igrających w promieniach słońca. Nie minęło jednak tak wiele czasu, a jubilerzy wykazują niespotykane dotąd zainteresowanie tym klejnotem. Dziś czarny diament jest jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych na świecie. Jest on niezwykle mocny i całkowicie nieprzezroczysty, co pozwoliło mu wyróżnić się z "szarego tłumu" biżuterii i zacząć samodzielnie dyktować modę dla miłośników diamentów.

Rodowód carbonado

Czarny diament biżuteria jest ostateczny szyk, triumf biżuterii i jeden z najgorętszych trendów na kilka lat z rzędu. Kamienie w kolorze nocy są czarującym blaskiem w butikach jubilerskich i w naszym internetowym sklepie z biżuterią. To cudowne i zaskakujące, bo jeszcze nie tak dawno nikt z pospólstwa nie wiedział o tym kamieniu. Ale zanim zaczniemy gloryfikować ten rzadki klejnot, przejdźmy do sedna terminologii.

Powyżej wspomnieliśmy o nazwie czarnego diamentu. Carbonado to nazwa najczęściej spotykana w czasopismach i mediach. Z jednej strony jest to słuszne. Z drugiej strony, nie jest to do końca prawda.

Czarne diamenty są podzielone na trzy główne kategorie:

 1. Pierwsza kategoria obejmuje okruchy powstające podczas wydobycia cenniejszych odmian najtwardszego kamienia na naszej planecie;
 2. Dodrugiej kategorii należą karbonaty, których właściwości są ograniczone przez ich porowatą strukturę i polikrystaliczną budowę;
 3. Trzecia kategoria reprezentowana jest przez diamenty piqué, które zawierają dużą ilość zanieczyszczeń i w przeciwieństwie do carbonado mają strukturę monokrystaliczną, a nie polikrystaliczną.

Należy pamiętać, że czarne diamenty to biżuteria z diamentami "pique", czyli kamieniami, które należą do ostatniej z wymienionych kategorii. Ponieważ jednak nazwa "Carbonado" jest częściej używana, pozwolimy sobie na użycie jej w naszej opowieści, odnosząc się do czarnych diamentów, które są szczególnie cenne w przemyśle jubilerskim.

Skąd bierze się ta cenna czerń?

Czarny kolorowy diament został po raz pierwszy odkryty w Ameryce Łacińskiej. Jakiś czas później podobny klejnot znaleziono również na kontynencie afrykańskim. Można się długo spierać o pochodzenie tradycyjnych i nietradycyjnych diamentów. Ale gdy tylko okaże się, że złoża diamentów "piqué" nigdy nie współistnieją ze złożami innych kolorowych diamentów, debata zamienia się w całkowicie bezużyteczny biznes. Tak, dobrze trafiłeś: czarne diamenty i ich wielobarwni i bezbarwni "bracia" mają absolutnie różne pochodzenie.

Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia karbonadosa, z których każda ma prawo bytu.

 • Teoria 1. Naukowcy sugerują, że carbonado jest wynikiem eksplozji supernowej, która spowodowała upadek meteorytów. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w przeciwieństwie do zwykłych diamentów, czarne osadzają się praktycznie na powierzchni?
 • Teoria #2. Według drugiej teorii, carbonados i piqué pochodzą z tak głębokich pokładów, jak bezbarwne kamienie. I to właśnie erupcja wulkanu pomogła im wyjść na powierzchnię.

Niezależnie od tego, która teoria jest poprawna, zwolennicy obu hipotez są zgodni co do wieku czarnego diamentu. Carbonado jest o 4 000 000 lat starszy od swojego bezbarwnego odpowiednika. Imponujące, prawda?

Czarny diament: wypłukiwanie kamieni

Główne cechy czarnych diamentów to ich absolutna nieprzezroczystość, brak blasku kamienia i brak "gry" światła w wyniku tej nieprzezroczystości. Carbonados, w przeciwieństwie do diamentów piqué, ma strukturę polikrystaliczną. Z tego powodu są one tak niewiarygodnie gęste, że jubilerzy nie mogą ich obrabiać. Duża gęstość carbonado jest głównym powodem, dla którego nie są one używane w jubilerstwie. Pequet, przeciwnie, jest monokrystaliczny, co oznacza, że jest łatwy do cięcia.

Innym palącym pytaniem, które nurtuje wielu czytelników, jest powód, dla którego diamenty stają się czarne. Istnieje logiczne wyjaśnienie tego zjawiska. Kamień staje się czarny, ponieważ zawiera dodatkowe składniki:

 • grafit;
 • hematyt;
 • Magnetyt.

Dwa ostatnie to minerały żelaza, czyli związki, a nie czyste składniki.

Do połowy ubiegłego wieku czarne diamenty były postrzegane jako odpady. Cele, do których je wykorzystywano, były czysto techniczne, a kamienie nie miały żadnej wartości. Gdyby ludzie żyjący kilka wieków temu wiedzieli, ile dziś kosztuje czarny diament, z pewnością szybko zrewidowaliby swój stosunek do tego "brzydkiego kaczątka" wśród klejnotów.

Ojciec" czarnych diamentów: kto uczynił z diamentów pique najwyższą wartość

To właśnie dziś opis czarnego diamentu inspiruje jubilerów i doprowadza do szału fanów biżuterii "couture". Ale sprawy mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Jest pewien szczególny człowiek, któremu należy podziękować za to, czym diament pique stał się dzisiaj. Nazywa się Fawaz Gruosi i jest szefem de Grisogono, domu jubilerskiego, który rozsławił piqué na całym świecie. Nie wiadomo, czy szwajcarski dom mody Chopard odniósłby taki sukces, gdyby urodzony w Libanie Gruosi nie oświadczył się kiedyś swojej twórczyni, Caroline Scheufele-Gruosi. Ale to już zupełnie inna historia. Skupmy się na Królu Czarnych Diamentów.

Fawaz Gruosi zobaczył kiedyś w jednym z katalogów jubilerskich niezwykłe kamienie - ciemne jak noc. I postanowił zamówić dużą partię. Trzeba powiedzieć, że w tamtych czasach "piqués" nie były drogie, więc zakup kosztował głowę de Grisogono absolutnie śmieszną sumę.

Z zakupionych kamieni projektanci wykonali trzy "próbne" egzemplarze biżuterii, które zostały zakupione zaraz po pokazie. Pierwsza pełnowartościowa kolekcja sprzedała się jak ciepłe bułeczki. W rezultacie cena czarnych diamentów wzrosła dwudziestokrotnie, a sam kamień stał się wizytówką domu jubilerskiego de Grisogono. Warto zauważyć, że ten status wydaje się być zapewniony przez starożytny minerał na zawsze.

Cechy diamentów "piqué"

Biżuteria z czarnymi diamentami jest dziś dziełem sztuki jubilerskiej, które często łączone jest z bezbarwnymi, fasetowanymi diamentami i soczystymi żółtymi diamentami. Szlachetna oprawa podnosi ich wartość i sprawia, że każdy egzemplarz jest spełnieniem marzeń fashionistki. Ale dla tych, którzy planują mieć kawałek z diamentem piqué, czy jest to jeden duży lub kilka miniaturowych, istnieje kilka cech, które są specyficzne dla tego kamienia:

 • Czarne diamenty o bogatej barwie występują w przyrodzie niezwykle rzadko;
 • Często gęsty czarny odcień jest tworzony sztucznie poprzez poddawanie kamienia obróbce cieplnej;
 • Diamenty "piqué" często mają niedoskonały szlif; powodem tego jest obfitość wgłębień wewnątrz kamienia.

Jeśli jednak mówimy o wysokiej jakości czarnych diamentach, żaden z wyżej wymienionych problemów nie jest istotny. Takie kamienie kosztują o wiele więcej niż kamienie "niskiej jakości". Ich krój jest idealny, a ilość zagłębień w środku minimalna. Gęste czarne zabarwienie jest dla nich naturalne, więc piękno, za które płacisz szalone pieniądze jest w 100% naturalne i zrodzone bez żadnej ingerencji człowieka.

Cena jest odpowiednia

Kamień o masie 1 karata, który posiada certyfikat GIA i ma doskonałe właściwości, może kosztować około 3000 dolarów. Przy okazji, wśród diamentów "piqué" są prawdziwe gwiazdy. O supergwiazdach - w poniższym zestawieniu.

Top 4 najdroższych czarnych diamentów

 1. Największy znany ludzkości diament piqué był centralnym punktem pierścienia o nazwie Duch. Biżuteria została wykonana przez projektantów domu jubilerskiego de Grisogono. A waga kamienia, który stał się jej motywem przewodnim, przekroczyła 312 karatów.
 2. Wisior, którego głównym elementem jest czarny diament o szlifie sercowatym. Właścicielem biżuterii jest król czarnych diamentów, pan Gruosi. Waga kamienia, który został użyty do stworzenia wisiora przekracza 115 karatów.
 3. Diament Black Orlov, który został zakupiony przez obecnego właściciela za 360 tys. dolarów. Krąży plotka, że kamień ten ma przynosić nieszczęście swoim właścicielom. Powszechnie uważa się, że diament jest obłożony potężną klątwą. Jest to jednak nic więcej jak tylko dzikie przypuszczenie, któremu kategorycznie zaprzecza osoba, która jako ostatnia posiadała ten kamień. Obecny właściciel jest przekonany, że plotki i mity, które zdają się spowijać czarny diament są tylko czczą gadaniną i zapewnia, że niezwykły klejnot nie wpłynął negatywnie na jego życie.
 4. Nieco tańszy od Czarnego Orłowa, czarny diament o nazwieAmsterdam. Ostatnim razem poszedł pod młotek za 352 tys. dolarów amerykańskich. Jego następny zakup będzie znacznie mniej opłacalny dla żądnego klejnotu właściciela. W miarę upływu czasu cena kamienia o wadze prawie 34 karatów będzie tylko rosła.

Zasady łączenia: z czym nosić niezwykłe elementy biżuterii

Będziesz zaskoczony, ale nie ma twardych zasad co do tego, co nosić czarne diamenty. Nie ma znaczenia ani Twój wygląd, ani rodzaj skóry, ani styl, który preferujesz. Jedyne, czego należy się trzymać, to standardowe wytyczne, które odnoszą się w równym stopniu do każdego rodzaju biżuterii - niezależnie od tego, jakimi minerałami jest ona inkrustowana.

Poprzedni Następny
 1. Jeśli chcesz nosić biżuterię wycenianą na tysiące dolarów, możesz to zrobić tylko na "wielką" okazję. Noszenie takiej biżuterii w życiu codziennym to couture. Jeśli produkt podoba Ci się tak bardzo, że nie wyobrażasz sobie bez niego życia, zrób replikę. Nie narażaj swojego życia na niebezpieczeństwo, które niestety czyha na każdą modnisię, która nie przestrzega zasad biżuteryjnej etykiety.
 2. Dużo nie znaczy dobrze. Jeśli zamierzasz zabłysnąć na czerwonym dywanie, możesz pozwolić sobie na dwuczęściowy komplet inkrustowany czarnymi diamentami. Jeśli wybierasz się na imprezę firmową, wystarczy jeden klejnot. Nie trać wyczucia proporcji. W przeciwnym razie przechodnie na pewno utożsamią Cię z choinką.
 3. Zwróć uwagę na styl: skromne dekoracje są idealne, aby uzupełnić miejski wygląd, a obszerne designerskie kawałki będą znacznie bardziej odpowiednie w świetle reflektorów.