Kamień urodzeniowy stycznia - Granat

Dla tych, których urodziny zbiegają się z początkiem nowego roku, granat ma szczególne znaczenie. Oficjalny birthstone stycznia, ten oszałamiający kamień służy jako mile widziane źródło ciepła podczas najzimniejszej części roku. Jest on również używany do upamiętnienia drugiej i szóstej rocznicy ślubu. Granat stał się synonimem lojalności, przyjaźni i ogólnego dobrobytu. Podczas podróży, kamień ten ma zapewnić bezpieczeństwo i szczęście osobie go noszącej.

Najczęściej kojarzony z głębokim czerwonym kolorem przypominającym rubiny, tradycyjny granat stanowi uroczysty dodatek do świątecznego stroju. Oprócz standardowej czerwieni, ten żywy kamień szlachetny można znaleźć w wielu odcieniach, od pomarańczowego do ciemnego burgunda. Różne odcienie będą się również różnić gęstością i właściwościami załamywania światła. Urok kamienia można przypisać jego intensywne barwy, twardość, trwałość i przejrzystość, choć jego obfitość czyni go mniej wartościowym niż inne, rzadsze kamienie.

pierścionek

Granaty zdobiły biżuterię już w epoce brązu w 3000 r. p.n.e., kiedy to często były zakopywane, aby strzec duchów zmarłych. Świetlisty kamień był również popularny w czasach wczesnego Egiptu i Rzymu, kiedy odkrywcy nosili go podczas swoich podróży, aby oświetlić ich ścieżki i chronić ich przed krzywdą. W średniowieczu uważano, że granat ma moc powstrzymywania krwawienia i leczenia zaburzeń krwi.

Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych odmian granatu, wraz z ich cechami charakterystycznymi:

Almandyn: W zakresie od głębokiej czerwieni do pomarańczowej czerwieni, ten kamień jest wydobywany w Brazylii, Indiach, na Madagaskarze i w USA.

Demantoid: Znaleziony we Włoszech, Rosji i Zairze, ta odmiana granatu waha się od średnio zielonego do żółtozielonego.

Hessonit: Ten kamień ze Sri Lanki waha się od jasnożółtego do żółtawo-brązowego. Występuje również w Kenii i Tanzanii.

Pyrope: W zakresie od głębokiej czerwieni do purpurowej czerwieni, ten intensywny granat jest wydobywany głównie w Australii, Czechosłowacji i Południowej Afryce.

Rhodolite: Wydobywany w Sri Lance i Tanzanii, ten miękki w dotyku granat może pochwalić się odcieniami różu lub lawendy.

Spessartite: W zakresie od średniego do czerwono-pomarańczowego, ta odmiana granatu występuje głównie w Brazylii, Namibii, Pakistanie i USA.

Tsavorite: Znalezione w Kenii w pobliżu Parku Narodowego Tsavo, ten rzadki zielony granat był również importowany z Tanzanii przez Tiffany and Company.

Uvarovite: Ten skrystalizowany zielony granat został po raz pierwszy znaleziony w Rosji.

Dowód, że bogaty, ciepły kamień szlachetny może być również w przystępnej cenie, granaty oferują przyjazny dla budżetu sposób na dodanie dramatyzmu i głębi do swojej kolekcji biżuterii.