Grudniowy kamień urodzeniowy - Tanzanit

Ferie zimowe są zdecydowanie najbardziej popularny czas w roku dla biżuterii gift-giving. Dla Twojego grudnia urodzonych ukochanych, dar diamentowej biżuterii ozdobione z ich birthstone oferuje osobisty sentyment i życzenia szczęścia i dobrobytu. Grudzień jest jednym z kilku miesięcy, które mają wiele uznanych birthstones, co pozwala na większą swobodę w procesie selekcji. Podczas gdy niebieski topaz i turkus były kiedyś najbardziej popularne opcje grudnia birthstone, nowszy, bardziej szlachetny kamień stał się dziś premier wybór: tanzanite.

Znalezione tylko w Tanzanii, tanzanite został dodany do listy birthstone American Gem Trade Association w 2002 roku. To było doniosłe, jak to był pierwszy nowy kamień dodany do rejestru w prawie wieku. Some would attest that tanzanite został odkryty w samą porę, jak rozgłos wokół konfliktu diamentów lub diamentów krwi kulminacyjny, gemstone nabywców queried więcej o pochodzeniu wszystkich cennych klejnotów, woląc kupić tylko uzasadnione certyfikowanych klejnotów. Ze względu na jego rzadkość, tanzanite może być łatwo śledzone z powrotem do jego źródła.

pierścionek

Kamień został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 1967 roku, kiedy to koczownicy byli świadkami błyszczącego, niebieskiego blasku na powierzchni odizolowanego kopca skalnego u podnóża góry Kilimandżaro. Nieco miękkie kryształy zostały zebrane i wysłane do oceny do niemieckiego lapidarium. Tam kamienie zidentyfikowano jako niebieski zoisyt, który powstał w niezakłóconych pokładach w obrębie wzniesienia. Ponieważ niemiecka wymowa słowa "zoisite" jest fonetycznie podobna do angielskiego słowa "suicide", uznano, że najlepiej będzie nadać temu niezrównanemu klejnotowi bardziej sympatyczną nazwę tanzanite, reprezentatywną dla kraju jego pochodzenia.

Dzisiaj, tanzanite ma na silnej pozycji na rynku kamieni szlachetnych, z wysiłków górniczych nadal w jedynym miejscu geologicznych. W jego stanie nieprzetworzonym, tanzanite ma ziemisty, brak blasku brązowy odcień, więc uważa się, że uderzenie pioruna był odpowiedzialny za transformację powierzchownych kryształów, które były po raz pierwszy do odkrycia, dzięki czemu widoczne do wędrownych pasterzy. Teraz, zebrane klejnoty tanzanitu są poddawane obróbce cieplnej, aby trwale przekształcić każdy kamień w jego majestatyczny, hipnotyzujący kolor, który może wahać się od barwinka, bzu i lawendy do głębszych pigmentów niebieskiego, indygo i fioletu, które są potocznie symbolizują królewskość. Zazwyczaj mniejszy rozmiar kamienia będzie bardziej blady w kolorze, a zatem bardziej przystępne ceny. Odwrotnie, większy kamień ma tendencję do bycia bardziej intensywnym w kolorze i w konsekwencji o wyższej wartości. Niezależnie od jego wartości, kamień szeroki kontinuum kolorów zarobił tanzanite reputację jako "jeden rozmiar dla wszystkich" klejnot, odwołując się do szerokiej gamy indywidualnych gustów.

Dla niektórych, prezent w postaci rubinu lub szmaragdu może wydawać się zbyt sezonowy, aby nosić go przez cały rok. Tanzanite, z jego ametystowy odcień, okazuje się bardziej wszechstronny klejnot, który może być donned w każdej chwili i mogą być umieszczone jako akcenty w pierścionku zaręczynowym lub rocznicy pierścień. Nawet dla tych, którzy nie urodzili się w grudniu, prezent w postaci tanzanitu może być podarowany z okazji narodzin nowego dziecka, symbolizując życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności dla matki i dziecka.