Biżuteria grunge: trend czy bunt?

 • Jak to się wszystko zaczęło: historia jednego kryzysu
  • "Grunge dad: Marc Jacobs
  • Powrót papugi marnotrawnej: soft grunge i millenialsi
 • Poznasz to po tysiącu: 7 najważniejszych zasad grunge'u
  • Tworzenie garderoby w stylu grunge: 5 naprawdę sensownych porad stylistów
 • "Trio" inspirowanych grunge'em par celebrytów
 • Buntownicze trendy: w dzisiejszych czasach

Współczesna moda jest tak nieprzewidywalna, że czasem trudno zrozumieć, kto dokładnie stoi przed nami: pozbawiony dachu nad głową i środków do życia żebrak, czy odważny imprezowicz. A to dlatego, że obie charakteryzują się celową beztroską, swobodą ekspresji i całkowitym zaprzeczeniem kanonów glamour. Jednak pierwszy wybiera ją nieświadomie, a drugi - całkiem świadomie, ubierając się w ubrania i wsuwając w nie swoje rzeczy. biżuteria grunge jako afirmacja własnej wizji.. Jak to się mówi, wszystko czego potrzebujesz to miłość. I punk-rock.

Termin Grunge jest słowem pochodzącym z języka angielskiego. W tłumaczeniu z języka angielskiego słowo to oznacza "odrażający", "nieokrzesany". Nie należy jednak traktować nazwy tego trendu stylistycznego tak dosłownie. Najlepszym przyjacielem Grunge'u jest eklektyzm. Styl "nieuporządkowany" opiera się na łączeniu zróżnicowanych dekoracjeoraz akcesoria i części garderoby. Z rzeczy, które w sposób dysonansowy odnoszą się do siebie, grunge Tworzy oryginalne zestawy, które stają się dla ich użytkowników czymś więcej niż tylko strojem. Grunge'owe ubrania to wyraz własnego ja, odrzucenie glamourowego egalitaryzmu i pogarda dla wszystkiego, co ultramodne i identyczne dla wielbicieli niebanalnego trendu.

Jak to się wszystko zaczęło: historia kryzysu

Grunge, jak wiele fajnych rzeczy i zjawisk, narodził się w Ameryce w latach 70. Jego protoplastami byli młodzi chłopcy, którzy odrzucali finansowy przesyt, słuchali alternatywnego rocka i gardzili markami i trendami. Uważali, że najważniejsze w człowieku nie jest to, co nosi, ale to, co kryje się pod ubraniem. Mimowolni twórcy stylu grunge opowiedzieli się za zniesieniem kanonu społecznego i rozpoczęli rewolucję w świadomości społecznej.

Ale naprawdę słynny styl grunge stał się na początku lat 90-tych, kiedy świat został objęty globalnym kryzysem finansowym, w różnym stopniu, objawiającym się w każdym rozwiniętym i rozwijającym się kraju na świecie. Kiedy pieniędzy zaczęło brakować w katastrofalnym stopniu, a przeciętny człowiek nie miał jak się ubrać, wiele osób zdało sobie sprawę, że wartość markowych towarów w tych wszystkich latach była mocno przesadzona. (Co prawda, kiedy kryzys finansowy ustąpił, miłość do trendów i marek obudziła się z nową siłą. ) Grunge nie utrzymał się u szczytu popularności zbyt długo, ale o tym później. Ubrania nie były jedynym przejawem grunge'u. Dzięki celowej niedbałości o garderobę i negacji deklarowanych przez nią wartości materialnych narodziła się cała subkultura muzyczna. Wśród jego najbardziej znanych przedstawicieli - Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains i inni, regularnie poruszający w swojej twórczości kwestie związane z materialną stroną ludzkiego życia.

Grunge jest pomysłem dzieci kryzysu finansowego (wybaczcie kalambur). Nastolatkowie, którzy dorastali w dobie trudności materialnych, negowali opinię publiczną i starali się jak najbardziej odgrodzić od pieniędzy i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Zauważmy, że grunge zyskuje na modzie wśród młodzieży właśnie wtedy, gdy rodzice muszą zaciskać pasa, a odchodzi w cień, gdy portfele wypełniają się pieniędzmi fiducjarnymi. Teraz, w czasie gdy pandemia koronawirusów najmocniej uderzyła w światową gospodarkę, nadmierne rozmiary i niechlujstwo znów są w modzie. Nastolatki chętnie pokazują otoczeniu, że wcale nie zależy im na tym, jak wyglądają i uczą dorosłych, by doceniali emocjonalną zawartość każdego dnia, a nie metki na ubraniach. Ale o czym my mówimy. Dla wielu z nas ta prosta, nastoletnia prawda pozostanie niestety na zawsze niezrozumiała.

"Grunge Dad: Marc Jacobs

Odważny styl dla dziewczyn Odważny styl dla dziewcząt i młodych mężczyzn pewnie nigdy nie stałby się trendem, gdyby nie amerykański projektant Marc Jacobs, który go właściwie "wyprodukował" - wypchnął do mas. W końcu ilu geniuszy pozostaje nierozpoznanych i nieznanych z powodu braku rozgłosu. Los grunge'u również naznaczony był zapomnieniem, ale w 1993 roku. Ale w 1993 roku, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, wszystko się zmieniło. Podczas nowojorskiego Tygodnia Mody Marc Jacobs pokazuje na wybiegu modelki w obcisłych sweterkach, prostych koszulach w kratę przypominających uniformy robotników budowlanych i hydraulików, sukienkach plażowych i sukienkach w drobne kwiatki, przypominających ubrania dzieci z sierocińca - a publiczność bije brawo. Nawiasem mówiąc, cytat, że "moda to kwestia pieniędzy i styl - Przy okazji, cytat "moda to kwestia pieniędzy, a styl to kwestia osobowości" należy do Marca Jacobsa, który w 1993 roku, cztery lata przed przejęciem domu mody Louis Vuitton, dokonał modowej rewolucji: zmusił nawet najbardziej zapalonych modnisiów z wyższych sfer do noszenia "second handów".

Środowisku modowemu dość trudno było przełknąć nowy kontrowersyjny trend, tak jak trudno jest przełknąć pigułkę bez szklanki wody. Marc Jacobs został potępiony i poddany dyskusji. A jednak jego "marginalny szyk" pojawiał się co tydzień na najbardziej błyszczących okładkach. Projektant stał się prawdziwą gwiazdą w Ameryce i Europie. Jego kreacje przyciągnęły miliony fanów, w tym większość wybrańców. Grunge najbardziej organicznie wygląda na przykładzie lidera zespołu Nirvana Kurta Cobaina i jego żony Courtney Love. W istocie, to właśnie ta para stała się ucieleśnieniem modnego w tamtych latach "celowego nieróbstwa".

Szkoda, ale geniusz ma krótką żywotność. To stwierdzenie odnosi się zarówno do Kurta Cobaina, który umiera w 1994 roku, pozostawiając otwartą ranę w sercach swoich oddanych fanów, jak i do stylu grunge, który zaczyna zanikać po człowieku, który go uosabiał. Marc Jacobs, nawiasem mówiąc, też nie zamierzał do końca życia skandować grunge. Kontrowersyjny trend uczynił z niego gwiazdę mody i między innymi dzięki temu kilka lat później zostaje dyrektorem artystycznym Louis Vuitton. Kolejna kolekcja projektantki będzie niezwykle kobieca i delikatna. Niebo i ziemia w porównaniu do grunge'owej kolekcji z '93 roku.

Papuga marnotrawna powraca: soft grunge i millenialsi.

Określenie soft grunge, które na pewno jest Wam znane (a jeśli nie, to Waszym dzieciom na pewno), to millennial. Pojawił się na początku XXI wieku, kiedy internet, mówiąc metaforycznie, wszedł do każdego domu. Miękki grunge - Tak zwana lekka wersja grunge'u Cobaina i Jacobsa, który święcił triumfy na początku lat 90. Milenialsi i nowoczesne nastolatki są bardziej niż szczęśliwi, aby zbuntować się przeciwko zasadom, które dorośli wymyślili i aktywnie wykorzystują ubrania, aby to zrobić. Co prawda, w przeciwieństwie do nastolatek z lat 90-tych, nie wyglądają jak menele. Delikatny grunge to łagodniejszy, mniej szokujący styl, który w pewnym sensie oznacza buntowniczość, ale podkreśla ich gotowość do pójścia na pewne kompromisy ze społeczeństwem.

Elegancka wersja protestu (to właśnie definicja stylu soft grunge, naszym zdaniem brzmiąca najbardziej klarownie) zachowała podstawowe cechy czystego grunge'u, ale nie zapomniała też o nabraniu cech wyróżniających:

 • jeansy: Dżinsy były luźne i podarte, ale stały się węższe i bardziej stylowe (dziury na nich nigdzie się nie wybierają, a jedynie mnożą);
 • Koszulki: pozostały takie same jak w praniu, ale są na nich nadruki i napisy;
 • koszule: Koszule w kratę, które są manifestem stylu grunge, nie zniknęły, a jedynie zostały uzupełnione o spódnice w kratę;
 • zworki: zostały rozciągnięte i pozostały dokładnie takie same, choć projektanci "projektujący" miękkie grunge'owe ubrania zaczęli celowo pomijać pętle na nich i dodawać sztuczne rozdarcia.

Całości dopełniały dziurawe legginsy, luźno skrojone płaszcze z futra w pastelowych odcieniach, a także koktajlowe płaszcze z opuszczonymi ramionami. W tym wszystkim millenialsi wyglądają protestująco i jaskrawo, ale też naprawdę cool (a to słowo jest wciąż w modzie, nie wiecie?).

Więc Co to jest styl grunge - Całkowite odrzucenie glamour czy modny trend? Prawdopodobnie jedno i drugie. Nie są to przecież pojęcia wzajemnie się wykluczające, które mogą równie dobrze istnieć równolegle. I o ile trendowość jest zjawiskiem chwilowym (dziś popularny jest jeden trend, jutro inny), o tyle glamour denial jest trwałą cechą charakteru, która nigdy nie zniknie. Albo masz to wpisane w siebie, jak grunge, albo jest to dla ciebie obce. Nie ma trzeciego.

Zobaczysz to po tysiącu: siedem najważniejszych zasad grunge'u

Grunge to nie jest. modaTo nie jest coś wietrznego i tymczasowego. Grunge to podstawa trendi jest łatwo rozpoznawalny dzięki kilku cechom charakterystycznym.

 1. Grunge to głowa i ramiona. Grunge to przede wszystkim asymetria, asymetria tworzona przez źle zapięte guziki, łaty przyszyte do ubrań (celowo lub niepotrzebnie - nic wielkiego), dziury, wyboje, lamówki (częściej sztuczne niż prawdziwe), podarte kolana i inne elementy, które mogą wskazywać, że tak naprawdę nie dbasz o to, co dzieje się z twoimi ubraniami. O tak, no i oczywiście obecność wszelkiego rodzaju zagnieceń. To prawie tak, jakby krowa przeżuła twoje ubranie, a potem je wypluła - a ty natychmiast włożyłaś na siebie te potraktowane przez przeżuwacza elementy garderoby. Ruminant i grunge to pojęcia tak skrajnie przeciwstawne jak Metallica i Britney Spears.
 2. Spójrz w stylu oksymoronu. Oksymoron to tropa artystyczna polegająca na łączeniu zasadniczo różnych pojęć. Na przykład "Martwe dusze" czy "Gorący śnieg" (obie te nazwy są zresztą nazwami znanych dzieł literackich). W modzie nie ma oksymoronu, ale jest grunge, który jest w zasadzie tym samym oksymoronem, tylko w innej sferze. Grunge implikuje połączenie rzeczy, które w żadnym innym stylu nie stałyby się udanym tandemem lub trio. A w grunge'u doszło między nimi do miłości - i wszystko się udało.
 3. Komfort jest na pierwszym miejscu. Jesteśmy przyzwyczajeni do dobierania ubrań tak, aby podkreślały nasze atuty i sprytnie ukrywały słabości. Wszystkie te rażące bzdury są obce tym, którzy wybierają grunge. Główną zasadą jest komfort i wygoda, czyli prawie to samo. Nie obchodzi mnie, co "grunge'owe" rzeczy podkreślają, a czego nie. Najważniejsze jest to, aby osoba, która planuje je nosić, czuła się w nich swobodnie. Reszta jest bardzo drugorzędna.
 4. Sprzeczne warstwowanie. Warstwowość nie jest jedyną rzeczą, która wyróżnia odważny styl grunge i jego lajtowa wersja soft grunge. To nowoczesny trend, który utrzymuje się już kilka sezonów z rzędu. Ale regularne nakładanie warstw jest harmonijne. A grunge layering jest zupełnie inny. Jak bohater wiersza Marszaka, ten rozproszony z ulicy Basseynaya, wychwala niekonsekwencję i niespójność. T-shirt w grunge layering nie jest ukryty pod rozciągniętym swetrem, może być na wierzchu.
 5. Monochromatyczny. Z wyjątkiem kraty, która od początku lat 80-tych jest modna w stylu grunge, żadne nadruki nie są szczególnie mile widziane. Modne są ubrania monochromatyczne w ciemnych i jasnych odcieniach. Nadruki pojawiają się tylko w miękkim grunge'u, który stanowił osobny trend na początku lat 2000. Wcześniej na grunge'owych ubraniach nie było innych nadruków i wzorów niż kratki.
 6. Nie było żadnego naśladownictwa. Pióra, cekiny, koraliki, cekiny, śmieszne rysunki, ładne wykończenia - bez naśladownictwa! Styl Grunge jest celowo surowy. Z definicji nie ma w nim elementów, które wzruszą lub zachwycą swoim wyglądem. Pamiętacie, że grunge i glamour to właściwie słowa-antonimy, prawda? Dlatego grunge nie przyjmuje najmniejszego podobieństwa do hedonistycznego zjawiska estetycznego.
 7. To, co zewnętrzne, musi być odbiciem tego, co wewnętrzne. Nie warto próbować nosić grunge'owych ciuchów, jeśli nie potrafisz wyznaczyć swoich granic, jeśli za bardzo ulegasz wpływom opinii publicznej, jeśli ciągle myślisz o tym, co inni o tobie powiedzą. Grunge - styl ludzi wewnętrznie wolnych. A ci, którzy są pozbawieni tej wolności, wyglądają w grunge'owych ubraniach dziwnie, sztucznie, niestosownie, a nawet śmiesznie.

W końcu, jak mówią, nie ma nic gorszego niż wewnętrzny dysonans: kiedy to, kim jesteś, nie łączy się z tym, co masz na sobie.

Tworzenie garderoby w stylu grunge: 5 naprawdę przydatnych wskazówek od stylistów

Chęć wyróżnienia się z tłumu, wyjścia poza społeczne ramy, wypowiedzenia się poprzez własny strój, pokazania innym środkowego palca nie dosłownie, ale poprzez stworzenie pewnego ukłonu - to wszystko są symptomy tego, że grunge jest nie tylko bliski, ale wręcz konieczny.

 1. Kup flanelę. Po pierwsze, jest ciepło. Po drugie, jest wygodny. Po trzecie, jest wystarczająco tani. Koszula flanelowa - podstawa grunge'owej garderoby. I dobrze by było, żeby nie było to w jednym egzemplarzu.
 2. Połącz flanelę z podartymi dżinsami. Jest to klasyczny grunge'owy tandem, dla którego nie jest konieczne bieganie po second handach (a styliści, nawiasem mówiąc, zalecają kupowanie grunge'owych ubrań właśnie tam). Flanelową koszulę w kratę i podarte dżinsy można znaleźć w prawie każdej kolekcji Zary, Topshopu i H&M.
 3. Kupuj ubrania, które są o kilka rozmiarów większe. Utrzymuj swoje ubrania w małych rozmiarach, aby nie musieć się cisnąć dla wygody. Nawet jeśli sugeruje to krój. Autentyczna odzież grunge powinna być przynajmniej o jeden rozmiar większa niż ta, którą zwykle nosisz. I dla pewności wybierz rozmiar dwa, a nawet trzy. Im bardziej oczywisty nadwymiar, tym fajniej.
 4. Noś szorstkie buty lub buty do kabrioletów. Zużyte trampki, w których chodzisz po Paryżu, lub szorstkie buty, które wyglądają bardziej jak męska koszula (na przykład timberlandy), to idealne buty do grunge'u. Para musi być albo stara, albo szorstka. Albo jedno i drugie. Swoją drogą marka Converse niedawno wprowadziła do oferty dla swoich fanów sztucznie postarzane trampki. Ale coś nam mówi, że większość z nas nie musi kupować takich butów. Na pewno znajdziesz w swojej szafie parę, która czekała na to, by ją "spisać na straty", ale nagle dostała nowe życie.
 5. Nie zakładaj czegoś, co do siebie pasuje. Ponieważ nieścisłość jest jedną z podstawowych zasad grunge'u. Jeśli widzisz, że elementy Twojej garderoby są ze sobą w harmonii, oznacza to, że źle je dobrałaś. A raczej poprawnie, ale dla stylu kejualnego lub jakiegokolwiek innego - poza grunge'em.

Na stronie internetowej Gold.ua. Możesz wybrać masywną metaliczną biżuterię, która idealnie pasuje do stylu grunge. Makijaż w tym obrazie lub nieobecny w zasadzie, lub obecny, ale tylko w ciemnych odcieniach. Kapelusze i inne nakrycia głowy w stylu grunge - must have. Jednak, jak również bijouterie lub biżuterii: biżuteria w obrazie musi być dużo. Szczególnie mile widziane modele z odwróconymi krzyżami, czaszkami i innymi atrybutami i symbolami trush.

"Trio" inspirowanych grunge'em par celebrytów

Wśród Selebs nie brakuje tych, którzy od czasu do czasu pojawiają się publicznie w grunge'owym stylu. Niektórzy wybierają prawdziwy grunge z całą jego ciężkością i masywnością. Niektóre z gwiazd kina i showbiznesu stawiają na soft grunge, czyli lekką, kompromisową wersję tego stylu. Ale są też tacy, którzy od dawna są mocno kojarzeni z grunge'em - ci, którzy go właściwie uosabiają.

Courtney Love i Kurt Cobain.

Gdyby grunge, tak jak religia, miał kanonizowane postaci, to ta słodka para byłaby absolutnie jednoznaczna. Nie bez powodu nazywa się ich przodkami subkultury grunge. Zapoczątkowali to, co Marc Jacobs umiejętnie podchwycił i spopularyzował. Główny wokalista Nirvany był mężczyzną szczupłej budowy ciała. A wykonawca jego kalibru musiał być "barczysty" i bardziej widoczny na scenie. Cobain umiejętnie ukrywał swoją szczupłość pod T-shirtem, na który zawsze zakładał koszulę. Czasem nawet zakładał bluzę, pod którą ukrywał koszulę i T-shirt, który był o kilka rozmiarów większy niż Cobaina.

Główny wokalista Nirvany pokazał całemu pokoleniu swoich fanów, co znaczy duch Smells like teen. Wykazywał świadomą obojętność wobec swojego wyglądu fizycznego, umiejętnie łącząc go z filozofią muzyczną. A jego żona Courtney Love wspierała go w tym. Jej tradycyjny wizerunek dziewczyny rockera połączył się z nią tak, że w okresach totalnego zmęczenia rozciągniętymi T-shirtami i podartymi dżinsami, kiedy Courtney pozwolono założyć zwięzłą monochromatyczną sukienkę, fani buntowali się nie rozumiejąc co robi i dlaczego skandalistka i buntowniczka nagle postanawia spróbować roli grzecznej dziewczynki.

Johnny Depp i Kate Moss

Mroczny romantyk Johnny Depp wyglądał najbardziej organicznie jako Jack Sparrow, pirat. Najwyraźniej w życiu czuje się podobnie. Stroje, w których występuje publicznie, należą do autorstwa człowieka, który powoli, ale nieubłaganie idzie na dno - czyli jego. Podarte dżinsy, pogniecione koszule, źle założone T-shirty i poplątana broda to stali towarzysze fana punk rocka z jednej strony i sławnego aktora z drugiej, a wszystko to idealnie łączy się z osobowością Johnny'ego Deppa.

Kate Moss, która przez długi czas była dziewczyną Johnny'ego Deppa, już kilkadziesiąt lat temu nauczyła nas, jak łączyć skórzaną kurtkę, jeansy i botki. I nie sposób było nie wierzyć czołowej top modelce świata. Para ta może być wielokrotnie potępiana za wspieranie niezdrowych nawyków kochanków. Ale fakt, że w ich odzież To, że zawsze wyglądali jak idealny tandem jest również niezaprzeczalnym faktem. W konsekwencji, ukształtowany i ustalony styl każdego z nich jest zasługą osoby, którą kochają.

Chiara Ferragni i Fedez

Jeśli po raz pierwszy słyszysz nazwisko Chiary Ferragni, możesz dojść do wniosku, że nie jesteś użytkowniczką Instagrama. A jeśli jesteś użytkownikiem, to na pewno nie jesteś zbyt doświadczony. Chiara jest jedną z najbardziej znanych i wpływowych blogerek na portalu społecznościowym. Ma ponad dziewięć milionów zwolenników. Przez długi czas Chiara nie miała żadnego konkretnego stylu. Zawsze zanurzała się po uszy w trendach mody. W końcu po to jest blogerka, żeby opowiadać swoim followersom o najgorętszych i najmodniejszych trendach. Ale życie wywróciło się do góry nogami, gdy poznała miłość swojego życia. Włoch, producent i po prostu raper o imieniu Federico Leonardo Lucia jest lepiej znany swoim fanom pod pseudonimem Fedez. To właśnie on pokazał słynnemu blogerowi ciemną stronę życia. Tak, tak, mówimy o grunge'u.

Od czasu do czasu kochankowie występują publicznie w wizerunku yin i yang: ona - solidny przepych i cekiny, on - świadoma niedbałość i brutalność. Ona w mini sukience a la lata 60-te, on w pomiętym T-shircie, motocyklowej kurtce i za dużych dżinsach z dziurami na kolanach. Nierzadko jednak paparazzi uwieczniają parę w totalnie grunge'owych stylizacjach, które od razu trafiają na strony modowych błyszczyków.

Buntownicze trendy: te dni

I żebyście nie myśleli, że grunge nigdy nie stanie się w pełni kwitnącym trendem, oto fakt niezaprzeczalny: istnieje wiele najnowszych trendów, które wyewoluowały z grunge'u, ale zostały nieco przekształcone, aby dostosować się do współczesnych realiów. Jest wiele buntowniczych trendów. Po prostu nie wiesz o nich wszystkich. Ale to jest dość łatwe do naprawienia.

 • Neo-grunge. W przeciwieństwie do klasycznej tandety grunge, ten styl pozwala na mieszanie faktur i nadruków. Jest bardziej kobieca i, jeśli chcesz, bardziej urocza. W neo-grunge'u dopuszczalne są kwiatowe nadruki, romantyczne wzory i jasne odcienie.
  • Zdobienia: Aby zmienić brutalny grunge w neo-grunge, uzupełnij swój look pierścionkami z kwiatowym nadrukiem lub kolczykami z podobnymi kwiatowymi elementami.
 • Hipisowski grunge. Ten podgatunek grunge'u stawia w centrum jasne decyzje. Chodzi przede wszystkim o kolor, jeśli w ogóle. A im więcej światła, tym chłodniej. Modne są cienkie opaski w stylu hipisowskim, a także różne przerobione symbole beatników.
  • Zdobienia: Aby zakotwiczyć hipisowski grunge w swoim wyglądzie, noś łańcuszek z wisiorkiem w kształcie znaku Pacyfiku lub małe okrągłe puzderka z tą symboliką.
 • Punk grunge. Jeśli brakuje Ci grunge'owego klimatu, jeśli uważasz, że nie jest on wystarczająco buntowniczy i odważny, to mamy dla Ciebie wariant hardcore'owy, jak to mówią. Skóra i metal triumfują w tej celebracji życia. Upewnij się jednak, że nie są one pozbawione blasku, w przeciwnym razie nie uzyskasz punkowego grunge'u.
  • Zdobienia: Kolce, efektowne czaszki, wysadzane łańcuchy, liczne cienkie bransoletki i kolczyki, które sprawią, że nawet najnudniejsza stylizacja będzie wyglądać modnie i jaskrawo - oto krótka, ale wyczerpująca lista tego, bez czego punk grunge nie może się obejść.
 • Rock grunge. Styl bardzo przypominający odmianę punka, ale z dużo mocniejszą kpiną z glamour. Rock grunge jest zawsze na czasie i drogi. Ale w przeciwieństwie do fanów glamour, fani rocka grunge kupują drogie elementy garderoby i celowo je niszczą. Na przykład: prucie, dziurkowanie, cięcie lub tworzenie sztucznych otarć.
  • Biżuteria: Solidna markowa biżuteria, kontrastująca z tandetnym grunge'em. Na przykład, pierścionek Tiffany lub duże klipsy Chanel.
 • Post-grunge. Najbardziej miękki rodzaj grunge'u. Nawet bardziej miękki niż miękki. Post-grunge nie ma warstwowości, nie narzuca skomplikowanych elementów swojemu użytkownikowi. Jej proste ubrania są bardzo podobne do ubrań casual. I tylko napis Nirvana na koszulce lub panamie przypomina, kto jest kim.
  • Zdobienia: Minimalizm, geometria i zwięzłość to trzy zasady, którymi należy się kierować przy wyborze biżuterii do stroju w stylu post-grunge.

Paradoksalnie, styl, który w zamyśle twórców miał być głośnym, wyraźnym i kategorycznym protestem przeciwko modzie, z czasem przeniknął do kolekcji niemal wszystkich liczących się marek i stał się integralną częścią mass-marketu. Ale jednocześnie grunge nie stracił swojej wewnętrznej tożsamości. A ludzie uprawiający tandetny grunge to wciąż rzadkość na ulicach metropolii.