Najważniejsze kwestie przy zakupie obrączek ślubnych

Wybór obrączki jest niesamowicie ważny i nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Chodzi tu przecież o wybór symbolu miłości na resztę życia. W dzisiejszych czasach praktycznie nic nie ogranicza nas na tym polu – można przebierać w materiałach i kształtach, a nawet wymyślać nietypowe ozdoby, takie jak odcisk palca współmałżonka wygrawerowany na drugiej obrączce.

Zazwyczaj warto świadomie wybrać materiał, a reszta to już kwestia naszego gustu estetycznego.

Białe złoto

Tak zwane białe złoto to zwykłe złoto z niewielką domieszką niklu i cynku w wersji tańszej lub srebra i palladu w wersji droższej. Białe złoto w pewnym sensie imituje szalenie drogą platynę. Takie złoto jest szarawe z lekkim żółtym połyskiem. Możliwe jest też uzyskanie złota białawego, które nie będzie czerniało. Robi się to poprzez rodowanie powierzchni obrączki, co jednak jest kłopotliwe, ponieważ warstwa rodu z czasem się ściera.

Złoto różowe

Złoto różowe uzyskuje się poprzez zmieszanie złota z cynkiem i miedzią. Takie złoto jest ładniejsze, ale jest też trwalsze. Często łączy się je złotem o innych kolorach, co daje bardzo interesujące efekty. Klasyczne złoto, czyste złoto, jest metalem bardzo miękkim i łatwo się ścierającym, więc można do niego dodawać właśnie dodatki zapewniające ładniejszy kolor, jak również można po prostu rozwadniać je mniej ciekawymi dodatkami. O ilości złota w złocie informuje nas próba złota.

Rodzaje obrączek

Próba złota

Kwestie próby złota trzeba dobrze rozumieć, bo wcale nie musi nas interesować obrączka o wysokiej próbie. Niektóre osoby chcą mięć obrączki o próbie przynajmniej 750, gdzie ¾ materiału to złoto, a reszta dodatki. Takie obrączki są drogie i do tego miękkie, niewytrzymałe. Zazwyczaj poleca się obrączki o próbie 585, które nie wyglądają gorzej, a są znacznie wytrzymalsze.

Szerokość obrączki

Żeby nosiło się ją dobrze, obrączka powinna mieć odpowiednio dopasowany profil i szerokość. Jest to kwestia estetyczna, ale właśnie przede wszystkim praktyczna. Typowe obrączki mają szerokość od 4-6mm, przy przedziale 3-9 uznawanym za nieprzekraczalny. Szerokość obrączki jest zawsze dopasowywana do sylwetki osoby ja noszącej (panowie zwykle mają szersze) oraz do wielkości dłoni. Im masywniejsza postura, tym obrączka powinna być szersza.

Grawerowanie

Grawerowanie obrączek jest coraz popularniejsze. Nie chodzi też już tylko od grawerowanie od środka, które nanosi na obrączkę jakiś ważny cytat czy kilka słów o miłości. Możliwe jest też grawerowanie na zewnątrz, którego celem jest stworzenie na przykład wspomnianego prędzej wizerunku odcisku palca współmałżonka. Co warto podkreślić, sprzedawcy obrączek zazwyczaj nie doliczają dodatkowych opłat za grawerowanie, więc złuszcza w przypadku grawerunku od środka można spokojnie pokusić się o coś takiego.

Obrączki, jeśli tylko spełniają podstawowe normy użytkowe, to przedmioty bardzo osobiste i tak należy do nich podchodzić.