Ruby - Ognista uwodzicielka

Rubin, podstawowy kamień urodzeniowy lipca, jest uważany za jeden z najpiękniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Ze względu na swój bogaty, głęboko czerwony kolor rubiny były cenione przez całą historię. Odgrywały one ważną rolę w klejnotach koronnych wielu krajów. Szanowany od czasów starożytnych, rubin jest uważany za symbol witalności, pasji i ochrony.

Słowo "rubin" pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego kolor czerwony - "rubeus". W sanskrycie słowo "rubin" pochodzi od ratnaraj, co oznacza "król kamieni szlachetnych".

Surowy kryształ rubinu

Rubin to czerwona odmiana minerału korundu, zabarwiona chromem. Chrom nadaje rubinowi czerwony kolor, a także powoduje zjawisko zwane fluorescencją. Fluorescencja powoduje, że ognistoczerwony kamień szlachetny świeci od wewnątrz. Chociaż granaty są często mylone z rubinami, nawet w przypadku kamieni królewskich, to jednak nie mają one tej cechy rubinów, jaką jest wewnętrzny blask.

Surowe rubiny

Rubin ma 9 stopni w skali Mohsa pod względem twardości i wytrzymałości. Diament jest jedynym kamieniem szlachetnym twardszym od rubinu. Jego wytrzymałość i fluorescencja sprawiły, że syntetyczne i naturalne rubiny są cenne nie tylko w jubilerstwie, ale także w produkcji części zegarków, instrumentów medycznych i laserów.

Rubin birmański

Najszlachetniejsze rubiny znajdowano w Birmie. Wydobywane tam rubiny były cenione za ich głęboki krwistoczerwony kolor, znany jako rubiny gołębiej krwi. Obecnie większość rubinów z tego kraju jest poddawana obróbce cieplnej, aby wydobyć nasycony czerwony kolor. Inne złoża rubinów znajdują się w Wietnamie, Tajlandii, Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Wschodniej i Stanach Zjednoczonych.

Najdroższym rubinem na świecie jest czerwony rubin Pigeon Blood, wydobywany w Myanmar (Birma). Rubin ten nosi nazwę Sunrise Ruby i waży 25,6 karata. W 2015 r. został on sprzedany na aukcji za prawie 30 milionów dolarów, osadzony pomiędzy dwoma ponad 2 karatowymi diamentami.

Ze względu na swój ognisty kolor, przez wieki wierzono, że rubiny wzmacniają energię, zwiększają świadomość, dodają odwagi i przynoszą sukces w bogactwie, miłości i walce. Uważa się również, że zwiększają motywację i prawdomówność.

Kultury azjatyckie od dawna faworyzują rubiny ze względu na ich mistyczną moc. Zapiski historyczne wskazują, że rubinami handlowano już w 200 r. p.n.e. wzdłuż słynnego Jedwabnego Szlaku Północnego w Chinach. Chińska rodzina królewska zakopywała rubiny pod fundamentami swoich budynków, aby zapewnić sobie szczęście.

Cięte rubiny

W Birmie wojownicy wszczepiali rubiny pod skórę, aby zapewnić sobie ochronę w walce. Starożytni Hindusi wierzyli, że powrócą w następnym życiu jako cesarze, ofiarowując rubiny bogu Krisznie.

Podobnie jak diamenty, rubiny ocenia się na podstawie 4C, czyli koloru, szlifu, czystości i masy karatowej, a także źródła pochodzenia geograficznego. Największą wartość przypisuje się na podstawie bogactwa czerwonego koloru. Najlepszym kolorem jest żywa purpurowa czerwień. Rubiny o barwie brązowej, pomarańczowej lub różowej są uważane za mniej wartościowe.

Prawie wszystkie rubiny są rutylowane (posiadają inkluzje). Inkluzje rutylu nazywane są "jedwabiem". Rubiny o dobrej przejrzystości są bardziej wartościowe. Naturalne rubiny o pożądanych cechach są wielokrotnie bardziej wartościowe niż kamienie poddane obróbce. Rubiny niższej jakości są poddawane obróbce cieplnej w celu poprawy koloru i zminimalizowania inkluzji.

Rubiny są używane do świętowania lipcowych narodzin, a także 15. i 40. rocznicy ślubu. Ze względu na kojarzenie rubinów z pasją i miłością, są one często wykorzystywane w pierścionkach zaręczynowych i ślubnych. Niezależnie od tego, czy kupuje się go dla jego piękna w biżuterii, dla uczczenia narodzin i rocznic, czy też dla jego mistycznych mocy, rubin jest nieporównywalny pod względem swoich wyjątkowych cech i atrakcyjności.