Słynny pierścionek do całowania: historia i współczesne odmiany legendarnej biżuterii z lat 80.

 

Mówi się, że wszystko co nowe jest dobrze zapomniane stare. To dobrze znane stwierdzenie, z którym trudno się nie zgodzić. Na przykład, czy znasz taką biżuterię jak pierścionek do całowania? Jeśli czasy radzieckie pamiętasz tylko z opowieści dorosłych krewnych, to projekt takiej biżuterii będzie dla Ciebie prawdopodobnie zagadką. A tymczasem czterdzieści lat temu popularność pierścionków do całowania biła wszelkie rekordy, a w rzadkiej szkatułce nie można było znaleźć tego poszukiwanego akcesorium. Ale jak wiadomo, moda jest cykliczna. A modne pod koniec ubiegłego wieku pierścionki powracają dziś na wybiegi. To prawda, w nieco zmodyfikowanej formie. A ich pojawienie się we współczesnej modzie jest prawdziwym triumfem: w każdym topie najnowszych trendów biżuteryjnych można znaleźć podobne akcesoria. Co prawda teraz mają inną nazwę.

Niezbędne pierścionki radzieckie: klasyka z nutą fantazji.

Jak wiadomo, fantazja radzieckich jubilerów, zwłaszcza w ostatnich latach, nie była tak nieskrępowana jak obecnie. Po części wynika to oczywiście z przyczyn "materialnych". Tradycyjne czerwone złoto o próbie 583 było praktycznie jedynym "bogatym" materiałem, z którego można było wykonać główne elementy radzieckiej biżuterii: pierścionek zaręczynowy, kolczyki z angielskim zamkiem i łańcuszek na szyję. Rzadko poszukiwane były również kamienie kolorowe, zwłaszcza te z wyższej półki, a rolę diamentów z hollywoodzkich filmów z powodzeniem odgrywał fianit wyhodowany w laboratorium Moskiewskiego Instytutu Fizyki. Z drugiej strony, trend standaryzacji i ujednolicania nie ominął branży jubilerskiej. Stanie na zewnątrz nie było zbyt wygodne i nie zachęcano do tego. Więc większość radzieckich fashionistek w czasach całkowitego niedoboru mogła się zadowolić tylko pierścionkami o standardowych wzorach. Ale i tak zdarzały się egzemplarze biżuterii, które były wyjątkowe jak na tamte standardy.

 • Tydzień. Tak nazywano cienkie obrączki, niekoniecznie wykonane z metali szlachetnych, których można było nosić kilka na jednym palcu. A nazwa wzięła się stąd, że takie obrączki były sprzedawane w zestawach po siedem sztuk.
 • Serpentyny. Najbardziej luksusowy pierścień epoki radzieckiej. I to nie tylko z powodu odważnego, nietypowego designu. Zazwyczaj, ten dodatek był wykonany z metali szlachetnych (złota i srebra) i używał tych samych cyrkonii sześciennych lub naturalnych kamieni półszlachetnych jako "oczu". Czasami do pokrycia ciała węża używano również małych kryształków sześciennego fianitu.
 • Pierścionek z aleksandrytem. Kamień ten potrafił zmieniać swoją barwę i zaspokajał zapotrzebowanie pań na "coś wyjątkowego". Obrączki o szlifie markisowym były najczęściej wybierane, ale standardowy szlif owalny również był częstym gościem w państwowych salonach jubilerskich.
 • Obrączki ażurowe z rubinem. Ta biżuteria nie mogłaby być lepiej dopasowana do koncepcji "szykownie i drogo". Masywne, ażurowe pierścienie z jasnym, prowokującym kamieniem musiały mieć wiele wspólnego z kształtem pędzla, odpowiednim ubiorem itd. Takie pierścionki wyglądały wyjątkowo statusowo.

Ale jednym z najbardziej popularnych, zwłaszcza dla młodych dziewcząt, stały się pierścionki do całowania, których zdjęcia wypełniały magazyny mody i służyły jako obiekt podziwu i zazdrości. Więc co to za biżuteria?

Pierścionek z pocałunkiem: znaczenie romantycznej biżuterii radzieckiej

Wyobraź sobie cienki pierścień zwieńczony dwiema jednakowej wielkości kulami dotykającymi się nawzajem. Tak właśnie wygląda legendarny kissy ring. Jeśli trochę rozbudzisz swoją wyobraźnię, możesz sobie wyobrazić dwoje całujących się kochanków. Przynajmniej tak brzmiała oficjalna interpretacja nazwy sugerowana radzieckim fashionistkom. Ale symbol, jak wiadomo, nie zawsze musi być bezpośrednio konfrontowany ze zdrowym rozsądkiem. Takie wyjaśnienie pobudzało wyobraźnię i odpowiadało romantycznym skłonnościom skromnych radzieckich panien młodych, a sam pierścionek był bardzo niezwykły. Dlatego nazwa i sam produkt szybko stał się ulubieńcem pięknej połowy obywateli kraju radzieckiego i obiektem modnych polowań.

A złote pierścionki do całowania nie były tak powszechne. Zazwyczaj upragniony dodatek był wykonany z jakiegoś niedrogiego stopu, często był wykonany niedbale, tak że wśród rozproszonych pierścieni znaleźć produkt w formie rynkowej nie było tak łatwo. Zarysowania, otarcia, niepewne mocowanie i przerwa między legendarnie "przylutowanymi" kochankami były bardzo częste. I często nie było tam żadnego placera.

Tak więc dziewczyny były zadowolone z misternego projektu i romantycznego wyjaśnienia, chwyciły pierścionki do całowania, które dostały i aktywnie spacerowały po niezwykłej biżuterii.

To prawda, z tego co pamiętam, noszenie obrączek o tym wzorze było sporym wyzwaniem. Kulki regularnie czepiały się wszystkiego, co wpadło im w ręce, a szczególnym rodzajem męczarni było poprawianie włosów. Niejednej kobiecie przerzedzono grzywę wymyślną obrączką, wyrywając dosłownie strzępy włosów - tyle, ile zmieściło się między przysłowiowymi balonikami.

Nie można jednak mówić tylko o wadach kissera. Jeśli poprosimy radzieckich fashionistów, aby przypomnieli sobie, co czuli w związku z tym dodatkiem, znajdziemy dwie nie przecinające się tendencje.

 1. Są tacy "kapryśni", którzy uważali, że konstrukcja buziaka przypomina powszechne w radzieckich torebkach kulkowe zamki.
 2. Następnie są romantyczne, którzy widzieli symboliczne znaczenie w projektowaniu kisser i uważane za prawie talizman dla dobrego związku.

Prawda, jak zwykle, leży pewnie gdzieś pośrodku. A może powinienem powiedzieć, że dla każdego jest to coś innego. Ale to jest wielki, że nowoczesne jubilerów, zainspirowany przez radzieckich pocałunków, dosłownie fontanna pomysłów, przynosząc złote ring-balls dziwactwa projektów do góry z aktualnych trendów mody.

Nowa moda: balony zamiast pocałunków

Tak, to prawda: romantyczne "pocałunki" pozostały w Związku Radzieckim i zostały zastąpione przez bardziej "racjonalną" nazwę - balony.

Ogólnie rzecz biorąc, kule, lub kule, są bardzo aktualnym trendem w modzie. Kurs geometrii, na który zawsze istniało zapotrzebowanie, obejmuje nie tylko ostre kształty, ale także idealny zarys kuli. Małe i duże, pojedyncze i wielokrotne, tej samej i różnej wielkości - kulki są obecnie u szczytu popularności we wszystkich akcesoriach jubilerskich, od pierścionków i kolczyków po wisiorki i bransoletki. Tak więc stare piłki do całowania pasują do dzisiejszych trendów. Tyle że stały się one znacznie bardziej zróżnicowane.

Gdzie robi się balony?

Dotychczas rozmiar i położenie balonów były takie same: dwa małe elementy umieszczone jeden na drugim. Dziś istnieje wiele odmian. Zacznijmy od lokalizacji. Popularne są dwa warianty:

 • lutowanie na obręczy: to jest tradycyjny sposób, tak wyglądał radziecki kisser;
 • Mocowanie elementów dekoracyjnych na wisiorku: oryginalny sposób, pozwalający uzyskać dynamiczny dodatek, który porusza się wraz z ruchem rąk dziewczyny.

Same kule mogą być ustawione nie tylko pionowo, jak to było w latach osiemdziesiątych, ale poziomo, ukośnie lub w odstępach od siebie.

Innym nowoczesnym sposobem jest uzupełnienie kulek o pierścionek typu split ring. Ogólnie rzecz biorąc, model z nieobciętymi akcesoriami to kolejny trend modowy ostatnich kilku lat. To także wygoda: w dobie boomu na sprzedaż internetową, kiedy przymierzanie dodatków wiąże się z niepotrzebnymi trudnościami, pierścionek dzielony pasuje do dziewczyn o różnych rozmiarach palców i pozwala nie odkładać ulubionego egzemplarza do szkatułki, jeśli nagle te same wymiary uległy zmianie. Jest to również piękne: split ring zawsze wygląda świeże i oryginalne, romantyczne i delikatne. A uzupełniona o wszelkiego rodzaju kulki, w tym te połączone cienkim łańcuszkiem, jest z reguły strzałem w dziesiątkę.

Sfera i nie tylko

Współcześni jubilerzy bawią się również wielkością i kształtem elementów dekoracyjnych. "Nudne" dziś małe identyczne kulki można zastąpić maleńkimi kulkami lub odwrotnie - masywnymi kulami. Często spotyka się również elementy o różnych rozmiarach. Jak zwykle ten niekonwencjonalny wariant, który zyskuje na popularności, ma piękne wytłumaczenie: duża piłka symbolizuje męskość, a mała - kobiecość. I nie chodzi tu o podrzędną pozycję pięknych pań, feministki nie muszą się martwić. Chodzi raczej o połączenie męskości i kobiecości, solidności i miękkości, siły i kruchości. Istnieją również obrączki z trzema kulkami, w tym wykonane z połączenia metali szlachetnych. A jeśli dalej będziemy myśleć o symbolach, możemy sobie wyobrazić trzecią twarz, ich równie ukochane dziecko, dodane do "miłosnych kul" mężczyzny i kobiety.

A co do form, to jubilerzy wykazują się cudowną wyobraźnią. Oprócz tradycyjnych kul, idą one na:

 • owalne;
 • trójkąty;
 • place;
 • nieregularne kształty (najczęściej w przypadku pereł);
 • figurki ptaków i zwierząt;
 • symbole;
 • kwiaty;
 • gałązki.

Dwie ostatnie opcje są szczególnie polecane osobom o romantycznym usposobieniu. Motywy kwiatowe to kolejny trend tego lata, a takie delikatne pierścionki doskonale pasują do wielu stylizacji.

Dodaj szczyptę kamieni.

Podczas gdy w przeszłości piłki były wyłącznie metalowymi "wlewkami", dziś inkrustacje z cennych minerałów nie są niczym niezwykłym. I w zależności od ogólnej koncepcji, zarówno kamienie szlachetne pierwszego rzędu, jak i różne bardziej demokratyczne minerały mogą być używane.

 • Klejnoty pierwszego rzędu. Kontynuowana jest tu "królewska" tradycja oprawiania jednego dużego kolorowego kamienia z rozproszonymi przezroczystymi kryształami. Bardzo efektownie wyglądają obrączki inkrustowane rubinami, szafirami lub szmaragdami otoczonymi przezroczystymi małymi brylantami.
 • Oczywiście, są też perełki. Same okrągłe perełki są świetną alternatywą dla metalowych kulek. Ale inne opcje wyglądają bardziej nowocześnie. Zapewne pamiętacie, że głównym zadaniem stylistów jest sprowadzenie pereł z piedestału, pomniejszenie prymitywizmu, dodanie chuligaństwa. Dlatego też w nowoczesnych pocałunkach często można znaleźć barokowe perły o nieregularnych kształtach. Tak, nie wyglądają jak marmurki. Ale tym lepiej! A jeśli pomysł jubilera wymaga właśnie kul, dla urozmaicenia stosuje się perły o innych odcieniach - różowe, szare lub czarne.
 • Wesołe perełki. Kamienie półszlachetne i minerały o mniejszej wartości również znajdują swoje miejsce jako inkrustacje do pocałunków. I tylko od wyobraźni projektanta zależy, czy będą to jasne plamy czy pastelowe pociągnięcia, czy użyty zostanie jeden kamień czy dwa, czy będą to minerały jednego koloru czy różne - wybór jest tu niemal niewyczerpany.
 • A nawet koraliki. Tak, duże i nieduże korale również będą odpowiednie na tych elementach biżuterii, gdyż moda na nie również powróciła do nas prosto z końca ubiegłego wieku. Takie pierścionki wyglądają szczególnie oryginalnie i nie pasują do wszystkich strojów. Ale dlaczego nie?
 • Dodatkową zaletą jest emalia. Oczywiście, elementy emaliowane nie mogą być przypisane do inkrustacji w ścisłym tego słowa znaczeniu. Ale i one mają swoje miejsce w dzisiejszych obrączkach. Jasne wstawki wyglądają nieco naiwnie, ale jednocześnie nie "wybaczają" obrazu, a raczej dodają mu nieco autoironii.

Właściwie nowoczesne pierścionki do całowania są zgodne z zasadami współczesnej mody: im bardziej nietypowe, dziwne i oryginalne - tym lepiej. Nie zapominajmy tylko o harmonii w doborze najbardziej krzykliwych produktów - ta rzecz jest zdecydowanie ponadczasowa.

Zapomniani starzy, łatwa wspinaczka na szczyt mody

Można się tylko zastanawiać, jak to się dzieje, że popularne w przeszłości elementy biżuterii ponownie zdobywają szczyty współczesnej mody. Najwyraźniej jesteśmy obecnie świadkami globalnej rewizji tradycji mody z lat 80. i 90. To, co kiedyś było po prostu modne, potem ostentacyjne, a następnie postrzegane jako kicz i wulgarność, dziś mocno zakorzeniło się jako dodatek do masztu. Tak więc stary tałatajca, po "odrodzeniu" w nowych balonach, dostał się do tego nurtu.

Pocałunek z Diorem: przegląd mody

Być może rosnąca popularność starego radzieckiego pierścienia w naszych szerokościach geograficznych ma związek z globalnym szałem, który ogarnął świat w 2013 roku. To właśnie po tym, jak dom mody Dior zaprezentował słynny model Tribales - pousselettes z dwoma kulkami, kolczyki o podobnym designie stały się zdecydowanym faworytem różnych fashionistek. Musisz się zgodzić, że jest coś nieodłącznego w tym projekcie kolczyków, co współgra z naszą buzią.

Być może wiesz, jak wyglądają te niezwykłe kolczyki, które podbiły Europę osiem lat temu. Jest to kolczyk asymetryczny, czyli połączenie małego koralika z przodu płatka ucha i większej kuli z tyłu (która ma również sprytnie ukryty zatrzask). Częściej rolę korali pełnią perły.

Takie podwójne puzderka można nosić zarówno w święto, jak i w spokoju: początkowo ich twórcy myśleli, że biżuteria ta będzie dopełnieniem wieczorowej stylizacji, ale dziś kuleczki są bardzo trafne zarówno w stroju biznesowym, jak i na romantycznych randkach.

Zgoda, apel z dzisiejszymi pierścieniami balonowymi (dawniej pierścieniami do całowania) błaga o odwołanie. W rzeczywistości, dzisiaj, według znawców mody, podwójne poussets w stylu Dior są doskonałą parą pierścionków kulkowych. Nie bój się "zaokrąglić"! Jest to przypadek, w którym ten sam projekt dwóch akcesoriów nie będzie uważany za zbyt wiele.

Modny to niezwykły.

Oczywiście, ważne jest, aby pamiętać, że sam pierścień balonu jest zaprojektowany, aby przyciągnąć uwagę. Innymi słowy, nie jest to tylko stylowy akcent, ale element biżuterii, który przyciąga wzrok i odgrywa kluczową rolę w Twoim wyglądzie. Nudne, sowieckie kulki z taniego metalu to raczej nie jest to, co chcesz powiedzieć o sobie, prawda? Dlatego, aby stworzyć jak najbardziej nowoczesny wygląd, warto zwrócić uwagę na nietypowe modele.

 • Podkreśl kontrast. W przeciwieństwie do bliźniaczych balonów z przeszłości, dzisiejsze kule są lepiej przystosowane do bycia innymi. I możesz wybrać, gdzie się różnią:
  • W kolorze;
  • w kształcie;
  • w układzie;
  • połączenie różnych metali (żółte i białe złoto, złoto i srebro itp.);
  • Mieszanie różnych powierzchni (złota satynowa i błyszcząca).
 • Z dala od doskonałości. Oczywiście, klasyczne modele z brylantami lub innymi kamieniami szlachetnymi na pewno będą idealne. Ale bądźmy szczerzy: jeśli nie wybierasz się na przyjęcie do ambasady, lepiej wybrać nietypowe, nieoczekiwane kształty lub kolory. Te same perły barokowe są lepszym wyborem.
 • Dodaj kolor. Zwykłe metalowe kulki są obecnie dość rzadkie. Zazwyczaj wierzchołki obrączek zdobione są kryształami szlachetnymi, a najczęściej są to kryształy w dość przystępnej cenie. Jeśli to możliwe, wybieraj jasne kolory. Lub, jeśli ryzykujesz noszenie mieszanki różnych kolorowych kamieni, niech przynajmniej jeden z nich będzie jasny. Delikatny róż i głęboka elektryka, na przykład, nieoczekiwane połączenie? I jakże spektakularne. A jasna zieleń z ciepłym, piaskowym kolorem? Mnóstwo kombinacji!
 • Więcej dekoracji. Oczywiście, prosty pierścionek z kulami może również wyglądać absolutnie oszałamiająco. Piękno często tkwi w prostocie. Ale to w Twojej mocy, aby tak niezwykły dodatek stał się jeszcze bardziej oryginalny. Wybierz różne formy elementów dekoracyjnych, lub modele uzupełnione o łańcuszki, frędzle, zwoje, płatki. Oryginalność jest mile widziana!

Przy okazji, istnieje opinia, że powracająca popularność całowania jest związana z uniwersalnością tej ozdoby. Po tym wszystkim, zgodzić, w przeciwieństwie do wielu innych akcesoriów, można go nosić o każdej porze roku, połączyć go z każdym stroju (oczywiście, nie każdy model, ale nadal) i innej biżuterii. Psychologia również odgrywa rolę: podczas gdy ostre geometryczne kształty mogą wydawać się agresywne, spokojna kula bez wypukłości i ostrych kątów doda Ci poczucia spokoju i harmonii. I nie powinniśmy zapominać o wygodzie: nowoczesne pierścionki z koralikami nie mogą się równać z "sadystycznymi" pierścionkami z buziakami: współcześni projektanci dbają nie tylko o piękno, ale również o komfort noszącego, więc na pewno nie będziecie mieli problemów nawet podczas noszenia tego dodatku w życiu codziennym. Nowoczesne pierścionki kulkowe aktywnie podbijają przestrzeń mody wczesnych lat dwudziestych. Koniecznie złapcie modę za ogon!

Więcej na: http://azweb.pl