Jak wybrać diament

Jak wybrać diament

Diamenty są zarówno symbolem statusu, bezpieczną inwestycją, jak i najszczerszym wyrazem uczuć. Jak zauważył jeden z pisarzy, jest to jak pocałunek w rękę, w przeciwieństwie do którego diament jest wieczny. Zdobycie tego kamienia szlachetnego wymaga nie tylko pieniędzy i wiedzy, ale także czasu. Ten artykuł pomoże Ci zoptymalizować swoje poszukiwania i ostatecznie dokonać właściwego wyboru.

W rzeczywistości rozgryzienie diamentów nie jest takie trudne. Prawie tak trudne, jak nauczenie się delektowania koniakiem. W obu przypadkach stosuje się zasadę 4 C. Koniak kojarzony jest z cygarami, kawą i czekoladą. Diamenty są oceniane na podstawie barwy (kolor), przejrzystości, szlifu i masy karatowej.

Czystość

Główne cechy:

Jeśli w życiu realnym czystość jest gwarancją zdrowia, to w ocenie diamentów jest gwarancją ich piękna. Niski stopień przejrzystości może znacząco obniżyć wartość kamienia. Chociaż, według wielu ekspertów, to kryterium ma najmniejszy wpływ na wygląd diamentów. Uważa się, że jest to jedynie oszacowanie liczby i wielkości naturalnych inkluzji, które często są mikroskopijne i występują w prawie wszystkich, ale najdrobniejszych diamentów.

Pomiary wykonywane są w liczbach od 1 do 12. Dla kamieni o wadze do 0,29 karata, stopień 5 lub wyższy oznacza, że wady są widoczne gołym okiem, natomiast w kamieniach o wadze powyżej 0,3 karata wady będą widoczne bez szkła powiększającego przy stopniu 7 lub wyższym. Diamenty z najmniejszą ilością i najmniejszymi inkluzjami otrzymują najwyższe oceny czystości.

Gemmolodzy odnoszą się do tych wad za pomocą terminów technicznych, takich jak "skazy", "smugi" i "kropki". Klarowność można określić gołym okiem, dobrze, lub za pomocą szkła powiększającego.

Eksperci oceniają liczbę, wielkość, umiejscowienie, charakter, połysk i kolor inkluzji.

Klasyfikacja jasności według systemu rosyjskiego

Charakterystyka grup jasności

do 0,29 karata

0,3 karata i więcej

Nie stwierdzono żadnych wad

1

1

Występują bardzo nieliczne subtelne niedoskonałości w postaci punktów świetlnych

2

2

Bardzo nieliczne skazy w postaci ciemnych i jasnych kropek obecne

3

3

Zaobserwowano niewielką liczbę wtrąceń w postaci ciemnych i jasnych kropek i pasków

3

4

Niektóre ciemne i jasne kropki, paski i małe pęknięcia obecne.

4

5

Obecne są ciemne i jasne kropki, paski, a także drobne pęknięcia, pęcherzyki, linie wzrostu i plamki grafitu.

5

6

Wystarczająca liczba ciemnych i jasnych kropek, pasków, jak również drobnych pęknięć, pęcherzyków, linii wzrostu i wtrąceń grafitowych widocznych gołym okiem

5

7

Obecne są liczne inkluzje i defekty widoczne gołym okiem

6

8, 9

Liczne inkluzje i defekty widoczne nawet gołym okiem

7, 8, 9

10, 11, 12

Jakiej czystości diament powinienem wybrać?

Chyba, że, oczywiście, są rozważa diamenty jako inwestycja, wybrać tylko czyste diamenty, które nie mają żadnych niedoskonałości widoczne gołym okiem. W ten sposób otrzymasz doskonałej jakości diamenty za znacznie niższą cenę niż w przypadku wyboru nieskazitelnych kamieni z grupy I lub II, które są bardzo rzadkie i bardzo drogie. Wybierając pomiędzy diamentami z trzeciej i szóstej grupy, lepiej zwrócić uwagę na ich wagę niż na czystość.

Kolor

Główne cechy:

W ocenie diamentów, kryterium "Kolor" jest uważane za drugie najważniejsze po szlifie.

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, opis "Kolor" opisuje brak koloru, klasyfikując biel kamienia, i jest dokonywany w skali od 1 do 9.

Do pierwszej grupy należą najcenniejsze i najdroższe kamienie bezbarwne, natomiast do grup od 7 do 9 należą kamienie żółte i brązowe.

Klasyfikacja kolorystyczna dla małych diamentów do 0,29 karata

Klasyfikacja kolorystyczna dla średnich i dużych diamentów od 0,3 karata

Klasyfikacja kolorów

Kolor

1, 2

Bezbarwny

3

Lekki żółtawy odcień

4, 5

Żółtawy odcień

6, 7

Kolor brązowy lub żółty

Rzadko, to prawda, ale naturalne diamenty o fantazyjnych kolorach można znaleźć w przyrodzie. Diamenty powstają, gdy obcy pierwiastek chemiczny wejdzie w sieć krystaliczną kamienia. Azot, na przykład, jak w żółtym, lub jak w zielonym, utworzony pod wpływem radioaktywnych

Oznaczenie koloru

Kolor

1, 2

Bezbarwny

3, 4

Lekki żółtawy osad

5, 6

Lekkie zażółcenie

6, 7

Brązowy odcień

8

Żółty odcień

9

Odcień brązowy

blask. Przez wieki kolorowe diamenty były częścią kolekcji biżuterii szlachty jako symbol wielkości i władzy. Kolorowe diamenty są oceniane przy użyciu tego samego systemu, co diamenty bezbarwne, z wyjątkiem parametru "Kolor", który jest określony przez nazwy: czerwony, brązowy, szary, fioletowy, niebieski, zielony, różowy, pomarańczowy i żółty.

Jaką barwę diamentu wybrać?

Perfekcjoniści będą prawdopodobnie zwracać uwagę na kamienie w grupach 1-2, a doskonały stosunek jakości do ceny mają diamenty z prawie niewidocznym kolorem, mieszczące się w kategoriach od trzeciej do piątej. Jeśli chodzi o inwestowanie w diamenty, to najpewniejszą inwestycją jest wysokiej klasy, duży kamień z pierwszej grupy.

Kamienie z mniej lub bardziej bezbarwnych grup (od drugiej i niżej) są najczęściej stosowane przez jubilerów w złotej biżuterii, gdzie diamenty z lekkim żółtawym odcieniem łagodzą chłodny połysk białego złota, a żółte diamenty harmonijnie współgrają z elementami z żółtego i czerwonego złota.

Waga

Główne cechy:

- Tak samo jak szlif, kształt, czystość i kolor diamentu wpływają na jego wygląd, tak samo decydującym aspektem w określaniu jego wartości będzie waga kamienia. I o ile przy ocenie dużych diamentów czystość i kolor mają znaczenie, to małe kamienie są oceniane przede wszystkim według wagi.
- Kryterium to jest mierzone w karatach, jak rosną w wartości, wartość diamentu może wzrosnąć wykładniczo.
- Etymologia słowa "karat" sięga nazwy nasion drzewa karaibskiego, które w czasach starożytnych służyły jako miara wagi kamieni szlachetnych.

- Waga diamentów mierzona jest z dokładnością do 0,01 karata. Jeden karat jest równy około 200mg lub 1/5 grama. Eksperci dzielą diamenty na małe kamienie do 0,29 karata, średnie diamenty od 0,3 do 0,69 karata i duże diamenty powyżej 0,7 karata.
- Chociaż karat jest miarą wagi diamentu, nie musi odzwierciedlać jego wielkości. Aby wizualnie określić rozmiar, należy spojrzeć na kamień z góry. Poniżej znajduje się schemat, jak wyglądają diamenty o różnej masie.

Jaką masę karatową powinienem wybrać?

Diamenty o masie od 0,5 do 4 karatów są uważane za najbardziej popularne. Przy wyborze odpowiedniego ciężaru, trzeba będzie wziąć pod uwagę rozmiar palca, model kawałka i budżetu. Jeśli duża masa karatowa jest ważna, ale budżet jest ograniczony, rozważ diamenty w grupie 6-7 przejrzystości dla kamieni od 0,3 karata.

Jest możliwe, aby zaoszczędzić do 30 procent ceny kamienia, wybierając diament, który waży 10 procent mniej niż pożądane: nawet gemmolog, który jest doświadczony w tej dziedzinie, nie może powiedzieć na oko różnicę między 2,25-karatowy i 2,5 karatowy kamień, zwłaszcza gdy jest on ustawiony w biżuterii kawałek. I na koniec warto wspomnieć o rzeczy chyba oczywistej: im mniejszy palec, tym większy diament będzie się na nim prezentował. Tak więc, jeden karat diament wizualnie wydaje się znacznie większy na rozmiar 15 palca niż na rozmiar 22.

Cięcie

Główne cechy:

- Najważniejszym wskaźnikiem przy wyborze diamentu jest jego szlif. To na jak dobrze proporcjonalne fasety i kąty są geometrycznie precyzyjne, że piękno kamienia i jego blask wyłaniają.
- Szlif diamentu jest oceniany według dwóch kryteriów: jego blask i wygląd, i jest sklasyfikowany w czterech kategoriach: "A" (bardzo dobry), "B" (dobry), "C" (średni) i "D" (zły). Istnieje wiele różnych kształtów cięcia, główne z nich zostały opisane poniżej.

Jaki szlif brylantowy powinienem wybrać?

Klasyczne okrągłe brylantycieszą się największym popytem od 1919 roku, kiedy to dwudziestoletni naukowiec rosyjskiego pochodzenia, Marcel Tolkowsky, opracował teorię idealnego szlifu. Dziś cztery na pięć diamentów sprzedawanych na świecie są okrągłe. W rzeczywistości jest to jedyny diament o 57 fasetach (Kr-57), który można nazwać diamentem bez żadnych dodatkowych określeń. Ma maksymalną zdolność do odbijania światła, przewyższając wszystkie inne fantazyjne kształty w blasku. Ale ten diament również kosztuje więcej w dolarach za karat, ponieważ okrągły brylant jest czasami cięty na więcej niż połowę wagi oryginalnego kamienia. Cóż, kontynuując analogię z koniakiem, jest to "udział aniołów". (Jest to nazwa nadana odparowywaniu alkoholu z koniaku podczas dojrzewania napoju w beczce).

Następny najbardziej popularny po rundzie brylant jest kwadratowy lub prostokątny princess-cut diament z ostrymi rogami. Najczęściej wykorzystywany jest w pierścionkach zaręczynowych ze względu na swój oryginalny kształt i nieskazitelną percepcję światła - tzw. brylancję. Większość kwadratowych i prostokątnych diamentów brakuje okrągłego diamentu pod względem odbicia, ale Księżniczka jest tak blisko, jak to tylko możliwe. Jak delikatne rogi kamienia są podatne na odpryskiwanie, należy zachować ostrożność przy zakupie diamentu Princess, aby je chronić. A przy wyborze koloru należy pamiętać, że barwa odpowiadająca grupom kolorów od siódmej i niżej jest skoncentrowana w rogach diamentu.

Ta forma cięcia, zwana "Emerald", występuje tylko w formie prostokątnej z dużymi, otwartymi fasetami krokowymi. Z jednej strony nadają one kamieniowi jego wyjątkowe właściwości optyczne - wprawdzie mniejszy luz niż w "Księżniczce", ale też jaśniejsze błyski światła. Z drugiej strony, dzięki takiej dostępności wizualnej, nawet drobne wady, które zwykle są niewidoczne przy dużej liczbie faset, zostaną zauważone. Należy więc pamiętać, że przy wyborze diamentu o szlifie szmaragdowym należy zwrócić szczególną uwagę na jego czystość. Zaleca się, aby dać pierwszeństwo do diamentów co najmniej klasy 5 dla diamentów do 0,29 karatów i co najmniej klasy 6 dla diamentów 0,3 karatów i powyżej. (Więcej informacji na temat klasyfikacji czystości diamentów jest poniżej).

Szlif Ushera różni się od szlifu Emerald kwadratowym kształtem i większą liczbą warstw. Ten fason w stylu Art Deco został wynaleziony w 1902 roku przez braci Usher w Antwerpii. W 1930 roku uznano za szczególnie szykowne, aby mieć Ascher pierścień diamentowy, użyczając użytkownikowi elegancji i stylu. To wszystko powraca. Powraca również moda na kroje Ushera. Dlatego rozważając zakup tego typu kamienia, należy dać pierwszeństwo diamentom o równej długości i szerokości oraz zwrócić uwagę na ich czystość: otwarte fasety ujawnią nawet najmniejszą niedoskonałość. Wybierając kolor pamiętaj, że podobnie jak w przypadku Księżniczki, barwa odpowiadająca grupie kolorów siedem i niżej jest skoncentrowana w rogach.

Diament o takim podłużnym kształcie nazywany jest "Markizą". Legenda głosi, że to Ludwik XIV zlecił jego wykonanie, wzorując się na olśniewającym uśmiechu ulubienicy "Króla Słońce", markizy de Pompadour. Co ciekawe, szlif ten, ze względu na swój podłużny kształt, optycznie powiększa kamień, a zastosowany w pierścionku sprawia, że palce stają się optycznie dłuższe i smuklejsze. Markiza prezentuje się równie elegancko w towarzystwie diamentów w kształcie kropli oraz okrągłych.

W przeciwieństwie do poprzednich opisanych kształtów, ten pojawił się stosunkowo niedawno - na początku lat 60. W poszukiwaniu ideału, jubilerzy wymyślili wersję, która opiera się na okrągłym kształcie. Ale kamienie o owalnym kształcie wyglądają na większe niż okrągłe, ponieważ mają większą powierzchnię i taką samą wagę. W tym przypadku owalnykształt charakteryzuje się blaskiem i rozproszeniem światła podobnym do okrągłego diamentu. Kształt ten polecany jest dla dziewczyn, które chcą optycznie powiększyć lub podkreślić długość swoich palców.

Radiant kształt diamentu, przeciwnie, sprawia, że palce wizualnie krótsze ze względu na jego kwadratowy lub prostokątny kształt. Ten dość rzadki kamień o klinowym szlifie i ośmiokątnym zarysie jest bardzo popularny wśród mężczyzn. Jego rogi są fazowane, co zwiększa blask, uwydatnia kolor nieprzezroczystych diamentów i ułatwia oprawę kamienia. Właściwości kamienia wyrażone są w jego nazwie, która tłumaczy się jako "olśniewający". Doskonałe odbijanie światła przez kamień zawdzięcza ośmiu osobliwym fasetom w jego górnej części.

Gruszka, znana również jako Teardrop lub Droplet, jest kwintesencją owalnego i Marquise-cut diamentu. W ten sposób wycięto wiele kamieni znalezionych w wykopaliskach archeologicznych. Podobnie jak owalne diamenty, diamenty w kształcie kropli są używane w pierścieniach, aby wizualnie wydłużyć palce. Kamienie te są również często spotykane w kolczykach i wisiorkach. Duże kamienie o tym kształcie są najbardziej efektowne.

Kształt klina Heart jest podobny w technice do kształtu Pear, gładko rozcięty od góry. Wybierając diament w tym najbardziej romantycznym szlifie, należy zwrócić uwagę na symetrię faset, przejrzystość konturu, a także koncentrację barwy w narożnikach, które odpowiadają siódmej i niższej grupie kolorystycznej. Serce w kształcie brylantu jest uważany za jeden z najbardziej wyszukanych i drogich diamentów, ale ukrywa drobne niedoskonałości kamienia i, co najważniejsze, jest bezcenny, jeśli chodzi o miłość.

Ponad sto lat temu powstał pierwszy diament w kształcie poduszki, a jego szlif nazwano "Couchon". Posiada cztery zaokrąglone rogi, wypukłe boki i szerokie fasety.To ostatnie jest również powodem, dla którego nazywany jest "diamentem świec", ponieważ jest w stanie wykazać maksymalne odbicie światła w świetle świec. Ale ze względu na te same szerokie fasety, wady, które są zwykle ukryte przez wiele kątów będzie widoczne, więc zaleca się, aby nie iść niższe niż szóstego stopnia przy wyborze "Cushion" diamentu pod względem jasności.

Według jednej z legend, diamenty są odłamkami gwiazd. Mówi się, że mają one miliardy lat. Ponadto, diamenty są powiedział, że są na zawsze. Ale najbardziej wymowne jest to, że diamenty mówią same za siebie. Pozostaje tylko dokonać wyboru.