Cytryn - kolorowy klejnot jesieni

Cytryn - kolorowy klejnot jesieni

Cytryn, należący do rodziny kwarców, swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu słowu oznaczającemu cytrynę, ze względu na charakterystyczne żółto-pomarańczowe kolory. Nazwa cytryn była używana w odniesieniu do żółtych kamieni szlachetnych już w 1385 roku, kiedy to słowo to zostało po raz pierwszy zapisane w języku angielskim. Cytryn jest jednym z dwóch kamieni używanych do świętowania listopadowych urodzin, drugim jest topaz. Cytryn jest również kamieniem szlachetnym dla 13. i 17. rocznicy ślubu. W swoich bladożółtych odcieniach cytryn jest bardzo podobny do topazu. Te dwa kamienie szlachetne były mylone przez historię, choć w rzeczywistości są to niespokrewnione gatunki minerałów. Cytryn pozostaje jednym z najbardziej przystępnych i popularnych żółto-pomarańczowych kamieni szlachetnych na rynku.


Kolor

Naturalnie występujący żółty cytryn jest dość rzadki. W połowie XVIII wieku mineralogowie odkryli, że obróbka termiczna ametystu i kwarcu dymnego pozwala uzyskać cytrynowe i złocisto-miodowe odcienie, które kojarzymy z cytrynem. Obecnie większość cytrynów dostępnych na rynku powstała w wyniku obróbki termicznej minerałów kwarcowych. Najszlachetniejsze kolory cytrynów są nasycone żółtymi, pomarańczowymi i czerwonawymi odcieniami, podczas gdy kamienie o niższej wartości są blade lub przydymione. Coraz większą popularnością cieszą się również kamienie o ziemistych odcieniach bursztynowego brązu.


Geografia


Cytryn można znaleźć na całym świecie, ale jego największym dostawcą jest Brazylia. Inni znaczący producenci cytrynów to Argentyna, Boliwia, Francja, Madagaskar, Myanmar, Namibia, Rosja, Szkocja, Hiszpania, Urugwaj i Zambia, a także USA (Kolorado, Karolina Północna i Kalifornia). W różnych regionach geograficznych cytryn występuje w różnych odcieniach.

Właściwości

Dzięki twardości 7 w skali Mohsa, cytryn jest stosunkowo odporny na zarysowania i odpryski. Trwałość cytrynu sprawia, że jest on doskonałym materiałem na biżuterię noszoną codziennie oraz na większe projekty kamieni szlachetnych.

Cytryn jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo i obfitych kamieni szlachetnych dostępnych na rynku. Nawet wysokiej jakości, duże kamienie są skromne cenowo i łatwo dostępne. Cytryn jest łatwo dostępny w rozmiarach do 20 karatów. W największych rozmiarach cytryn może ważyć setki, a nawet tysiące karatów. Oszałamiający cytryn wydobywany w Brazylii, ważący 258 karatów, znajduje się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.


Historia i folklor

W czasach starożytnych cytryn był noszony jako ochrona przed jadem węża i złymi myślami. Starożytni Egipcjanie używali cytrynów jako talizmanów. Starożytni Grecy rzeźbili w cytrynach wizerunki ikon, a rzymscy kapłani używali cytrynów w swoich świętych pierścieniach. Cytryn kojarzony jest z nadzieją, pogodą ducha, młodością, zdrowiem i wiernością. Cytryn jest często nazywany "kamieniem sukcesu", ze względu na jego reputację wzmacniania powodzenia i dobrobytu. Uważa się, że jego piękny żółty kolor emanuje pozytywną energią. Cytryn nazywany jest "kamieniem kupców" ze względu na jego tendencję do przyciągania bogactwa i dobrobytu. Ten klejnot jest również znany jako "kwarc uzdrawiający", ponieważ według legendy cytryn dodaje witalności i energii każdemu, kto go nosi.

Mamy nadzieję, że podobało Ci się poznanie pięknego kamienia szlachetnego cytrynu. Zapraszamy do odwiedzenia Turley Jewelers w pięknym Village of Pinecrest, Miami, Florida. Będziesz zachwycony naszą olśniewającą kolekcją kolorowych kamieni szlachetnych i diamentowych projektów biżuterii. Jeśli chcesz klejnot, który jest wyjątkowy dla Ciebie, możemy na zamówienie zaprojektować kawałek, że będziesz kochać. Mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!