Szafir: Magia "królewskiego kamienia" i jak nosić dodatki z tym cennym minerałem

 

Jednym z najbardziej popularnych kamieni na świecie jest szafir. Jego piękno i magiczne moce są legendarne. Klejnot ten znany jest również jako "Kamień Królowej/Króla". Ludzie władzy kochali szafiry od czasów starożytnych za ich silny "charakter" i potężną energię. Z upływem lat miłość do szafiru stawała się coraz silniejsza. Biżuteria z szafirem jest ponadczasowa i nie wychodzi z mody: jest zawsze mile widzianym prezentem.

 

Ten wspaniały kamień szlachetny był "ulubieńcem" księżnej Diany. Szafir pojawił się na pierścionku zaręczynowym Lady Di otoczony rozproszonymi diamentami. Teraz jest to najsłynniejszy na świecie element biżuterii, noszony przez Kate Middleton. Oczywiście każda dziewczyna marzy o tym, aby mieć taki dodatek. I to marzenie może stać się rzeczywistością: dziś biżuteria z szafirami jest dostępna nie tylko dla członków królewskich dynastii. Ale czy wszyscy zaprzyjaźnią się z klejnotem? Czy kamień może wpłynąć na życie osoby go noszącej? W jaki sposób należy nosić biżuterię z kamieniami szlachetnymi? Zanim kupisz kawałek, opłaca się dowiedzieć jak najwięcej o "królewskim kamieniu szlachetnym", abyś pokochał go raz na zawsze, lub zrozumieć, że musisz kontynuować poszukiwania swojego idealnego klejnotu.

Poznanie kamienia

Szafir jest minerałem z rodziny korundów. Najbogatsze złoża znajdują się w Azji, Australii, Indiach i USA. Właściwości i skład chemiczny tego kamienia przypominają właściwości rubinu. Szafir jest drugim po diamencie kamieniem pod względem twardości.

Mineralogowie pierwotnie nazywali "kamień królów" ciemnoniebieskim korundem. Jednak natura nie była oszczędna w barwieniu szafirów: kamień może mieć wiele różnych kolorów. Fantazyjne odcienie są imponujące: jest cała gama błękitów, zieleni i żółci, są też róże, pomarańcze, bezbarwne kamienie, a nawet czerń. Wszystkie szafiry mają tę samą formułę chemiczną, ale różne domieszki są odpowiedzialne za bogactwo kolorów.

Szafiry kaszmirowe uważane są za etalon. Wśród innych korundów są one najcenniejsze. Niebiesko-błękitno-chabrowe zabarwienie kamieni uderza swoim bogactwem. Bliższe przyjrzenie się klejnotowi ujawnia strukturę minerału. Choć kamień jest nieprzezroczysty, równoległe warstwy tworzące kryształ są widoczne pod pewnym kątem. Szafiry kaszmirskie nie zmieniają swojego odcienia w różnym świetle: zawsze mają żywy niebiesko-błękitny odcień. Ich bogata kolorystyka wynika z żelaza i tytanu, które są połączone w strukturze molekularnej minerału.

Najrzadsze okazy znane są jako szafiry gwiaździste. Ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń, w kamieniu gromadzą się kryształy tytanu. Ich kształt jest taki jak igły. Zazwyczaj jest to kilka igieł, ułożonych w taki sposób, że tworzą gwiazdę z sześcioma promieniami. Niebieskie, fioletowe i zielone kamienie asteryzmu można znaleźć w naturze. Najczęściej jednak asteryzm ten widoczny jest w niebieskich minerałach.

Magiczne i lecznicze właściwości

Biżuteria z szafirem ma potężną energię i służy jako potężny amulet. Nie bez powodu w czasach starożytnych kamień ten był wybierany przez monarchów i kapłanów. Minerał korund jest symbolem mądrości, duchowości i sprawiedliwości. Uważa się, że kamień pomaga zapanować nad swoimi namiętnościami i zachęca do podejmowania decyzji z głową, a nie pod wpływem emocji.

Mówi się, że przynosi korzyści zdrowotne dla tych, którzy noszą "królewski" klejnot. Uważa się, że korund:

 • leczy bezsenność;
 • pomaga regulować pracę serca;
 • rozwiązuje problemy z widzeniem;
 • leczy choroby układu oddechowego.

Szafir ma spokojną energię, dlatego powinny go nosić osoby, których życie jest pełne stresu. Może pomóc tym, którzy mają skłonność do napadów złości, zachować spokój. W czasach starożytnych wierzono, że szafiry chronią przed zatruciem. Szlachta miała go inkrustowanego na swoich pucharach. Jeśli kolor szafiru zmieniał się, oznaczało to, że w kielichu znajduje się trucizna.

Kolor ma znaczenie.

Magiczne i lecznicze właściwości kamienia zależą w dużej mierze od jego koloru. Korund jest zalecany, aby wybrać odcień zgodnie z własnymi pragnieniami, zdrowia i stanu wewnętrznego. Czego można się spodziewać po minerałach o różnych kolorach? Poniżej przedstawiono znaczenie kamieni w najpopularniejszych odcieniach:

 • Niebieski. Kamień w kolorze referencyjnym jest uważany za symbol wierności i czystości. Jest on często używany w pierścionkach zaręczynowych (pomyśl o pierścionku Lady Diany na przykład). Dla rodzin, niebieski szafir chroni przed zdradą, oszczerstwami i kłótniami. Korund o tym kolorze pomaga zachować miłość na zawsze. Kamień ten patronuje tym, którzy poszukują wiedzy. Ten "kosmiczny" minerał pomaga pozbyć się bólów głowy, problemów z sercem i poprawia wzrok.
 • Żółty. "Słoneczny" korund jest potężnym amuletem. Może on chronić noszącego go przed zepsuciem, złym okiem lub oszczerstwem. Minerał w kolorze słońca dodaje pewności siebie osobie noszącej. Dzięki niemu znikają niepokoje i lęki, ustępuje depresja, nie ma już załamań nerwowych. Biżuteria z tak mocnym kamieniem nie może być noszona stale: wystarczy kilka razy w tygodniu "przynieść" produkt w świetle. Jeśli żółty szafir ma defekt lub został otrzymany nieuczciwie, jego pozytywna energia zmienia się w negatywną. Skradziona biżuteria z żółtym szafirem, jak również wyroby z pękniętym kamieniem, mogą zaszkodzić osobie noszącej.

 

 • Różowy. Ci, którzy noszą biżuterię z różowym szafirem, muszą nauczyć się myśleć pozytywnie. Ta piękna, ale rzadka kolorystyka jest w stanie "usłyszeć" pragnienia i "przeczytać" myśli osoby noszącej i pospiesznie je zmaterializować. Jeśli ktoś jest w pozytywnym nastroju, kamień dobrze wpłynie na jego serce. I na odwrót: złe myśli obrócą kamień przeciwko człowiekowi.
 • Zielony. Ten minerał jest zalecany do noszenia przez osoby, które mają słaby wzrok. Oprócz ostrości oczu, zwraca również dobry sen. Korund czyni człowieka uważnym i obdarza go współczuciem i życzliwością.
 • Czarny. Kamień o niezwykłym odcieniu ma magiczną moc. Jest to bardzo silny amulet przeciwko złym duchom. Biżuterię z czarnym minerałem warto kupić osobie, która ma wielu złośliwców: kamień niezawodnie chroni przed wrogimi machinacjami. Czarny szafir przywraca radość życia i dobry nastrój, ratuje nawet utrzymującą się depresję, dodaje pewności siebie i daje optymizm.

Kto jest właściwym kamieniem dla kogo

Z szafirami należy się "zaprzyjaźnić", wtedy magia tego minerału zostanie w pełni ujawniona. Królewski kamień" nie każdemu pomoże. Przed wyborem biżuterii warto dowiedzieć się, dla kogo dany szafir jest odpowiedni. Możesz skupić się na następujących kategoriach.

 • Znak zodiaku. Odprężający i kojący. Będzie to idealny talizman dla Wodnika, Strzelca, Lwa. Minerał da im więcej myślenia, pomoże im się odnaleźć i zwiększy ich efektywność. "Panna i Ryby zaprzyjaźnią się z szafirami: z pomocą tego kamienia przedstawiciele tych znaków zyskają wiarę w swoje siły, elokwencję i zaufanie innych. Baran, z drugiej strony, potrzebuje kamienia, aby uspokoić swój temperament, podczas gdy Cancerians, z drugiej strony, potrzebują go do regulacji ich systemu nerwowego. Koziorożce i Skorpiony, z drugiej strony, powinny poszukać innego amuletu. Ci pierwsi są zbyt powściągliwi dla kojącego kamienia: ten talizman sprawi, że ich życie będzie skandalicznie spokojne. Te ostatnie są zbyt emocjonalne i szafir nie odda sprawiedliwości ich ognistemu temperamentowi: Scorpios potrzebują znacznie spokojniejszego kamienia.
 • Zainteresowania. Biżuteria z magicznym, pięknym kamieniem będzie pasować do osób kreatywnych: da im inspirację i odkryje nowe oblicza talentu. Minerał ten będzie talizmanem dla podróżnych: korund łagodzi zmęczenie, wygania wewnętrzne lęki. Szafir jest również kochany przez tych, którzy poszukują wiedzy: jest doskonałym talizmanem dla naukowców, badaczy. "Królewski kamień" w kolorze chabrowym powinny wybrać osoby, dla których rodzina jest ponad wszystko. Magia minerału pomoże znaleźć miłość i nie stracić jej w przyszłości.
 • Zdrowie. Depresje, stresy, dolegliwości serca, migreny, choroby oczu, utrata sił - szafir pomoże wszystkim, którym nieobce są takie problemy. Jeśli jest noszony regularnie, może poprawić ogólne samopoczucie.

Jeśli chodzi o wiek użytkownika, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Na nastolatkach, oczywiście, biżuteria z szafirem będzie wyglądać nie na miejscu, ale młode, eleganckie dziewczyny mogą wybrać lakoniczne dodatki z tym minerałem. Kamień ten będzie dobrym przyjacielem zarówno kobiet w średnim wieku, jak i tych po 50-tce. Dla tych pierwszych przyniesie sukces w biznesie i miłości, dla tych drugich - wzmocni zdrowie, witalność i energię.

Nauka noszenia biżuterii

Jak nosić szafir, aby ujawnił swoją magiczną moc? Minerał ten ujawnia swoją najpełniejszą energię, gdy jest oprawiony w złoto. Złoto wzmacnia właściwości kamienia szlachetnego. Taka biżuteria będzie prawdziwym talizmanem. Złoto podkreśla również piękno minerału. Kolor metalu może być dowolny: szafiry mogą być osadzone w białym złocie, czerwonym lub różowym.

Ten magiczny klejnot nie komponuje się dobrze z wszystkimi kamieniami. Idealnymi "sąsiadami" dla szafiru są topaz, lapis lazuli, agat, opal, akwamaryn. Ale z bursztynem, perłą, szmaragdem korund łączy się źle. Wybierając biżuterię z kamieniami, warto wziąć pod uwagę możliwość "sąsiedztwa": dodatki muszą tworzyć jedną całość, a nie ekstrawagancką mieszankę "wszystkiego, co było w pudełku".

Minerał ten należy do kamieni uniwersalnych, gdyż biżuterię z szafirem można nosić o każdej porze roku. Ale oczywiście piękno kamienia ujawnia się w pełni latem. W promieniach jasnego słońca minerał odgrywa wszystkie oblicza, a od biżuterii po prostu nie można oderwać wzroku. Zimą warto wybrać dodatki z chabrowym szafirem osadzonym w białym złocie. Takie połączenie ma luksusowy, stonowany wygląd i jest w sam raz na zimną porę roku.

Jaką biżuterię z kamieniami szlachetnymi wybrać? Wszystko zależy od osobistych preferencji i celów, do których dąży koneser biżuterii.

 • Biżuteria na szyję. Takie szafirowe akcesoria są uważane za najpotężniejsze amulety. Uważa się, że kiedy kamień jest noszony na szyi, jego magiczne właściwości są "aktywowane". Niepozorny wisiorek może być wybrany do codziennego noszenia, oryginalny wisiorek na specjalne okazje i luksusowy naszyjnik dla wyższych sfer.
 • Pierścień. Również ta biżuteria może stać się niezawodnym amuletem. Ale pod jednym warunkiem: musisz wiedzieć, na którym palcu nosić to akcesorium. Osoby, które marzą o bratniej duszy i szczęśliwej rodzinie powinny nosić biżuterię na palcu serdecznym. Jeśli zmienisz pierścień na palcu wskazującym - będzie chronił przed złymi oczami. Lakoniczny pierścionek, inkrustowany szafirami, lub ogromny pierścień - możesz wybrać według własnego gustu. Główną zasadą jest dostosowanie rozmiaru i stylu akcesorium do okazji.
 • Kolczyki. Jeśli wierzyć ezoterykom, szafir w uszach chroni przed chorobami, wzmacnia zdrowie. Wśród wyrobów z kamieniami, kolczyki są również najbardziej uniwersalnym elementem biżuterii. Możesz wybrać minimalistyczne puzderka, które będą pasować do każdego stroju. Jeśli masz szczęście być na czerwonym dywanie, z pewnością spodobają Ci się kolczyki z ogromnymi kamieniami.

Dodatki w postaci odpowiedniego stroju

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi musi być skoordynowana z Twoim strojem. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że duże minerały są odpowiednie tylko na okazję. Będą pasować do wieczorowej sukienki, ale też wyglądać komicznie w codziennych stylizacjach. Natomiast modne, ale dyskretne dodatki z drobnymi wstawkami wprowadzą "twist" do stylu casual.

Aby uzyskać delikatny wygląd, wybierz monochromatyczną biżuterię. Jeśli chcesz wyglądać naprawdę szykownie, nie krępuj się założyć szafirowego kompletu. Najważniejsze w tym przypadku jest, aby nie przesadzić: zestaw pierścieni, kolczyki i naszyjniki będą odpowiednie, ale pierścienie na każdym palcu wyglądają głupio, bez względu na to, jak drogie mogą być.

Wybierając dodatki, warto wziąć pod uwagę kolor ubrania. Możesz grać na kontraście lub postawić na jedną kolorystykę, eksperymentując z odcieniami. Jeśli biżuterię uzupełnia klasyczny niebieski szafir, wybór stroju o podobnej kolorystyce nie jest dobrym pomysłem. Chabrowy "kamień królów" powinien przyciągać wzrok, podkreślać wyjątkowość obrazu, a nie gubić go. Klasyczne szafiry w połączeniu z zielonymi, białymi, niebieskimi tonami stroju będą wyglądały okazale. Miłośniczkom jasności spodoba się połączenie biżuterii z chabrowym minerałem z ubraniami w kolorach brzoskwini, miodu, beżu, wina. Księżna Diana, wielka miłośniczka szafirów, może być również zainspirowana tym wyglądem: ona również wiedziała, co to znaczy elegancja.

Jak dbać o "kamień królowej".

Aby zachować piękno szafirowej biżuterii przez długi czas, należy o nią odpowiednio dbać. Mimo że korund jest bardzo twardym kamieniem, również on może ulec uszkodzeniu. Nigdy nie zapominaj o trzech zasadach:

 1. Właściwe przechowywanie. Akcesoria z szafirami powinny być przechowywane w osobnych woreczkach. Gęsty minerał rzadko będzie miał zarysowania, gdy wejdzie w kontakt z innymi kamieniami, ale może uszkodzić Twoją pozostałą biżuterię. Ponadto, ogólne przechowywanie może zepsuć wygląd metalu, w którym oprawiony jest szafir. Kamień nie lubi zmian temperatury. Nie należy pozostawiać go na słońcu przez dłuższy czas, a następnie przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Minerał może wyblaknąć lub nawet popękać.
 2. Usuwanie w domu. Zmywanie naczyń, pranie bielizny, gotowanie, uprawianie sportu, relaks w wannie - przed każdą z tych czynności należy zdjąć biżuterię. Kamienie bardzo szybko się brudzą, jeśli obchodzi się z nimi niedbale. Kurz może dostać się pod mocowanie i spowodować, że stanie się luźne i szafir wypadnie.
 3. Regularnie czyścić. Raz w tygodniu należy sprawdzać stan biżuterii i w razie potrzeby poddać ją czyszczeniu. Nie jest trudno przywrócić szafirowi jego urzekający blask. Można go zanurzyć w roztworze mydła. Jeśli kamień jest bardzo brudny, do roztworu należy dodać kilka kropel amoniaku, aby zwiększyć efekt czyszczenia. Po kąpieli mydlanej biżuteria jest dokładnie płukana i polerowana miękką szmatką. Szafiru nie wolno czyścić ultradźwiękami ani parą.

Co kilka miesięcy oddawaj swoją biżuterię do jubilera. Twój jubiler przeprowadzi profesjonalne czyszczenie Twojej biżuterii i sprawdzi, czy jest ona bezpiecznie osadzona. Przy odpowiedniej pielęgnacji, biżuteria będzie cieszyć się swoim luksusowym pięknem przez długi czas.

Jak nie dać się złapać na fałszerstwo.

Biżuteria z kamieniami naturalnymi nie jest tania. Niektórzy od lat marzą o posiadaniu dzieła z naturalnym szafirem. Przy wyborze biżuterii warto zwrócić uwagę na to, czy kamień jest pochodzenia naturalnego, a nie "wyhodowany" w sztucznych warunkach lub (co gorsza) bezwartościowa podróbka.

Szafiry naturalne i syntetyczne: jak je odróżnić?

Sztuczne szafiry zostały stworzone specjalnie dla tych, którzy mają ograniczony budżet, ale chcą mieć kontakt z pięknem. Pierwszy taki kamień został zsyntetyzowany w Ameryce w połowie XX wieku. Produkcja syntetycznego korundu pojawiła się na całym świecie. Oczywiście, są oszuści, którzy przebierają "syntetyki" jako naturalne klejnoty.

Jak można odróżnić szafiry sztuczne od naturalnych? Ci, którzy marzą o biżuterii z naturalnym "kamieniem królów" będą mieli trudny orzech do zgryzienia. Często pochodzenie szafiru może być określone tylko przez profesjonalnego jubilera. Syntetyzowane minerały nie mają naturalnych wtrąceń, lecz sztuczne zanieczyszczenia. Kamień nienaturalny ma zakrzywione linie kolorystyczne, widoczne są pęcherzyki gazu. Ale nie można go zobaczyć gołym okiem, tylko pod mikroskopem.

Syntetyki można również rozpoznać po zielonkawym odcieniu, który pojawia się po umieszczeniu kamienia pod lampą UV. Naturalny korund świeci na biało w świetle ultrafioletowym. Jednak metody syntezy minerałów są tak szybko udoskonalane, że sztuczne kamienie są obecnie tak podobne do naturalnych, jak to tylko możliwe. Bez eksperta możemy mieć problem z opanowaniem tematu.

Czujność to przede wszystkim

Przy zakupie biżuterii z kamieniem szlachetnym nie wolno tracić czujności. Fałszywki są bardzo powszechne, a niektóre z nich są łatwe do wykrycia, podczas gdy inne sprytnie naśladują prawdziwy "królewski" klejnot.

Często zamiast korundu w biżuterii stosowane są dżetony. Podróbki są zdemaskowane przez niską twardość i gazy w szkle. O wiele trudniej jest zrozumieć oszustwo, gdy kilka elementów kamieni kompozytowych jest umieszczanych w biżuterii i upodabnianych do szafirów szlachetnych. Na przykład, górna część może zawierać prawdziwy korund, ale pozbawiony skrupułów rzemieślnik, w celu nadania większej wagi i objętości, przykleja go do tańszego kamienia (naturalnego lub syntetycznego) lub stosuje podkład z niebieskiego szkła. Przy zamkniętej oprawie trudno jest rozpoznać podróbkę, nawet przy pomocy specjalnego przyrządu (refraktometru), ponieważ daje on tylko odczyty zbliżone do odczytu czystego szafiru. Szkło powiększające, dokładniejsze oględziny pod jasnym światłem załatwią sprawę.

Gdzie kupić biżuterię

Czasami podróbki są tak dobrze wykonane, że nawet początkujący jubilerzy, nie mówiąc już o zwykłych klientach, popełniają błąd. Jak więc się chronić? Należy kupować tylko w zaufanych miejscach, sklepach, które są gotowe dostarczyć certyfikat dla każdego akcesorium inkrustowanego klejnotami.

Więcej na: http://azweb.pl