Sprawdź swoją wiedzę o biżuterii!

Kochasz biżuterię? Jaka jest Twoja wiedza na temat biżuterii? Sprawdź, jak dużo wiesz, rozwiązując nasz krótki quiz o biżuterii!

1 . Który kamień szlachetny jest najtwardszy?

A) Szmaragd

B) Szafir

C) Akwamaryn

D) Ametyst

Odpowiedź: B - Szafir

Szafir jest drugim najtwardszym kamieniem szlachetnym po diamencie. 2.

2. Którą z poniższych pieczęci można zobaczyć na 18-karatowym złocie?

A) 925

B) 750

C) 585

4) 375

Odpowiedź: B - 750

Żółte złoto 18-karatowe ma stempel 750, co oznacza, że jest to złoto o czystości 75%. Żółte złoto 18-karatowe jest stopem czystego złota, a także zazwyczaj srebra i miedzi.

3. Który kamień jest uważany za klejnot żałobny?

A) Jet

B) Diament

C) Opal

D) Rubin

Odpowiedź: A - Jet

Biżuteria z jetem stała się popularnym symbolem żałoby za panowania królowej Wiktorii, która nosiła ją jako część stroju żałobnego po śmierci ukochanego męża, księcia Alberta.

4. Który z wymienionych szlifów diamentów ma kształt kwadratu?

A) Marquise Cut

B) szlif brylantowy

C) szlif księżniczki

D) szlif bagietkowy

Odpowiedź: C - szlif księżniczki

Szlif księżniczki charakteryzuje się prostym, prostokątnym kształtem i brylantowym układem fasetek, dzięki czemu diament ma więcej blasku niż tradycyjne kwadratowe lub prostokątne diamenty. Szlif księżniczki jest najbardziej popularnym diamentem o "fantazyjnym kształcie".

5) Jaka jest najwyższa (najbardziej pożądana) ocena barwy diamentów?

A) A

B) D

C) 1

D) VVS

Odpowiedź: B - D

Skala klasyfikacji kolorystycznej diamentów rozpoczyna się od litery D, oznaczającej kolor bezbarwny, i jest kontynuowana z każdą literą oznaczającą wzrost koloru, aż do litery Z, oznaczającej kolor jasnożółty lub brązowy.

6. Który z tych diamentów jest największy?

A) 2 ct.

2) 3 ct.

3) 0,90 ct.

4) 70 szt.

Odpowiedź: A - 2 ct.

Ct. jest skrótem od nazwy karat. 2 ct. oznacza dwa karaty. Jeden karat równa się 100 punktów. Diament o masie 2 ct = 200 punktów.

7. Jak nazywa się wzór pierścionka, w którym występuje tylko jeden diament lub kamień szlachetny?

A) wzór halo

B) pasjans

C) trylogia

D) wieczny pierścionek

Odpowiedź: B - pasjans

Diamentowy pasjans odnosi się również do każdego elementu biżuterii z pojedynczym diamentem jako elementu pierścionka, naszyjnika, szpilki lub kolczyka.

8. Jaki jest najpopularniejszy niebieski kamień szlachetny w Stanach Zjednoczonych?

A) Turkus

B) Akwamaryn

C) Niebieski topaz

D) Szafir

Odpowiedź: D - Szafir

Niebieski szafir jest najpopularniejszym niebieskim kamieniem szlachetnym na świecie!

9. Jaki jest największy diament, jaki kiedykolwiek znaleziono?

A) Kohinoor

B) Wielki Mogoł

C) Orloff

D) Cullinan

Odpowiedź: D - Cullinan

Diament Cullinan był największym surowym diamentem o jakości klejnotu, jaki kiedykolwiek znaleziono. Jego masa wynosiła 3 106,75 karatów. Został odkryty w kopalni Premier No. 2 w Cullinan w RPA w 1905 roku. Diament Cullinan został pocięty na wiele słynnych kamieni szlachetnych, w tym na Wielką Gwiazdę Afryki (Cullinan 1) o wadze 530,4 karatów. Jest to największy oszlifowany diament na świecie. Jest on zamontowany w berle z krzyżem monarchii brytyjskiej ". Inne słynne klejnoty wycięte z diamentu Cullinan znajdują się zarówno w brytyjskich klejnotach koronnych, jak i w prywatnej kolekcji biżuterii królowej Elżbiety II.

10. Który z metali używanych jako stop w białym złocie wywołuje u niektórych osób reakcję alergiczną?

A) Nikiel

B) Kadm

C) Magnez

D) Kobalt

Odpowiedź: A - Nikiel

-

10) Który z poniższych kolorów nie jest jednym z kolorów szafiru?

A) Różowy

B) Pomarańczowy

C) Żółty

D) Czerwony

Odpowiedź: D - Czerwony

Rubiny i szafiry należą do grupy korundów i mają takie same właściwości krystalograficzne i gemmologiczne. Jedyną prawdziwą różnicą między rubinami i szafirami jest kolor. Czerwona forma tego klejnotu jest uważana za rubin, natomiast każda inna barwa klejnotu jest uważana za szafir.

11. Jakiego koloru jest morganit?

A) Jasnoniebieski

B) Jasnożółty

C) Pomarańczowy

D) Jasnoróżowy

Odpowiedź: D - jasnoróżowy

Morganit jest różową lub pomarańczowo-różową odmianą berylu, minerału, do którego należą szmaragd i akwamaryn. Odkryty po raz pierwszy na Madagaskarze w 1910 roku, morganit został nazwany przez Nowojorską Akademię Nauk na cześć legendarnego finansisty i kolekcjonera kamieni szlachetnych, J.P. Morgana, za jego hojne darowizny kilku dużych kolekcji kamieni szlachetnych na rzecz muzeów, takich jak Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej.

BONUS

Źródła podają, że ten metal szlachetny staje się coraz rzadszy. Tak rzadki, że wydobyto już ponad 90% dostępnych na świecie zasobów.

A) Złoto

B) Platyna

C) Srebro

D) Wolfram

Odpowiedź: A - złoto

Na Ziemi nie brakuje złota, ale problem polega na tym, że znajduje się ono znacznie głębiej, niż dzisiejsza technologia jest w stanie wydobyć. Według obecnych teorii naukowych w jądrze Ziemi znajduje się wystarczająca ilość złota, aby pokryć powierzchnię naszej planety warstwą czystego złota o grubości około 4 metrów. W przeciwieństwie do wielu substancji, złoto nie zużywa się w procesie konsumpcji. Całe złoto, jakie kiedykolwiek wydobyto, wciąż znajduje się pod ziemią, zachowane w postaci sztabek, monet, biżuterii, artefaktów i produktów przemysłowych. Obecny popyt na złoto wciąż jednak znacznie przewyższa całkowitą podaż złota i wydobycie w kopalniach.

Jak Ci poszło? Czy dowiedziałeś się czegoś nowego? Daj nam znać w komentarzach! Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz quiz. Zaglądajcie do nas, aby rozwiązywać kolejne quizy na temat wszystkiego, co związane z biżuterią i zegarkami!