Trendy ślubne - modne obrączki grawerowane

Wiele par młodych zastanawia się, jak zwiększyć trwałość i oryginalność swoich obrączek. Ten piękny symbol przypomina o trwałości i dbałości o związek małżeński. Jednym z bardzo popularnych sposobów na zindywidualizowanie projektu obrączek jest wygrawerowanie na nich napisu, symboli lub daty. Jaki grawer będzie najlepszy i czy warto w ten sposób upamiętnić dzień ślubu?

Grawer laserowy

Dziś nie graweruje się już obrączek ręcznie, jak dawniej. Tę czasochłonną i pracochłonną metodę zastąpiło grawerowanie laserowe. Zasady są różne w różnych salonach jubilerskich. Niektóre podają liczbę znaków, jakie są w stanie umieścić na obrączce – zwykle 21-27 znaków ze spacjami. Inne negocjują treść czy wielkość bezpośrednio w związku z każdą parą obrączek, ponieważ te różnią się grubością czy obwodem. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać przy projektowaniu treści graweru. Cytaty są romantyczne, jednak gdy ich długość przekracza zdanie, większość salonów odmówi ich wykonania. Zmniejszanie czcionki aż do niebotycznie małych rozmiarów też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ grawer będzie zwyczajnie nie do odczytania, nawet pod lupą.

Grawer na obrączki

Oprócz zdecydowanych zwolenników istnieją także przeciwnicy grawerowania obrączek. Jakie są ich argumenty? To przed wszystkim podniesienie kosztu obrączek. Sam ślub i wesele wiążą się z dużymi wydatkami, które wiele osób chce ze zrozumiałych względów zminimalizować.

Grawer ślubny

Warto jednak pamiętać, że grawerowanie rzadko przekracza koszt 50 zł, o czym więcej zostanie powiedziane niżej. Argumentem przeciwko jest także stosunkowo niewielka trwałość graweru – co kilka lat trzeba go odnawiać u jubilera, ponieważ ulega ścieraniu. Obrączki mają także ograniczoną, niewielką powierzchnię, a co za tym idzie – nie wszystko można na nich wygrawerować tak, by było czytelne. Warto jednak mimo wszystko zastanowić się nad tym dodatkiem, który będzie w stylowy sposób przypominał o wzajemnym uczuciu czy o dacie ślubu.

Grawer na obrączce - cena

Wbrew pozorom, ceny grawerowania nie są bardzo wysokie. Niektórzy jubilerzy wykonują tę usługę gratis, jeśli zamówi się u nich wykonanie kompletu obrączek. Inne salony wyceniają grawer indywidualnie, w zależności od ilości znaków. Warto pytać w w kilku salonach, ponieważ ceny potrafią znacząco się różnić. Wreszcie ostatnią kategorią cenników grawerowania są cenniki stałe – grawer kosztuje przeciętnie od 12 do 25 złotych, bez względu na to, co zostanie wygrawerowane. Warto również sprawdzić ofertę sklepów internetowych – nie są one idealną opcją, jednak często pozwalają sporo zaoszczędzić.