Srebrna łyżeczka jako prezent: skąd wzięła się tradycja, kiedy warto jej przestrzegać i kto powinien być dawcą tego cennego podarunku

Żyjemy w świecie tradycyjnych wartości, rozumianych jako zbiór idei, a w szczególności rodziny. Czasy się zmieniają, niektóre wartości stają się przestarzałe - i rośnie zapotrzebowanie na ich aktualizację. A niektóre pozostają tak samo nienaruszalne jak zawsze, mimo wszystko. Srebrna łyżeczka jest prezentem dla dziecka od jego bliskich i jest starodawną tradycją, która przetrwała do dziś bez najmniejszych zmian. A jeśli nie wiesz jeszcze jak i dlaczego Począwszy od niego, nadszedł czas, aby zanurzyć się w bajce o chrzcie.

Geneza zwyczaju

Każdy Anglik zna wyrażenie "born with a silver spoon in your mouth". W rzeczywistości jest to mądrość ludowa, przysłowie, którego odpowiedniki można znaleźć w wielu językach świata. Niemcy mówią: "przynieś z sobą czapkę szczęścia". Cóż, rosyjska wersja angielskiego przysłowia jest wam znana z dzieciństwa: urodzić się w koszuli nocnej, to znaczy przyjść na świat bezpiecznie, pod szczęśliwą gwiazdą.

Angielskie przysłowie, w którym bohaterem nie jest niemowlę, lecz srebrna łyżeczka, z którą rzekomo urodził się w ustach, wskazuje na bezpieczeństwo rodziny nowego człowieka. Wskazuje, że nie trzeba się martwić o to dziecko, ponieważ dobrobyt jego rodziny może zapewnić wszystko, co niezbędne dla dziecka.

Oczywiście, urodzić się "ze srebrną łyżką w ustach" mogło tylko dziecko, którego rodzice należeli do klasy wyższej i mieszkali jeśli nie w pałacu, to w luksusowej posiadłości. Mówienie tego samego o dziecku urodzonym w szałasie byłoby kpiną i jawnym szyderstwem. Jednak szczęścia życzono wszystkim noworodkom niezależnie od tego, czy ich rodzice mieli pieniądze, czy nie. I tak tradycja dawania srebra łyżki do chrztu i innych przełomowych wydarzeń w życiu dziecka. Taki dar zdawał się zrównywać dzieci w ich prawie do wzrastania w atmosferze bogactwa i szczęścia, dawał nadzieję na dobrobyt nawet tym, którzy z przyczyn obiektywnych nie mieli na niego szans.

 

Anglicy wierzyli, że symboliczne prezentpodarowany od serca, może zmienić życie małego człowieka. I z wielką przyjemnością zaprezentował dzieciom srebrne łyżki, jeśli to możliwe (w końcu, aby zdobyć srebrną łyżkę, też nie mógł sobie pozwolić na wszystkich - to było zbyt drogie w dawnych czasach, taki prezent). Z czasem angielska tradycja, wzmocniona ludową mądrością, rozprzestrzeniła się na resztę Europy, z powodzeniem docierając także do naszego kraju.

Dziś chodzi o dlaczego na chrzciny daje się srebrną łyżeczkęNiewiele osób pamięta. A niektórzy nie tylko nie pamiętają, ale nawet nie wiedzą. Większość ma po prostu świadomość istnienia takiej tradycji, którą należy honorować i w miarę możliwości przestrzegać. Na tym właśnie się opiera - na naszym przekonaniu, że tak jest dobrze i tak powinno być. Nie martwcie się, dziś nadrobimy stracony czas i uzupełnimy wszystkie luki informacyjne w naszej pamięci. Abyśmy następnym razem, gdy będziemy podawać łyżkę srebra swojemu lub czyjemuś dziecku, wiedzieli dokładnie, dlaczego jest to konieczne i skąd wziął się ten stary i piękny zwyczaj.

Dlaczego srebro?

Dlaczego właśnie srebro, a nie inny metal? Co to jest przydatność srebrnej łyżeczki? Dlaczego ten metal, który dziś trudno nazwać najcenniejszym, był tak czczony i szanowany w czasach starożytnych? Właściwie w tej kwestii również nie ma żadnych tajemnic i sekretów. Jest to proste jak dwa razy dwa.

Czy wiesz, co to jest srebro próby 925? Niedawno, kiedy mówiłem ci o Jackie Kaufman's Paws and Noses od Jackie Kaufman, poruszyliśmy ten temat. Srebro próby 925 jest określane jako srebro najwyższej próby, która jest obecnie dostępna. Znak ten wskazuje, że biżuteria lub cenny przedmiot domowego użytku zawiera 92,5% metalu księżycowego (jak w starożytności nazywano srebro). Przy okazji, nazwa "sterling silver" też nie jest przypadkowa. Ten cenny metal, który jeszcze kilka wieków temu był uważany za najcenniejszy na naszej planecie, został użyty do wybicia funta brytyjskiego, waluty monetarnej. Funt szterling to funt srebra, czyli jednostka wagi wskazująca wagę danej monety.

Średnia waga srebrnej gałki do prezentów wynosiła od dwudziestu do trzydziestu gramów. Teraz wyobraź sobie, jak cenny mógł być taki prezent w Anglii kilka wieków temu. Jeśli krewny lub znajomy obdarował niemowlę takim prezentem, rodzina noworodka stawała się właścicielem imponującego kapitału, równego dwudziestu lub trzydziestu funtom szterlingom. Dlatego nie jest zaskakujące, że srebrna łyżeczka dla chrześniaka lub nowonarodzone dziecko było postrzegane jako kosztowna i bardzo pożądana niespodzianka, nie tylko dla dziecka, ale także dla wszystkich innych członków rodziny.

 

Ale była też praktyczna strona tej historii: srebro było dawane nie tylko dlatego, że było niezwykle cenne, ale także dlatego, że metal ten miał (i nadal ma) zachęcające właściwości bakteriobójcze. Dziś nie są one już dla nas tak istotne, ponieważ dzięki szczepieniom udało nam się pokonać wiele chorób, a dzięki antybiotykom jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma dolegliwościami bakteryjnymi. Ale wtedy, wieki temu, zaraza dosłownie dziesiątkowała ludzi. Sytuacja sanitarna była, delikatnie mówiąc, nie do pozazdroszczenia. I dotyczyło to nie tylko slumsów i slumsów, ale także domów szanowanych panów.

Z tego punktu widzenia, srebro do chrztupodarowany jako prezent dla noworodka był próbą ochrony przed chorobą. W domu pojawiłby się przedmiot zdolny do dezynfekcji wody. Wystarczyło włożyć srebrną łyżeczkę do szklanki z wodą, a po kilku minutach w płynie nie było już żadnych zarazków. Aleksander Wielki przejął te cudowne właściwości srebra (w tamtych czasach nie można było ich inaczej nazwać). Sam generał preferował spożywanie posiłków wyłącznie ze srebrnej zastawy i wyłącznie srebrnymi sztućcami. Zmuszał też swoich wojowników do tego samego, aby zminimalizować straty spowodowane różnymi chorobami, które raz po raz pokonywały armię podczas długich kampanii.

Więc okazuje się, że srebro łyżka jako prezent. wciąż nieznany dla wielu z nas, został podarowany jako dar w dwóch celach:

 1. Z jednej strony było to szczodre i wymowne życzenie pomyślności, i to nie tylko życzenie w słowach, ale i w czynach: rodzina, która otrzymała taki dar, dosłownie wzbogaciła się; o ile - z grubsza wyliczyliśmy powyżej: o dwadzieścia do trzydziestu funtów czystego srebra;
 2. Z drugiej strony srebrna łyżeczka pełniła funkcję praktyczną: dzięki właściwościom antybakteryjnym chroniła noworodka przed chorobami wywoływanymi przez różne drobnoustroje; srebrna łyżeczka służyła do dezynfekcji wody i żywności, a jej użycie w połączeniu ze srebrnym talerzykiem pozwalało na uzyskanie maksymalnego efektu ochronnego.

 

Od połowy XIX wieku wiele wody odpłynęło. Zmieniła się sytuacja polityczna i epidemiologiczna w Anglii i na całym świecie. Ale srebrna łyżeczka do chrztu lub jako prezent na urodziny dziecka nie straciło na aktualności. Do dziś pozostaje symbolem bogactwa i dobrobytu. Podobnie jak posiadanie w domu srebrnego kompletu, który do dziś jest wymownym synonimem wypłacalności finansowej rodziny, która go posiada.

Na jakie okazje odpowiedni będzie srebrny prezent?

W społeczeństwie ukraińskim ukształtował się pogląd, że tradycyjnym prezentem na dzień chrztu jest mała srebrna łyżeczka. Tak, to prawda, ale tylko częściowo. Podobny prezent może bowiem dotyczyć także innych wydarzeń w życiu dziecka. Sugerujemy więc, abyś przeszedł do pytania kiedy dać dziecku srebrną łyżeczkęAby jasno zrozumieć ramy wydarzenia i nie dać cennej niespodzianki w nieodpowiednim momencie.

Narodziny

 

To wydarzenie z życia małego człowieka poruszyliśmy powyżej. Historia zaczyna się od tradycji wręczania srebrnej łyżeczki w prezencie w dniu narodzin dziecka. Ciekawe, że w tym dniu każdy mógłby dać w prezencie srebrną łyżeczkę, czy to krewny, czy przyjaciel, czy nieznajomy, ale bogaty człowiek, który postanowił złożyć nowonarodzonemu życzenia szczęścia z głębi serca. Od połowy XIX wieku, kiedy pojawiła się tradycja takich prezentów, wręczano łyżkę i mówiono: "Niech ten sztuciec stanie się pierwszym w rodzinnej kolekcji sreber". Życzenie to zostało potraktowane dosłownie, ponieważ srebrne sztućce były i są oznaką dobrobytu finansowego. To znaczy, że im większe i bogatsze srebra, tym lepiej będzie się powodziło danej osobie.

Chrzest

Srebrna łyżeczka dla chrześniaka - to przysłowiowe powiedzenie. Jest to dzień, w którym przyzwyczailiśmy się dawać takie dary, jakbyśmy zrównywali się z Magami, którzy obdarowali nimi Dzieciątko Jezus w dniu Jego narodzin. Mówi się, że dar srebra jest dziedzictwem i obowiązkiem rodziców chrzestnych ojciec i matka. Zgodnie ze współczesną tradycją chrześcijańską, to właśnie do nich należy wręczenie chrześniakowi lub córce cennego prezentu. W ten sposób niejako przyzwyczajają dziecko do przyjmowania darów (co prawda nie tak świętych jak te od Jezusa, ale jednak), a także zapewniają dziecko z blatem na żywność uzupełniającą. Prawda czy nie, rodzice wierzą, że karmienie uzupełniające ze srebrnej łyżeczki podarowanej w prezencie do chrztu idzie coraz łatwiej. Szczególnie jeśli łyżka wyposażona jest w ortodoksyjne elementy wzornictwa. Na przykład, jeśli ma obraz Chrystusa, aniołów, Matki Boskiej lub innych postaci religii chrześcijańskiej.

Tak więc, aby odpowiedzieć na pytanie, po co dawać srebrną łyżeczkę do chrztuistnieje kilka odpowiedzi jednocześnie:

 • dać w prezencie;
 • by nauczyć ich przyjmowania prezentów;
 • w celu ochrony przed chorobami;
 • życzyć sobie materialnego dobrobytu;
 • w celu złagodzenia przyszłego stresu spowodowanego karmieniem uzupełniającym.

 

Z pytaniem o, kto daje srebrną łyżeczkę do chrztuz którymi mieliśmy do czynienia. Teraz kilka zdań na temat kryteriów kwalifikowalności. Może łyżka do "chrztu" powinna być czymś wyjątkowym? W rzeczywistości nie ma ścisłych kanonów w tej kwestii. Jedyne, co mogą zrobić rodzice chrzestni, to zindywidualizować prezent. Podkreśl jego przynależność do konkretnej małej osoby. Można to zrobić grawerując na tylnej stronie sztućców lub wewnątrz, w miejscu, gdzie wpada do nich jedzenie. Grawer może być wykonany w formie imienia chrześniaka - świeckiego lub chrześcijańskiego, jako cytat z modlitewnika lub aforyzm ważny w życiu konkretnej osoby.

Wypadanie pierwszego zęba u dziecka

A propos zębów: istnieje tradycja obdarowywania sześciomiesięcznych dzieci srebrną łyżeczką zaraz po tym, jak stracą pierwszy ząbek. Zwykle występuje to między piątym miesiącem a rokiem życia. Równolegle do tego istnieje przekonanie, że młodym matkom zaleca się rozpoczęcie karmienia uzupełniającego natychmiast po pierwszym spotkaniu z Wróżką Zębuszką.

Do czego więc służy łyżka w tym przypadku? Po pierwsze, dla higieny. Nawet jeśli nie ochrzciłaś dziecka (lub ochrzciłaś, ale żaden z rodziców chrzestnych nie wręczył dziecku srebrnej łyżeczki, dostosowanej czasowo do tego wielkiego wydarzenia), karmienie uzupełniające powinno rozpocząć się od osobnych naczyń. Niemowlęta powinny mieć własne sztućce, własny talerz i własny kubek - tak jak leniwe postacie z bajki o Trzech Misiach. Dzięki temu żaden dorosły nie pomiesza dań dziecka z własnymi i nie zwiększy ryzyka zarażenia dziecka infekcją wirusową, która jest szczególnie aktywna poza sezonem. Po drugie, druga rzecz, do której potrzebna jest srebrna łyżeczka podczas pierwszego karmienia uzupełniającego należy dodatkowo zdezynfekować jamę ustną właściciela sztućców. W końcu jest to poziom +1 ochrony przed zarazkami. Dlaczego więc z tego nie skorzystać!

 

Mówi się, że osoba, której wypadnie pierwszy ząb ząb na pierwszy ząbek dziecka będzie szczęśliwy. Ale tylko wtedy, gdy odwdzięczą się dziecku wartościowym prezentem. Tak, zgodnie z tradycją, ten, kto odkrył "zgubę" w buzi dziecka, powinien dać w prezencie srebrną łyżeczkę. I niezwykle ważne jest, aby atrybut stołu, wręczany jako prezent z okazji takiego wydarzenia, zainteresował adresata. Zalecamy więc, abyś wybierz Ciekawe wersje sztućców dla dzieci z uchwytami w formie postaci z kreskówek i z kolorową emalią biżuteryjną.

Starty i zakończenia

W niektórych rodzinach istnieje wieloletnia tradycja królewska, która mówi: DzieckoW niektórych rodzinach istnieje wieloletnia tradycja królewska, zgodnie z którą dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno otrzymać srebrną łyżeczkę, a dorosły, który ukończył szkołę średnią, w nagrodę powinien otrzymać srebrną łyżkę stołową.

Ze wszystkich wymienionych tradycji srebrnych łyżek, ta jest najmniej znana, a więc i najmniej powszechna. Jednak w niektórych rodzinach babcie nadal dają swoim wnukom bardzo nietypowe prezenty, które zbiegają się w czasie z ich pierwszym w życiu Dniem Wiedzy. A niektóre szkoły publiczne obdarowują swoich absolwentów srebrnymi łyżkami stołowymi w uznaniu ich dorosłości i sukcesów wyfrunięcia ze szkolnego gniazda.

Łyżka do prezentów powinna być

Przede wszystkim idealna srebrna łyżka, którą zamierzasz zamienić w prezent dla bliskiej Ci osoby, powinna być wysokiej jakości. 925 proof - kropka. Im niższa próba, tym niższy procent srebra w nim zawarty. A tym samym obniża bakteriobójcze, dezynfekujące i inne właściwości akcesorium. To może nie być krytyczne dla dorosłego, ale nie dla małego solenizanta czy chrześniaka. Jak inaczej powinna wyglądać łyżka?

 

 • Proporcjonalne. I to jest najważniejsze. W niektórych sklepach można znaleźć łyżeczki do chrztu w tradycyjnym - stołowym rozmiarze. Ale taki prezent nie pasowałby do dziecka. Dla osoby dorosłej tak, ale nie dla dziecka. Jeśli dana osoba jest poddawana i chcesz dać mu coś symbolicznego, łyżka deserowa nie jest zbyt odpowiednia, ale łyżka do posiłków będzie w sam raz. W przypadku niemowląt jest dokładnie odwrotnie. Im większa łyżka, tym później będzie używana. A zasada "łyżka na obiad" nigdy nie została obalona.
 • Z bezpieczną powierzchnią. Z tego punktu widzenia idealną powłoką dla srebrnej łyżki jest galwanizacja. Wszystkie inne pokrycia, poza galwanicznymi, w tym lub innym stopniu osłabiają antybakteryjne właściwości srebra. Na przykład powłoka rodowa wygląda bardzo pięknie. Taka łyżeczka również będzie doskonałym prezentem, ale niestety nie przysłuży się zdrowiu dziecka, a będzie pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. To samo można powiedzieć o nielloingu, który wielu osobom tak bardzo się podoba, oraz o złoceniu: jest piękne, bez wątpienia, ale niestety bez korzyści dla zdrowia dzieci.
 • Pozbawiony ostrych elementów. Sztućce powinny być jak najgładsze. Należy pamiętać, że będzie to pierwszy atrybut stołu, który, gdy nadejdzie czas, dziecko weźmie w swoje ręce. Jeśli posiada ostre elementy lub wystające części, istnieje duże ryzyko obrażeń. Przecież niemowlęta nieumiejętnie posługują się łyżką, a ich własne ruchy w tak młodym wieku nie są jeszcze w stanie skoordynować.

I wreszcie odpowiedź na jedno z najczęstszych pytań dotyczących - Łyżeczka do kawy czy herbaty? Podaj tę, która ci się podoba. Nie istnieje żaden regulamin na ten temat. Najważniejsze jest to, że prezent został podarowany z czystym sercem i z wielkim sercem. Reszta jest drugorzędna.

Wynik

Czy jesteś gotowy, aby wyznaczyć granicę? Bo to już najwyższy czas. Dlaczego więc mamy obdarowywać nasze chrzciny, urodziny i pierwsze dzieci, które nie potrafią jeszcze docenić wagi prezentu jakim jest srebro? Zidentyfikowaliśmy trzy główne przyczyny.

 1. Tradycja. Dokładnie: bo to jest norma. To właśnie wyjaśnia wiele tradycyjnych zszywek w naszym społeczeństwie. I wiesz, naszym zdaniem nie ma w tym nic złego. Jest to przecież dobry i miły zwyczaj, który przynosi pozytywne emocje zarówno odbiorcom prezentu (dziecku i rodzicom), jak i obdarowującemu. W rodzinach chrześcijańskich jest to tradycja jest rygorystycznie egzekwowana. A inni mają swobodę wyboru, czy chcą przestrzegać rytuału, czy też odejść od niego o kilka kroków.
 2. Posłuchajcie. Łyżka to nie tylko i nie tyle przyrząd stołowy (zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, kiedy jest karmione mlekiem matki lub mieszanką z butelki), ale talizman na resztę życia. Starsi ludzie, którzy uchwycili tę tradycję w pełnym rozkwicie, zalecają chowanie łyżki do łóżeczka dziecka, dopóki nie zostanie użyta. Ale tylko po to, żeby dziecko nie mogło się do niego dostać i zrobić sobie krzywdy. Wierzy się, że srebrny dodatek przyniesie szczęście i pomyślność w życiu dziecka. A jeśli w to wierzysz, to na pewno wszystko się spełni.
 3. Dbałość o zdrowie. Wiele napisano na temat antybakteryjnych właściwości srebra. A my już kilkakrotnie pośrednio lub bezpośrednio wspominaliśmy o nich w naszym materiale. Zatem prezent w postaci srebrnej łyżeczki to nic innego jak troska o zdrowie i dobre samopoczucie noworodka. Dopóki łyżka nie jest używana, nie działa. Ale jak tylko w życiu dziecka rozpocznie się etap zwany karmieniem uzupełniającym, łyżeczka będzie dezynfekować pokarm i stanie się środkiem zapobiegawczym przeciwko chorobom jamy ustnej. A przy okazji, woda do płukania gardła i nosa przy wirusowych dolegliwościach dróg oddechowych powinna być zalewana i mieszana srebrnymi sztućcami. Prezent przyda się więc w wieku jednego roku, pięciu, piętnastu, a nawet pięćdziesięciu lat.

Ponadto pierwsze karmienie, wykonywane srebrną łyżeczką, jest znacznie bezpieczniejsze. Nie należy przecież zapominać, że pokarm, który dziecko jadło wcześniej, to mleko matki, a ono jest sterylne. W przeciwieństwie do pokarmu, który rodzice zaczynają podawać dziecku od około szóstego miesiąca życia. Więc nawet jeśli nie myjesz talerzy dziecka w zmywarce lub nie płuczesz ich we wrzątku, cenny metal wykona swoją bakteriobójczą pracę i zdezynfekuje żywność bez dodatkowego wysiłku z Twojej strony.

Należy pamiętać, że każda srebrna łyżeczka musi posiadać atest higieniczny. Jest to dokument, dzięki któremu nie pomylisz łyżeczki deserowej z łyżeczką pamiątkową. Rzecz w tym, że metal szlachetny używany do produkcji łyżeczek "do chrztu" różni się nieco od srebra, z którego wykonuje się pamiątkowe sztućce. I to na lepsze. Dowodem na najwyższą jakość metalu szlachetnego jest atest higieniczny. Jeśli jest dostępny, oznacza to, że wybrany przez Ciebie produkt jest naprawdę godny tego, by trafić w ręce dziecka.