Dostępne na rynku kolory obrączek - złoto, różowe, białe

Współczesne trendy dotyczące wesel są zdecydowanie różne od tradycyjnego podejścia, jakie towarzyszyło nam czy naszym rodzicom kilkanaście lat temu. Cały czas jeszcze oczywiście ślub jest dla nas ważny, ale rezygnujemy z hucznego wesela, wyprowadzamy się z kościoła i ruszamy w jakieś niekonwencjonalne miejsca.

Zmienia się praktycznie wszystko, ale niezmienione zostaje jak na razie przynajmniej jedno – obrączki ślubne, najważniejszy i najcenniejszy symbol małżeństwa. Obrączki wybiera się zawsze bardzo starannie i nie da się bez nich obejść. Najczęściej wybór pada na obrączki złote, ale w ostatnim czasie złote nie oznacza już tylko tradycyjne – żółte.

Złote obrączki ślubne - popularna klasyka

Nie należy tego wstępu oczywiście rozumieć tak, że nastąpił jakiś nagły odwrót od żółtego złota. Jest to cały czas najważniejszy materiał zdecydowanie najpopularniejszy, zwłaszcza ten w 14-karatowym wydaniu, ale trendy się trochę zmieniają. Złoto próby 585 uchodzi wciąż za idealny kompromis pomiędzy jakością oraz cena chociażby dlatego, że 40% innych metali znacznie poprawia walory użytkowe obrączek.

Niektóre pary decydują się na złoto o próbie 750. Jest ono wyraźnie droższe, ale uchodzi za wyraźnie ładniejsze. Problemem jest tylko fakt, że są dość delikatne. Zaletą złota jest z kolei to, że jest bardzo plastyczne. Obrączki ślubne to materiał na lata, na dekady, przez co prawdopodobnie po jakimś czasie pojawi się konieczność zmiany rozmiaru obrączki. W przypadku możliwie czystego złota jest to bardzo proste, tanie i bezpieczne.

Modne obrączki

Obrączki ślubne - białe złoto - nowoczesne trendy

Ciekawym, nowoczesnym trendem wśród nowożeńców jest obecnie złoto białe, które uchodzi za bardzo eleganckie. Czy jest ładniejsze, to oczywiście kwestia gustu. Bardziej rzuca się w oczy i jeśli tylko jest dobrze wykończone, lepiej pasuje do ubioru, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiają się na nim jakieś kamienie szlachetne.

Wielką zaletą białego złota jest uzyskiwanie przez ten materiał lepszych właściwości użytkowych, co jest możliwe dzięki domieszkom bardziej wartościowych metali, głównie niklu i palladu. Jeśli komuś zależy, by zostać z jednymi obrączkami do końca życia, złoto białe może być tutaj dobrym rozwiązaniem. Obrączki z klasycznego złota też się łatwo nie zniszczą, ale te jednak są lepsze.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że białe złoto uzyskiwane poprzez domieszki niklu może powodować uczulenia i podrażnienia. Unikać można tego zastępując nikiel palladem, ale jest on droższy i w dodatku daje trochę inny odcień złota.

Jakie i jak wybrać obrączki ślubne?

Kiedy wybieramy obrączki ślubne dla siebie, tak naprawdę poruszamy się w strefie naszego gustu. Każda złota obrączka na pewno będzie ładna i każda złota obrączka będzie wytrzymała, pomijając tylko obrączki z czystego złota, które z całą pewnością są bardzo ładne, ale brak innych domieszek powoduje, że ich wytrzymałość jest często niewystarczająca.