Jak wybierać i nosić kolczyki

Jak wybrać odpowiednie kolczyki do noszenia

Pod względem popularności, kolczyki mogą konkurować jedynie z pierścionkami. Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią je nosić, a wybór pięknych kolczyków jest łatwy nawet dla najmniejszych dziewczynek.

Trochę historii

Kolczyki są jedną z najstarszych form zachowanej biżuterii. Są one bardzo popularne na całym świecie od czasów starożytnych i nie były uważane za rodzimy atrybut kobiecy. Kolczyki były wykonywane z różnych metali i stopów: brązu, złota, srebra, miedzi, a nawet żelaza (w epoce brązu w niektórych kulturach noszenie biżuterii z żelaza było uważane za oznakę bogactwa osoby noszącej, ponieważ metal ten był bardzo cenny).

Nowoczesne kolczyki różnią się także pod względem materiału, a asortyment takiej biżuterii zaspokoi różne gusta.

Jakie są różnice i na jakie niuanse zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór koloru metalu lub inkrustacji (lub jego brak) zależy wyłącznie od Ciebie. Zastanów się z jakimi ubraniami będziesz nosić kolczyki, jaką rangę i poziom "patosu" mają wydarzenia, na które planujesz dobrać dodatki.

Ważnym aspektem jest połączenie kolczyków z innymi elementami biżuterii, które tworzą zespół. Idealny jest zestaw akcesoriów w tej samej kolorystyce. Połączenie żółtego i białego metalu jest całkiem do przyjęcia, ale trzeba będzie być kreatywnym w kombinacji. Jeśli mówimy o trzech lub więcej kolorach metalu - na przykład, białe, żółte i różowe złoto - taki zespół jest odpowiedni, jeśli cała biżuteria jest wykonana w jednym stylu (stworzyć zestaw), w przeciwnym razie obraz będzie dysharmonijny.

Wybierz kolczyki z kamieniami

Preferuj kamienie, które pasują do koloru Twoich oczu, ulubionej sukienki i Twojego nastroju.

Horoskopy, które sugerują konkretne kamienie i inkrustacje dla każdego znaku zodiaku również pomagają. Zrób kilka badań na temat wpływu różnych kamieni na przeznaczenie i wybierz kamień z odpowiednim "ładunkiem". Ważną kwestią do rozważenia przy zakupie kolczyków z kamieniami jest rodzaj mechanizmu blokującego.

Główne rodzaje zamków stosowanych we współczesnej biżuterii to

  1. Tak zwany "goździk" (lub poulet). W takich kolczykach element ozdobny (kamień, emalia, figurka) umieszczony jest na metalowym sztyfcie, który mocowany jest za pomocą klipsa z tyłu płatka ucha.
  2. Włoskie zapięcie jest podobne do klipsa, z tą różnicą, że posiada trzpień, który może być wsunięty do środka płata, oraz przesuwaną tylną część, która umożliwia wygodne zapięcie elementu.
  3. Klamra angielska - dla porównania z poprzednim wariantem, różnica polega na tym, że trzpień jest mocowany do czopa (zapięcie znajdujące się z tyłu elementu).
  4. Zamek francuski. Modele z tym zamkiem wyglądają zwiewnie i wytwornie - element dekoracyjny umieszczony jest na metalowej pętli, której dolna część przymocowana jest u dołu za pomocą haczyka.
  5. Zawias. Często stosowany do długich lub ciężkich wisiorów, na tylnej części płata pozostaje wydłużony element przypominający haczyk, który może być uzupełniony klipsem.
  6. Elastyczny trzpień. Wariacja na temat kolczyków okrągłych, zapięcie jest ukryte w przeciwległym końcu kółka.
  7. Łańcuszek, który wkłada się do ucha i zabezpiecza elementem ozdobnym po zewnętrznej stronie ucha.
  8. Zapięcie typu klips lub szpilka. Dostępne modele w kształcie podkowy.

Wybierz rodzaj zapięcia w zależności od przeznaczenia nowych kolczyków. Jeśli szukasz uniwersalnego modelu, który będzie ozdobą Twojego wizerunku w biurze i na siłowni, postaw na kolczyki sztyfty. Precyzyjne perły, drobne kamienie, pusetki z emalią będą odpowiednie niemal wszędzie, a niezawodny i pewny mechanizm mocowania pozwoli Ci nie martwić się o to, że kolczyk zostanie zerwany lub zgubiony.

Kolczyki z zamkami angielskimi lub włoskimi są dość praktyczne.

Łańcuchy, francuskie zapięcia, zawiasy są bardziej kruche i delikatne w noszeniu, ale ta wada nie umniejsza popularności kolczyków z takimi zamkami, produkty są wybierane ze względu na ich elegancję i wyrafinowanie.