Kamienie Urodzeniowe (Listopad) - Cytrynian i klejnoty Topaz

Dla osób obchodzących urodziny w listopadzie, jedynym miesiącu, w którym jest więcej niż jeden kamień węgielny, szczególne znaczenie ma wszechstronne piękno topazu i ziemiste odcienie cytrynu. Oba klejnoty są oznaczone jako oficjalne kamienie urodzinowe listopada. Nie da się zaprzeczyć, że są to klejnoty o wykwintnym wyglądzie, ale to, co je wyróżnia, to coś więcej niż spotkanie z oczami. Głęboko zakorzenione w historii i legendzie, kamienie te służą do dziś jako znaczące symbole i są popularnym dodatkiem do biżuterii.

Cytrynian

Cytrynian, wywodząca się od francuskiego słowa cytryna, jest najcenniejszym rodzajem kamienia kwarcowego, o barwie od czysto żółtej (najbardziej pożądanej i cennej) do brązowawej. W naturze cytrynian ma zwykle kolor bursztynowy. Większość naturalnie występujących cytrynów znajduje się w Brazylii, Rosji, na Madagaskarze i w Stanach Zjednoczonych, choć większość sprzedawanych na rynku cytrynów jest produkowana z hybryd innych kamieni.

W czasach starożytnych uważano, że cytrynian chroni użytkownika przed złem, często noszony jako talizman w czasie wojny. Legenda głosiła również, że kamień ten uodparniał użytkownika na jad węża. Dziś wielu uważa cytrynę za źródło spokoju i jasności umysłu.

Topaz

Znaleziony w szerokiej gamie kolorów topaz jest jednym z najbardziej wszechstronnych kamieni szlachetnych, co czyni go idealnym do stosowania w biżuterii. W najczystszej formie, topaz jest przejrzysty, ale najczęściej zawiera odmiany żółtego, zielonego, niebieskiego, różowego i szarego. Najrzadsze odcienie to czerwony i różowy, które mają najwyższą wartość rynkową. Większość topazu sprzedawanego na rynku została poddana obróbce termicznej, aby wydobyć naturalne odcienie kamienia.

W średniowieczu wszystkie żółte kamienie szlachetne były określane jako topaz, ale dziś nazwa ta jest wyłączna dla minerału krzemianowego utworzonego z aluminium i fluoru. Naturalny topaz jest wydobywany głównie w Brazylii, Meksyku, Niemczech, Sri Lance i Stanach Zjednoczonych. Kamień ten znajduje się w dużych, skrystalizowanych złożach o wadze do kilkuset funtów.

Wielu uważa, że kamienie topazowe pomagają zmniejszyć poziom stresu i niepokoju, sprzyjają odprężeniu i spokoju oraz poprawiają ogólne zdrowie i samopoczucie. Oprócz tego, że topaz jest jednym z listopadowych kamieni urodzinowych, jest on również kamieniem pamiątkowym z okazji 4. rocznicy ślubu.