Vademecum dla kupujących obrączki ślubne

Dobieramy obrączki ślubne - wzory, kolory, próba złota

Wybór obrączki to tak naprawdę decyzja na całe życie. Liczy się nie tylko odpowiedni rozmiar, ale również wzór, kolor czy próba złota. Można obecnie komponować wzory według swojej estetycznej wrażliwości, można nawet obrączkę ozdobić odciskiem własnego palca. Najłatwiej wybrać materiał z jakiego obrączka ma być wykonana kierując się estetyką wyrobu, a więc własnym gustem, warto jednak dowiedzieć się coś więcej o oferowanych obecnie propozycja między innymi kruszcach z jakich obrączki można wykonywać.

Obrączki ślubne - białe złoto

Białe złoto to tak naprawdę wyłącznie handlowy termin. W rzeczywistości białe złoto uzyskuje się poprzez dodawanie do żółtego złota niklu oraz cynku. Czasami dodaje się srebro albo pallad. Białe złoto ma kolorem imitować droższą i bardziej cenioną platynę. Barwa białego złota będzie szara z lekkim połyskiem żółtawym. Rodowanie złota to czynność, która sprawia, że uzyskuje się praktycznie całkowicie białe złoto. Ono nie będzie matowieć ani czernieć.

Różowe złoto

Złoto z domieszką miedzi oraz cynku. Dzięki dodatkowi innych metali będzie ono twardsze i tym samym również trwalsze. Różowo – czerwony kolor będzie się dobrze łączył z białym oraz żółtym złotem, dlatego jubilerzy często łączą te trzy kolory złota i udaje im się osiągnąć rzeczywiście świetne efekty. Żółte złoto zaczęto wydobywać już przed naszą erą. Czyste złoto jest miękkim metalem, dlatego właśnie w jubilerstwie dodaje się różne domieszki, by uzyskać lepszą twardość.

Pomoc przy zakupie obrączek

Próba złota

To czy wybrana przez nas obrączka będzie służyć przez kilka lat czy przez całe życie zależeć będzie od próby złota. Wysokiej próby złoto będzie cenione przez koneserów biżuterii i osób, które stawiają na luksus, nie jest to jednak materiał dobry na obrączki ślubne. Powód będzie prosty. Im wyższa próba tym złoto bardziej miękkie i mniej trwałe. Obrączki nosi się na co dzień, dlatego szybko będzie można je zniszczyć, jeśli będziemy sięgać po wysokiej próby złoto. Obrączki najczęściej wykonuje się obecnie z próby 585, która jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym.

Najlepsza szerokość obrączki

Jeśli wiemy już czego oczekujemy będzie trzeba wybrać profil i szerokość obrączki. Szerokość dopasowujemy między innymi do sylwetki i płci. Nie można przesadzić z szerokością, jeśli chodzi o dłoń kobiety. Natomiast nie można również dla osób wysokich i potężnych wybierać obrączki, która ma 3 mm.

Inicjały ozdobne czyli grawer na obrączki

Grawerowanie wzorów na obrączkach staje się popularne, ponieważ dzięki temu staje się ona bardziej zauważalna, oryginalna.

Obrączki ślubne - grawerowanie na zewnątrz i wewnątrz

Można również wprowadzić grawer do wnętrza obrączki umieszczając czy tam daty ślubu, inicjałów czy wybranych słów. Obrączkę będzie się wybierało na całe życie, dlatego rzeczywiście warto się nad tym wyborem dobrze zastanowić.