Red Jahontus, aka lal, aka korund, aka rathnaraj: wszystko, co najlepsze w rubinie

 

"Ratnaraj" oznacza w sanskrycie "króla kamieni". I ta wybrzmiewająca metafora nie odnosi się bynajmniej do diamentu. Prawowitym posiadaczem tego tytułu jest rubinRubinowi od dawna przypisuje się najbardziej niesamowite właściwości, od zdolności uzdrawiania właściciela z poważnej choroby po magiczny sposób zdobywania serca ukochanej osoby. Od VI w. p.n.e. rubiny wydobywane są w Myanmar (stara nazwa kraju to Birma). Birmański region Mogok jest znany przez wielu jako "Rubinowa Dolina". W końcu to właśnie tam rodzą się klejnoty "gołębiej krwi": jasne, nasycone i błyszczące od wewnątrz, stanowią wzór dla wszystkich innych rubinów, od Madagaskaru po Tajlandię.

Dziś porozmawiamy o tym, czym jest ten kamień, jakie są jego właściwości i dlaczego kryształ zyskał takie uznanie wśród jałowych koneserów i jubilerów. Dowiesz się, jaka jest minimalna kwota, którą musisz zapłacić za naturalny kryształ i jaka jest maksymalna cena kamienia. Dowiedz się, jak odróżnić naturalny minerał od fałszywego, i skorzystaj z naszych porad, aby zdecydować, czy kamień szlachetny jest dla Ciebie odpowiedni.

Szkolna lekcja przyrody

 

Kiedy ty i ja chodziliśmy do szkoły, wielokrotnie mieliśmy do czynienia z rubinem. Nie tylko na lekcjach chemii, biologii czy fizyki, ale także na zajęciach z literatury. Czy pamiętasz czerwony saksofon, który pojawia się w wierszach i prozie pisarzy Złotego Wieku? Założę się, że tak. Ale możesz nie wiedzieć, że w tym przypadku był to rubin. Czerwony żakard, podobnie jak lal, to przestarzała nazwa jaskrawo szkarłatnego minerału, który poeci i powieściopisarze często wykorzystywali jako soczystą metaforę przy opisywaniu zjawisk przyrodniczych lub piękna kobiecych ust.

Idealny rubin jest przezroczysty, czyli zdolny do przepuszczania światła, kruchy, ale dość twardy (9 w skali Mohsa). Główne zastosowania tego kryształu to przemysł jubilerski, laserowy i oprzyrządowanie. Rubiny niskiej jakości są często używane jako kamienie ozdobne do dekoracji wnętrz, lub jako ozdoby do zastawy stołowej i innych przedmiotów codziennego użytku.

Rubin jest odmianą korundu. Przez długi czas wydobywano go tylko w Birmie (obecnie Myanmar). Następnie złoża rubinów odkryto w Tajlandii, na Madagaskarze, w Tanzanii, Tadżykistanie i Afganistanie. Jednak nawet dziś rubiny birmańskie pozostają standardowym kamieniem szlachetnym, do którego przyrównuje się wszystkie inne kamienie.

2 rodzaje rubinów

Konwencjonalnie, wszystkie rubiny wydobywane na Ziemi można podzielić na dwie odmiany. Pierwszy z nich, o którym już słyszeliście, to rubin birmański, nazywany "krwią gołębia". Drugą odmianą jest tzw. kamień gwiaździsty.

Krew gołębia

 

Birmański rubin i krew gołębia to synonimy. Są one zasadniczo tym samym. Ta metafora może wydawać się wielu z was dziwna, ale ma ona podstawy historyczne. Szwajcarski gemmolog (gemmolog zajmujący się certyfikacją kamieni szlachetnych) porównał kiedyś kolor birmańskiego rubinu i krwi ptaka pokoju - i odkrył, że są one absolutnie identyczne: jasnoczerwone z fioletowym odcieniem. 99% rubinów gołębiej krwi wydobywa się w Myanmar (dawniej Birma). Stąd ich nazwa: Birmańczycy.

Rubin w kształcie gwiazdy

Ten rubin jest nie mniej cenny i nie mniej piękny niż rubin gołębiej krwi. Kryształ zawdzięcza swoją tak poetycką nazwę osobliwemu zjawisku, które zachodzi podczas cięcia kamienia. Sześcioramienna gwiazda pojawia się w centralnej części kryształu po przecięciu pod pewnym kątem padania światła. W mineralogii zjawisko to nazywane jest asteryzmem. W przeciwieństwie do gołębiej krwi, rubin gwiaździsty może mieć różne pochodzenie: takie kamienie znaleziono w Birmie, Tanzanii, Tajlandii i na Madagaskarze. Przy okazji, kolor minerału może być dowolny, w zależności od tego, gdzie się urodził. Z reguły rubiny gwiaździste są nieprzezroczyste. Przezroczyste kamienie w tej kategorii są bardzo rzadkie i mają dużą wartość.

Właściwości kamienia opałowego

Więcej znajdziesz na: http://pierscionkizareczynowe.edu.pl

Jak każdy naturalny minerał, rubin posiada szereg właściwości leczniczych i magicznych, które w ten czy inny sposób wpływają na osobę noszącą kryształ. Noszenie biżuterii z rubinem jest nie tylko sposobem na wyróżnienie się z tłumu, ale także sposobem na osiągnięcie celu lub sposobem na pozbycie się dolegliwości. Co ciekawe, możliwości jasnej, szkarłatnej odmiany korundu nie zależą od oprawy: Właściwości rubinu w złocie Właściwości rubinu w złocie są takie same jak czerwonej odmiany w srebrze lub platynie. Ale im lepsza jakość minerału, tym większa jest jego moc.

Właściwości lecznicze jahontitu

Eksperci nazywają rubin jednym z najbardziej leczniczych klejnotów na naszej planecie. Powód jest prosty: kamień może mieć pozytywny wpływ na wszystkie układy ludzkiego ciała bez wyjątku. Są jednak takie, które są szczególnie lubiane przez kamień.

 • Walka z bezsennością. Zaburzenia snu są najczęściej spowodowane wadliwym działaniem układu nerwowego, które rubin delikatnie tłumi swoją energią. Stabilizuje sen i poprawia jego jakość. Ma również pozytywny wpływ na niemowlęta: jeśli dziecko nie śpi dobrze, wystarczy włożyć rubinowy klejnot pod poduszkę w łóżeczku dziecka.
 • Leczenie depresji. Nie, rubin nie jest lekarstwem na depresję. Jest to zdecydowanie zbyt skomplikowane i długotrwałe. Jednak nie tylko litoterapeuci, ale również lekarze zalecają osobom cierpiącym na depresję noszenie biżuterii z czerwonym jaspisem.
 • Ulga w dolegliwościach serca. Rubin nazywany jest kamieniem nadciśnieniowców, ponieważ pomaga ustabilizować ciśnienie krwi.
 • Regulacja masy ciała. Korund czerwony polecany jest dla osób, które chcą odzyskać formę i pozbyć się zbędnych kilogramów. Kamień pomaga powstrzymać nieposkromiony apetyt, zwiększa rezerwy energetyczne organizmu i przywraca system odpornościowy.

Między innymi jaspis czerwony jest często stosowany w medycynie tradycyjnej do leczenia astmy oskrzelowej i łagodzenia napadów padaczkowych.

Cudowne moce lalas

Właściwość talizmaniczna jest najważniejszą magiczną właściwością lala (pamiętaj: lal to przestarzała nazwa rubinu). Minerał chroni osobę noszącą przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Ale najciekawsze jest to, że jego moc rozciąga się nie tylko na noszącego i noszoną, ale także na ich bliskich. Jeśli nosisz biżuterię inkrustowaną rubinem, kamień ten chroni nie tylko Ciebie, ale także członków Twojej rodziny i innych ważnych dla Ciebie osób.

Dla zwykłego śmiertelnika rubin jest źródłem światła i pozytywnej energii. Karmi swojego nosiciela, gdy ten nie ma wyjścia, dodaje otuchy w najtrudniejszych momentach życia, każe iść do przodu za wszelką cenę. Rubiny są żywopłotem rodziny dla szczęścia ich właścicieli i magnesem przyciągać miłość.

Podróbka czy oryginał: 5 sposobów, aby je odróżnić

 

Rubin należy do pierwszej kategorii klejnotów. To znaczy, że jest jednym z najdroższych. Dlatego nie jest zaskakujące, że rattnaraj są stale podrabiane, próbując sprzedać niewtajemniczonym nabywcom jawne podróbki zamiast prawdziwych klejnotów. Aby nie dać się złapać w pułapkę oszustów, poznajmy prostą naukę odróżniania prawdziwego rubinu od jawnej podróbki. Można to zrobić na kilka sposobów. Możesz użyć tej, która będzie dla Ciebie najbardziej akceptowalna w Twojej konkretnej sytuacji.

 1. "Droga Mleczna. Aby stwierdzić, czy rubin przed tobą jest prawdziwy czy fałszywy, będziesz potrzebował szklanki krowiego mleka. Nawet pół szklanki. Najważniejsze jest to, że kamień musi być w stanie zanurzyć się w cieczy "głową do góry". Prawdziwy rubin z pewnością zabarwi mleko na różowawy odcień. Natomiast podróbka nie będzie miała żadnego wpływu na biel mleka.
 2. Metoda "szkła". Jeśli masz w swoim domowym arsenale szklaną salaterkę (z czystego, nie kolorowego szkła), wsyp do niej minerał. Jeśli rubin jest prawdziwy, będzie wydzielał bladoczerwoną poświatę, ale jeśli jest fałszywy, nie będzie widać żadnej poświaty.
 3. Metoda ultrafioletowa. Jedna z najbardziej jednoznacznych metod sprawdzania autentyczności rubinów. Naturalny minerał pojawi się jasny pomarańczowy kolor, gdy zostanie wystawiony na działanie światła ultrafioletowego. Wszystkie inne kolory sugerują, że jest to podróbka.
 4. Sposób kontaktu. Górna powieka jest bardzo wrażliwą częścią ludzkiego ciała. Połóż się na sofie, zamknij oczy i poproś kogoś bliskiego, aby umieścił rubin na twojej powiece. Jeśli minerał pozostaje zimny przez długi czas, oznacza to, że jest prawdziwy. Jeśli natychmiast się nagrzewa, to znaczy, że jest to syntetyk.

Ostatnia, piąta metoda sprawdzania autentyczności kamienia nie jest warta celowego stosowania. Jeśli jednak przypadkowo zadrapiesz minerał, to po charakterze zadrapań poznasz, czy jest on naturalny, czy wyhodowany w laboratorium. Scratch sztuczny kryształ jest łatwiejszy do zarysowania. Ponadto rysy powstałe w wyniku mechanicznego obciążenia kamienia są gładkie i błyszczące. Naturalny minerał będzie się różnił od swojego syntetycznego odpowiednika w takich samych warunkach działania mechanicznego. Rysy nie będą błyszczące, będą matowe. A jego kształt nigdy nie będzie prosty. Raczej będzie to zygzakowanie.

Rubiny supergwiazdy: 5 najsłynniejszych kamieni pasji

Najcenniejsze kamień pasji - to ten, który świeci od wewnątrz. A silny i wyraźny wewnętrzny blask nie jest nieodłączną cechą wszystkich rubinów. Im bardziej półprzezroczysty kamień, tym bardziej intensywny kolor. kolor. W tym przypadku, rubiny pochodzące z Birmy nie mają sobie równych: kamienie birmańskie mają najjaśniejsze i najgłębsze czerwone zabarwienie, a niektóre z nich znane są również jako "gołębia krew".

Poniżej opowiemy Państwu o pięciu najsłynniejszych, a co za tym idzie najdroższych rubinach w historii współczesnej biżuterii. Dzięki staraniom projektantów domów jubilerskich, prawie wszystkie stały się częścią biżuterii i trafiły w dobre ręce. Jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziemy mieli szansę stać się posiadaczami jednego z tych klejnotów. Ale łatwo jest podziwiać te piękności na kolorowych zdjęciach.

Naszyjnik rubin Forever Rubies

Pochodzenie: Mozambik

Marka: Bulgari

 

Lucia Silvestri, dyrektor kreatywny i dyrektor ds. zakupu kamieni szlachetnych (tak brzmi oficjalny tytuł) domu jubilerskiego Bulgari, znana jest ze swojej niepohamowanej miłości do rzadkich kamieni szlachetnych. Tak więc rubin o wadze nieco ponad dziesięciu karatów, który został odkryty w Mozambiku, natychmiast stał się obiektem jej zawodowego pożądania. Kamień ten stał się sercem naszyjnika o poetyckiej nazwie, oplatając go dwoma tuzinami innych jasnych, szkarłatnych odpowiedników. Jubilerzy Bulgari potrzebowali kilku lat, aby stworzyć ten klejnot. Ale czasu nie szkoda, gdy efekt końcowy przerasta wszelkie oczekiwania.

Rubiny z naszyjnika Soir de Fête

Pochodzenie: Mozambik

Marka: Chaumet

 

Do domu jubilerskiego Chaumet . chciała powtórzyć furorę z 1919 roku, kiedy to ludzkość po raz pierwszy ujrzała słynną fuksjową tiarę. I kilka lat temu gemmolodzy z firmy dostali taką możliwość. Zebrali półtora tuzina rubinów mozambickich, każdy o idealnym szlifie gruszki. Proces "zbierania" kamieni do naszyjnika był bardzo niełatwy. Zajęło to firmie kilka lat, ponieważ bardzo trudno jest znaleźć podobne perełki. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie rubiny mozambickie użyte w naszyjniku Soir de Fête przez ChaumetProces powstawania tej biżuterii jest czymś niesamowitym: cudem jubilerskim.

Trzeba powiedzieć, że specjaliści Chaumet Rubiny są cięte po raz drugi, zanim zostaną użyte do klejnotów frędzli słynnego naszyjnika. Chcieli, aby minerały były jak najbardziej proporcjonalnie identyczne - i z pewnością osiągnęli swój cel.

Rubiny z bransoletki mankietowej Rubis en Scene

Pochodzenie: Myanmar (dawniej Birma)

Marka: Van Cleef & Arpels

 

Remaki zdarzają się nie tylko w branży pop, ale także w jubilerstwie. A bransoletka z mankietów Rubis en Scene, stworzony przez mistrzów domu jubilerskiego Van Cleef & Arpels, jest tego jaskrawym dowodem. Był to remake słynnej biżuterii tej samej marki - bransoletki stworzonej w latach 30. dla słynnej piękności Marleny Dietrich. Obie bransoletki (prototyp i remake) składają się z 72 rubinów wydobytych w Birmie. Aby nowa biżuteria była jak najbardziej podobna do starej, jubilerzy Van Cleef & Arpels ponownie przycięli kamienie, przekształcając każdy z nich w poduszkę. Podstawą do oprawy klejnotów było białe złoto. Jednak krapany, które trzymają rubiny w biżuterii, zostały wykonane z różowego metalu, aby podkreślić bogaty kolor minerałów zaangażowanych w bransoletkę. Całkowita waga kawałka była prawie osiemdziesiąt pięć karatów.

Szkarłatny Płomień Rubinowy

Pochodzenie: Dolina Mogok (Myanmar, dawniej Birma)

 

Rubin z gołębiej krwi, nazwany Karmazynowym Płomieniem, poszedł pod młotek w Hong Kongu w 2015 roku za rekordową kwotę 18 300 000 dolarów. Biorąc pod uwagę, że waga kamienia wynosiła nieco ponad 15 karatów, wartość jednego karata rubinu The Crimson Flame przekroczyła 1 200 000 dolarów i naturalnie od razu stała się rekordem świata. Miejscem sprzedaży słynnego birmańskiego rubinu była aukcja Christie's Magnificent Jewels.

Co ciekawe, sprzedawcą rubinu The Crimson Flame był niejaki Albert Bogosian. Szczęśliwy posiadacz doskonałego klejnotu, który uderzał zarówno swoim bogatym odcieniem, jak i jasną luminescencją, otrzymał go jako od członków rodziny królewskiej. Pan Boghosyan nie sprecyzował, o którą chodzi. Wydarzenie to miało miejsce na przełomie tysiącleci, w 2000 roku. Po tym wydarzeniu rubin "Szkarłatny płomień" przez półtorej dekady czekał na kolejnego właściciela, który zresztą chciał pozostać anonimowy. I my go rozumiemy: nikt nie chce opublikować swojego nazwiska i otrzymać bajecznie drogiego kamienia szlachetnego wartego prawie dwadzieścia milionów dolarów.

Rubin w pierścionku Drops of Water

Pochodzenie: Myanmar

Marka: Gübelin

 

Rubiny są znakiem rozpoznawczym szwajcarskiego domu jubilerskiego Gübelin. Każdy egzemplarz biżuterii wyprodukowany pod tą marką zawiera kamień miłosny - Niezależnie od tego, jak maleńki może on być. Duma kolekcji Gübelin jest rubin gołębia krew, który waży nie mniej niż siedem karatów. Jubilerzy długo zastanawiali się, jak go wykorzystać i w końcu kryształ stał się centralnym elementem pierścionka Drops of Water. Główną rzeczą, która uderza cię o tym krysztale jest jego doskonały czerwony odcień z głębokim, jasnym blaskiem znaleźć tylko w klejnotach odniesienia.

Ogólnie rzecz biorąc, na pewno zrozumieliście sedno sprawy: jeśli rubin waży więcej niż pięć karatów, to od razu do kariery solowej. Po cięciu, większość z tych klejnotów stają się centralną częścią niektórych projektant biżuterii kawałek, który natychmiast zyskuje popularność i idzie pod młotek za fantastyczną sumę pieniędzy. Ale klejnoty z kilkoma rubinami w składzie są jeszcze cenniejsze. Znalezienie kamieni, które są ze sobą w harmonii pod względem kolorystycznym, zajmuje jubilerom lata i lata. Cena takiej biżuterii wzrasta do krytycznego poziomu z dwóch powodów: ponieważ w komplecie biżuterii znajduje się więcej niż jeden rubin, a także dlatego, że proces ich wykonania jest niezwykle czasochłonny dla jubilerów.

Kto rubinowy garnitur

 

Rubin plus lider równa się miłość. To połączenie kamienia i osoby jest uważane za idealne. Szkarłatny klejnot pomaga zorientowanym na cel i aktywnym jednostkom, które nie są przyzwyczajone do stagnacji w jednym miejscu i podwaja ich cechy przywódcze. Kryształ ten ma również doskonałe wyczucie energii osoby noszącej, dlatego też jest uważany za szlachetny klejnot. Klejnot ten jest uważany za szlachetny, dlatego nigdy nie będzie pobłażał negatywnym myślom swojego właściciela, a na złą osobę będzie miał wpływ wprost proporcjonalny do opisanego. Dlatego osoby próżne nie powinny dotykać rubinu, a tym bardziej go nosić.

 • Wygląd. Kamień szlachetny rubin trudno nazwać uniwersalnym. Nie jest ona odpowiednia dla wszystkich i nie zawsze. Typ kolorystyczny osoby noszącej i kolor jej oczu silnie wpływają na kompatybilność z królewskim klejnotem. Na przykład, niebieskooka blondynka nie będzie wyglądać oryginalnie i atrakcyjnie w biżuterii z rubinami. atrakcyjnyJaskrawy kolor kryształu stworzy dramatyczny dysonans z jej wyglądem. Blondynki o innych kolorach oczu i bladej cerze mogą pozwolić sobie na rubiny wyblakłe: lekko wyblakłe, nienasycone i oprawione w złotą ramę. Ciemno zabarwione rubiny mogą być alternatywą dla tych kryształów, ale zdecydowanie nie te jaskrawoczerwone: są one generalnie przeciwwskazane dla blondynek. Jeśli dziewczyna kochająca rubin jest brązowoskórą kobietą, może również chcieć poszukać jaśniejszego kamienia "ubranego" w białe złoto. Ale rudowłose kobiety, jak również niebieskookie blondynki, nie będą przyciągane do rubinów: ze względu na ryzyko wtopienia się w kolor włosów.
 • Znak zodiaku. Powszechnie uważa się, że rubin dla Wodnika - to totem i amulet w jednej butelce. Wodnik nie jest jednak jedynym znakiem zodiaku, który powinien zaprzyjaźnić się z królem wszystkich kamieni. Koziorożce i Skorpiony, jedne z najbardziej charyzmatycznych znaków zodiaku, mogą i powinny również przyjrzeć się bliżej rubinowej biżuterii. Uważa się, że ten potężny klejnot może wzmocnić cechy, które są ważne dla tych znaków: determinacja, energia, siła charakteru. Rubin jest również odpowiedni dla Barana, Lwa i Strzelca. Panny i Taurus, wręcz przeciwnie, nie są odpowiednie. Nawet jeśli wygląd przedstawicieli tych znaków mówi co innego. Niestety, energia to bardzo potężna rzecz. A jeśli energia minerału i osoby nie są kompatybilne, należy wziąć to pod uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, nikt nie zmusza Cię do wiary w horoskopy i recepty na litoterapię. Więc jeśli lubisz jasny naturalny ruby, a jeśli nie wierzysz w negatywne Noś go w dobrym zdrowiu; Twój osobisty komfort z kamieniem jest najlepszym dowodem na to, że jesteście dla siebie odpowiedni.

Jaka jest cena

 

Redakcja największego ukraińskiego sklepu internetowego z biżuterią Gold.ua sporządził listę kryteriów, które wpływają na cenę rubinów. Mamy w sumie cztery takie czynniki. Od czego więc zależy cena kryształu ogniotrwałego?

 1. Miejsce narodzin kamienia. Przede wszystkim zależy to od kopalni, w której znajduje się minerał. Wielokrotnie pisaliśmy już powyżej, że kamienie wydobywane w Birmie (Myanmar) są uważane za kamienie referencyjne, takie, które stanowią wzór dla wszystkich innych rubinów wydobywanych w innych miejscach. To właśnie birmańskie rubiny noszą dumne miano "gołębiej krwi" i to one mogą poszczycić się najznakomitszymi właściwościami. Mówimy tu o blasku i kolorze kamienia. Ale to są kolejne pozycje na naszej liście.
 2. Kolor kryształu. Przez kolor rozumiemy zarówno jego odcień, jak i nasycenie. Im bliżej odcienia jest do jasnej czerwieni, tym droższy będzie kamień. Im dalej rubin jest od tego odcienia, tym jest tańszy. Logicznie rzecz biorąc, ciemny bordowy lub jasnoczerwony kryształ będzie kosztował mniej niż jaskrawoczerwony rubin o szokującym bogactwie kolorów.
 3. Waga rubinu. Im jest on większy, tym droższy jest kamień. Jak pisaliśmy wyżej, rubiny o wadze ponad pięciu karatów są dość rzadkie. Dlatego właśnie te kamienie są potencjalnymi gwiazdami przemysłu jubilerskiego.

Średnia cena króla kamieni, który ma nienasyconą barwę i waży od jednego do trzech karatów, waha się od stu dolarów. Jednocześnie jasnoczerwony rubin birmański o wadze ponad trzech karatów kosztuje od piętnastu tysięcy dolarów do miliona dwustu tysięcy dolarów. Potwierdzeniem tego jest kamień "Szkarłatny płomień", zakupiony przez nieznaną osobę na aukcji Christie's Magnificent Jewels w Hong Kongu za rekordową sumę 18 300 milionów dolarów.

Tak, rubin jest kamieniem niedostępnym dla wielu ludzi. Jubilerzy znaleźli jednak wyjście z sytuacji i udało im się sprawić, że minerał ogniotrwały stał się tańszy. Technologia, dzięki której każdy może nosić rubin nazywana jest szklanym wypełnieniem. Mistrzowie biorą niedoskonałe kamienie z pęknięciami i wypełniają je szkłem. Nawet rubin, który po zabiegu składa się z połowy szkła jest uważany za naturalny. Jak zapewne rozumiesz, cena tego kamienia znacznie spada, a rubin z klejnotu dla królów staje się klejnotem dostępnym dla wszystkich.