Obrączki na dłoniach - symbol nieprzemijającego uczucia

Decydując się na ślub, powinniśmy być pewni, że do końca życia chcemy się budzić obok tej samej osoby. Dla ludzi po ślubie nie jest to wcale takie straszne, ponieważ w momencie ślubu, a jeśli wszystko poszło dobrze, także teraz, w momencie czytania tego tekstu, jest to dla nich rzecz, której byli najbardziej pewni na świecie.

Namacalnym symbolem tej trwałości, niezmienności i przywiązania są obrączki ślubne, których zakładanie to zwyczaj praktykowany już w starożytnym Rzymie i Egipcie.

Obrączki ślubne – trwałość

Biżuteria pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale w przypadku obrączek trwałość jest niezwykle ważna. Będzie się je nosić cały czas do końca życia, więc powinny być w stanie przetrwać tak długo.

Jaki kolor złota? - Żółte, różowe, czerwone?

Kolor złota zależy od tego, ile w złocie jest złota, czyli ile w stopie, który uznajemy za złoto, jest też innych pierwiastków niż złoto. Stosunkowo niska próba złota, czyli niewysoka zawartość złota w złocie, pozwala nam na manipulowanie klasycznym złotym kolorem i uzyskiwanie ciekawych rezultatów.

Próba złota

Próba złota to po prostu zawartość złota w złocie wyrażana procentowo lub poprzez tysięczne części. Jeśli będziemy mieli próbę 375, oznacza to, że 375 z 1000 atomów w stopie to złoto lub innymi słowy, złota w złocie jest 37,5%. Typowymi dodatkami do złota, w naszym przypadku blisko 2/3 stopu, są srebro i miedź. Ich ilość i proporcje decydują o intensywności koloru złota. Srebro sprawia, że kolor jest delikatniejszy, lekko różowy. Więcej miedzi sprawi, że kolor będzie bardziej czerwony. Niższe próby złota są korzystne, ponieważ są tańsze i bardziej odporne od czystego złota o próbie 999,9.

Z czego kupić obrączki

Czy nie lepiej jednak zainwestować w czyste złoto na obrączki ślubne? Właśnie nie, ponieważ czyste złoto jest plastyczne i się ściera, co spowodowałoby szybkie zniszczenie obrączek. W praktyce nie stosuje się raczej prób powyżej 585. Można kupować obrączki o wyższej próbie, ale jest to niepotrzebny wydatek i problem na przyszłość.

Bardzo popularne obecnie złoto białe to stop złota z niklem lub palladem (próby złota zwykle na poziomie 375, 585 lub 750). Nikiel może powodować odróżnienia skóry, chociaż jest ładniejszy. Pallad jest bezpieczny, ale dla poprawienia wyglądu zwykle nakłada się na niego warstwę rodu. Niestety, warstwa rodu wyciera się.

Oryginalne obrączki ślubne - zabawa z kolorami

Bardzo modne są ostatnio obrączki w kilku kolorach złota jednocześnie. Takie połączenia można robić w zasadzie dowolnie, chociaż jest to proces trudny i przez to dość kosztowny.

Dopasowanie w związku i.. na obrączkach

Obrączki warto jest kupować u lokalnego jubilera, ponieważ obrazek w Internecie nie zawsze oddaje ich realny wygląd, a do tego konieczne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru. Obrączki zazwyczaj można dość spokojnie powiększać i zmniejszać, ale im bardziej skomplikowana obrączka, tym trudniejsze to się może okazać.