Pierścień tygodnia: magiczna siódemka na kobiecym palcu

 

Słowo "tydzień" niewiele mówi współczesnemu millenialsowi. Ale dla mamy, która urodziła się w latach 60-tych, będzie to wiele znaczyło. Jeśli wiesz, co to jest pierścień "Tydzień".to albo masz ponad 40 lat, albo jesteś aktywnie zainteresowany artefaktami z czasów radzieckich. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku zestawy zwane "Nedelką" były naprawdę arcypopularne. I pod tą definicją można było dostać zarówno osobliwy pierścionek lub zestaw bransoletek, jak i bieliznę odpowiadającą dniom tygodnia. Temat jest ciekawy, nostalgiczny i fascynujący. Możemy porozmawiać?

Sowieckie "tygodnie": krótka dygresja w przeszłość

To zdanie brzmi dziś dość dziwnie, ale jak to mówią, słów nie można wyrywać z kontekstu. Tygodnie radzieckie istniały naprawdę i mogły być reprezentowane nie tylko przez biżuterię. Główną zasadą dla każdego zestawu "tygodniowego" było to, że musiał składać się z siedmiu elementów. Każda pozycja w zestawie odpowiadała jednemu dniu tygodnia. Teoretycznie biżuteria lub ubrania z zestawu powinny być noszone naprzemiennie: jedno w poniedziałek, drugie we wtorek i tak dalej. Na dole, nowy nowy dzień, nowy element biżuterii. Wiemy, że nie brzmi to zbyt jasno, więc wyjaśnijmy to na przykładzie pierścienia Nedelki i resztę odpowiednich sowieckich akcesoriów.

 

 • Pierścienie. Zestaw pierścionków o nazwie, którą zapewne już pamiętacie, nawet jeśli wcześniej jej nie znaliście, składał się z siedmiu elementów biżuterii. . Ale niekoniecznie biżuterię; pierścienie mogły być wykonane z metalu nieszlachetnego, na przykład z jakiegoś kamienia młyńskiego. Na przykład od jakiegoś melchiora. Tygodnie złota nie były zbyt popularne z powodu ich wysokiej ceny. Ale te srebrne były marzeniem wszystkich młodych dziewcząt dorastających w latach 70-80 ubiegłego wieku. Pierścienie w zestawie były bardzo cienkie. A jednocześnie nie były takie same. Każdy element biżuterii miał swoją własną ornamentykę i dlatego różnił się wizualnie od swoich "sióstr". Większość "Nedelek" była połączona specjalną spinką, która posiadała ruchomy element - serduszko. Kiedy klamra mocowała pierścienie razem, były one jednym kawałkiem. Ale w każdej chwili można było zdjąć element mocujący i nosić pierścionki osobno - dziś jeden, jutro drugi... Albo, powiedzmy, dziś trzy razem, a jutro pięć. Ogólnie rzecz biorąc, jak chcesz. Przy okazji, nawet ostatnio na stronach takich jak "kupię-sprzedam" można znaleźć następujące ogłoszenie: "Sprzedam "srebrne obrączki Weeks Bez jednego." Albo bez dwóch. Brakowało jednego elementu zestawu, ale większość nadal tam była.
 • Bransoletki. Zestawy bransoletek o podobnej nazwie weszły do mody niemal natychmiast po pierścionkach. Zasada była podobna: cienkie bransoletki w liczbie siedmiu sztuk z różnymi ornamentami, które można było łączyć na najbardziej nieoczekiwane sposoby. Można je nosić wszystkie na raz na jednej ręce. Możesz nosić dwa na jednym nadgarstku i pięć na drugim. A jeśli chcesz, możesz go nosić, jak przekazali twórcy i inspiratorzy tego niezwykłego zestawu. Bransoletki Week zostały wykonane z czystej bijouterie i występowały w trzech kolorach: brąz, srebro и złoto. Z reguły wszystkie trzy kolory były łączone w jednym zestawie, co dawało użytkownikowi szerokie pole do popisu i wiele możliwości kombinacji.
 • Bielizna. Bielizna była najbardziej niezwykłym z zestawów Nedelki. Bielizna damska, zapakowana w dziwną jak na tamte czasy przezroczystą plastikową rurkę, wykonana była z czystej białej bawełny. Bielizna różniła się od siebie kolorem obramowania, rośliną na przodzie artykułu oraz napisem w języku angielskim: Sunday, Monday, Tuesday i tak dalej. Mówi się, że te zestawy były sprowadzane gdzieś z zagranicy i z krajów bałtyckich, bo napisy były nie tylko w języku angielskim. W pewnym momencie popularność "tygodniowego" kompletu bielizny stała się tak duża, że miejscowi radzieccy rzemieślnicy uruchomili własną produkcję. Nie była to jednak produkcja fabryczna. Produkowane w kraju towary były złej jakości i ledwo nadążały za potrzebami. Ale kto wie, może o to właśnie chodziło. Może taki był zamysł: nosić ją przez tydzień, a potem przestać.

Krótko mówiąc, to długa historia, pierścień "The Week", którego znaczenie Znaczenie "tydzień" pierścień, który zbiega się z zasadą naprzemiennych dni tygodnia, był w pewnym momencie bardziej popularny niż Cartier "Trinity" pierścień. Mieszkańcy republik radzieckich byli niewyszukani, w przeciwieństwie do obywateli Europy Zachodniej. Dlatego każdy świeży pomysł był przyjmowany z entuzjazmem i traktowany jak kartka papieru, dopóki się nie postrzępiła i nie zużyła. Poza tym swoją rolę odegrała wartość pierścionka jako przedmiotu nie tylko funkcjonalnego, ale i częściowo totemicznego.

Historia jednej rzeczy

 

Pierścień jest międzynarodowym wynalazkiem. Nazwa tego biżuteria biżuteriaNa początku swojej historii ten element biżuterii nie był nazywany biżuterią, pochodzi on od słowa "Kolo" oznaczającego "koło". Różne ludy nosiły różne pierścienie, ale ich znajomość z tą funkcjonalną rzeczą miała miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Pierwsze obrączki były wykonane ze szkła, drewna, roślin, kości i kamienia. Nie da się podać dokładnej daty narodzin pierścienia. Możemy jednak powiedzieć, czym była ta biżuteria dla naszych przodków, którzy żyli pięćset lat temu. Dziś pierścionek to najczęściej po prostu element biżuterii, czysta estetyka. Ale trzy lub pięć wieków temu, obrączki miały bardzo konkretne funkcje, a ich estetyczny komponent był drugorzędny.

Mistyka w ringu Tygodnia i nie tylko.

Zacznijmy od czegoś, co trudno wyjaśnić słowami i co jest ciągle kwestionowane przez naukę - od mistycznego komponentu pierścienia. Przy okazji, złote obrączki "The Week" też to mają, ale o tym więcej poniżej. Element mistyczny zależał od inkrustacji, jaką posiadała biżuteria. Niektóre kamienie miały przyciągać szczęście, inne przynosić miłość, a jeszcze inne szczęście w każdej sferze życia. Oczywiście, geniusze z dawnych lat nie byli odporni na takie właściwości okrągłej biżuterii, ale starali się je wykorzystać do maksimum.

Doskonałym przykładem jest Aleksander Puszkin. Napisał wiersz "Trzymaj mnie, mój talizman". Poświęcona jest dwóm pierścieniom, z którymi pisarz nigdy się nie rozstawał. Jeden był inkrustowany szmaragdem, drugi kornelem, tak jak prorok Mahomet. Uzdrawiająca magia pierścienia przyciągnęła Puszkina jak magnes. I nie tylko używał jej w swoich dziełach, ale pobożnie wierzył w nadprzyrodzone zdolności zwykłej rzeczy. Magiczny pierścień był obecny w poemacie "Rusłan i Ludmiła" oraz w dramacie "Pan młody". Jednak nie tylko Puszkin uważał, że pierścień jest czymś wyjątkowym, a nie tylko zwykłą, bezduszną biżuterią. Magiczne właściwości pierścienia zostały udowodnione przez Samuela Marszaka w "Dwunastu miesiącach", przez Aksakowa w "Szkarłatnym kwiecie" i przez Tolkiena w sensacyjnym "Władcy pierścieni". Wszechwładza dana nosicielowi pierścienia zależała w dużym stopniu od opinii i zasad danej osoby i mogła zmieniać się w zależności od jej charakteru.

 

Mit o Prometeuszu jest również częściowo odą do mistycznych właściwości pierścienia. Ta symboliczna biżuteria ma długą i fascynującą historię. И "Tydzień" to pierścień.co w tym przypadku nie jest wyjątkiem. Biżuteria ta ma swoją mistyczną aurę. "Tydzień", jak już pisaliśmy wyżej, sugeruje obecność siedmiu składników. W terminologii ezoterycznej, liczba 7 jest liczbą harmonii. Nie bez powodu istnieje siedem cudów świata i siedem centrów energetycznych w człowieku. Jednak nadal wielu ezoteryków i praktyków psycho-duchowości jest przekonanych, że biżuteria zawierająca tę mistyczną liczbę jest synonimem harmonii z samym sobą i otaczającym światem.

Mistrz wszystkiego, co rzemieślnicze: funkcja pierścienia

Przodkiem pierścionka była moneta. Przez około dziesięć wieków p.n.e. monety były używane jako uniwersalny miernik wartości. W każdej monecie robiono dziurkę, a funkcję portmonetki pełnił palec wskazujący: ludzie wsuwali sobie pieniądze na palce, żeby ich nie zgubić i zsuwali je z palców, żeby zapłacić.

 • Obrączki zawodowe. W dawnych czasach istniały pewne zawody, które musiały nosić pierścień. Na przykład, łucznik. Aby chronić dłonie przed skaleczeniem cięciwą łuku, łucznicy nosili nie jedną, ale trzy funkcjonalne elementy biżuterii: na palcach wskazującym, środkowym i serdecznym. To znaczy na tych częściach ręki, które były najbardziej narażone na ryzyko urazu. Obrączki nosili również zawodnicy, którzy brali udział w walkach na pięści. Były one duże i masywne, z dużymi metalowymi inkrustacjami lub inkrustowane dużymi klejnotami. W tym czasie pierścienie zastąpiły kastety, które zostały wynalezione później.
 • Pierścień zamiast uszczelki. Przez długi czas istniał zwyczaj noszenia na palcu wskazującym tzw. pierścienia władzy. Tradycja ta wywodzi się ze starożytnego Egiptu i była aktualna jeszcze dwa lub trzy wieki temu. Pierścień władzy był pierścieniem, który zawierał pieczęć rodową lub herb i służył jako rodzaj podpisu. Egejczycy, Etruskowie, Grecy - wszystkie te ludy aktywnie korzystały z tego wynalazku Egipcjan i chętnie nosiły wygrawerowane pierścienie - pieczęcie, aby móc z ich pomocą zalegalizować dokument nawet w najbardziej niekomfortowej sytuacji.
 • Pierścienie papieskie. Takie obrączki noszą niezwykłą nazwę "obrączek rybackich". Tylko papieże mogą je nosić. Odznaczenie jest potwierdzeniem, że Papież jest Wikariuszem Świętego Piotra na Ziemi. Na każdym takim pierścieniu (a w historii katolicyzmu było ich wiele) widniał herb papieża - skrzyżowane klucze (lub alternatywnie potrójna korona). Początkowo takie pierścienie były wykonane z ołowiu, później z brązu, a następnie ze złota. Kiedy papież był wybierany ponownie, pierścień należący do poprzedniego papieża był niszczony.

Pierścionek zwany "Nedelką" nie należy oczywiście do żadnej z wyżej wymienionych grup biżuterii. Nie ma też żadnych innych nowoczesnych pierścieni. Jest szczytem ewolucji produktów funkcjonalnych i wnosi do wizerunku swojego właściciela wyłącznie estetykę. Ale fakt ten nie czyni jej gorszą lub lepszą od biżuterii użytkowej. Pierścień Week jest po prostu inny. Ale dzięki swojej historii i mistycznemu komponentowi, nie ma go nigdzie.

2 odmiany 'Weeks'.

Pierścienie jubilerskie, składające się z siedmiu integralnych elementów, które można rozdzielić na poszczególne części składowe, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa posiada poprzeczkę - klamrę, która spaja smukłe obrączki i tworzy z siedmiu elementów biżuterii jedną całość. Druga grupa to tzw. "oszuści", którzy nie posiadają zszywki, ponieważ nie potrzebują zszywki: elementy takiego pierścienia są początkowo przymocowane do siebie. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie mniej uniwersalnego i niezniszczalnego elementu biżuterii, który jednak wizualnie jest nie do odróżnienia od klasycznej wersji pierścionka.

 

Obecnie drugi wariant jest znacznie bardziej powszechny. Ponieważ moda na noszenie składanych obrączek odeszła w zapomnienie. Fałszywe obrączki są wygodniejsze w noszeniu i trwalsze. Nie możemy jednak wykluczyć, że za jakiś czas ich miejsce na piedestale ponownie zajmą biżuteryjne artefakty przeszłości. Bo moda jest cykliczna i co jakiś czas podrzuca nam trendy, o których już dawno zapomniałyśmy.

Handmade "Week".

Oczywiście nie do końca własnymi rękami. Ale efekt końcowy na pewno i w całości będzie wytworem Twojej wyobraźni i poczucia stylu. Dziś w prawie każdym większym sklepie jubilerskim (i jubilerskim hipermarkecie internetowym Gold.ua - nie jest wyjątkiem) sprzedają tzw. pierścienie zestawowe. Z reguły są one bardzo cienkie, ponieważ są przeznaczone do tworzenia różnych kombinacji z innymi podobnie malutkimi obrączkami.

 

Samodzielne wykonanie zestawu Week jest rzadkim przypadkiem, w którym obrączki nie tylko mogą, ale powinny różnić się od siebie wzornictwem, a nawet kolorem. Na przykład, kombinacje złota i srebra lub żółtego i białego złota, jak również srebrnego metalu, są dopuszczalne, a nawet pożądane. Jeśli nie nosisz srebra z powodu osobistych przekonań, wybierz złoty pierścionek z innym odcieniem metalu. Być może pamiętasz, że złoto występuje w kolorze różowym, czerwonym, białym i cytrynowym, a nawet w lekko zielonkawym odcieniu.

Wskazówka dotycząca doboru rozmiaru.

Oryginalny pierścień Weeks jest składany. Wszystkie siedem elementów jest połączonych ze sobą ósmym elementem, specjalną zszywką. Grubość zszywek zależy od modelu biżuterii oraz od pomysłu na projekt. A przy wyborze pierścionka na prezent, polecamy zwrócić szczególną uwagę na klips. Rzecz w tym, że dość szeroki ósmy element "Weeks" zjada mniej więcej połowę jego rozmiarów. Oznacza to, że jeśli osoba obdarowywana nosi rozmiar 16 rozmiarto pierścionek "Weeks" w tym rozmiarze z szeroką klamrą nie będzie dla niego wystarczający. Wynika to z faktu, że rzeczywisty rozmiar pierścionka będzie wynosił 15,5 (ze względu na miejsce "zjedzone" przez zszywkę). Sprawa jest prosta: jeśli zszywka jest szeroka, weź o pół rozmiaru większą, a nic Ci nie umknie. A jeśli zszywka jest cienka i prawie niezauważalna, można śmiało brać biżuterię na wymiar.

Sekretne znaczenie pierścienia "Tydzień".

Jesteśmy pewni, że znasz wiele popularnych wyrażeń i przysłów, w których pojawia się liczba siedem. I właśnie tyle obrączek znajduje się w zestawie "Tydzień"! Siódemka od dawna porośnięta jest mistycznym mchem i dumnie nosi tytuł jednej z najbardziej magicznych liczb. Sprawdźmy więc, w czym tkwi sekret tej popularności i czy ma ona racjonalny sens. Bo interpretacja liczby 7 jako magicznej jednostki jest kluczem do zrozumienia energetycznej mocy niezwykłego, ale jakże ukochanego przez nasze mamy pierścionka.

 

To nie nasze pokolenie, ani nawet pokolenie naszych prababek uczyniło liczbę siedem świętą. Wygląda na to, że tak było od samego początku. A oto tylko kilka faktów, które o tym świadczą:

 1. mieszkańcy starożytnego Egiptu uważali liczbę siedem za symbol życia wiecznego;
 2. siedem było bramą do starożytnego królestwa zmarłych;
 3. Istnieje sugestia, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że liczba siedem jest symbolem wiecznego życia.

Istnieje sugestia, że starożytni mieszkańcy tak bardzo szanowali siódemkę właśnie dlatego, że byli w stanie dostrzec na niebie siedem dużych ciał niebieskich. Planety, o których mowa, to oczywiście Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i Słońce. Każda z planet miała swoje symboliczne bóstwo. I ta cała mistyczna opowieść dla naszych przodków musiała mieć jakąś klamrę spinającą, jak w pierścieniu Tygodnia. Istnieje możliwość, że liczba siedem była tym zszywaczem.

 

Z biegiem czasu mistyczna aureola siódemki nabierała coraz bardziej codziennego znaczenia. Starożytni lekarze, na przykład, doszli do wniosku, że ciało ludzkie odnawia się co siedem lat. Naukowcy odkryli, że na naszej planecie występuje siedem metali nieszlachetnych: złoto, srebro, cyna, żelazo, rtęć, ołów i miedź. Starożytni odkrywcy liczyli skarby, które istniały na planecie i najbogatsze miasta. Było ich po siedem. Oczywiście, nasi przodkowie nie myśleli o żadnym zbiegu okoliczności. Kiedy człowiek nie potrafi wyjaśnić czegoś z naukowego punktu widzenia, zaczyna szukać w tym jakiegoś wyższego znaczenia. Dokładnie to samo stało się z liczbą siedem.

Spośród ciał niebieskich, Księżyc zawsze przyciągał najwięcej uwagi. Starożytni ludzie w pewnym momencie zdali sobie sprawę, że ziemski satelita miał cztery fazy, z których każda trwała przez siedem dni. Wyrównywać the Sumerians miewać kalendarz z cztery tydzień. A każdy tydzień miał (właśnie tak!) siedem dni. Mieszkańcy starożytnego Babilonu byli przekonani, że ostatni, siódmy dzień cyklu księżycowego jest niebezpieczny dla ludzi. Dlatego w Babilonie, na tym zwyczajem było odpoczywać. Tak narodziła się niedziela. Wszystkie te fakty skłaniają nas do myślenia, że szczególny stosunek do liczby siedem nie był wydarzeniem historycznym, ale był nam przeznaczony. W rzeczywistości nie różnimy się wiele od mieszkańców starożytnego świata. I my również mamy tendencję do szukania mistycyzmu w tym, czego nie możemy wyjaśnić za pomocą badań.

A więc podsumujmy magię, która kryje się w liczbie siedem, symbolizowanej przez epokowy pierścień Tygodnia.

 • Święty numer. Istnieje siedem grzechów śmiertelnych w chrześcijaństwie, siedem bram raju w islamie, taka sama liczba dni stworzenia w Starym Testamencie. W rzeczywistości, lista mogłaby być kontynuowana długo: siedem najwyższych bogów w starożytnym Egipcie, siedem stopni hierarchii wśród kapłanów narodów Wschodu, siedem kręgów wokół kamienia Kaaba, które pielgrzymi odwiedzający Mekkę wykonują ...
 • Harmonia i doskonałość. Mistycyzm liczby siedem przenoszony do życia codziennego odciskał się nawet w dziedzinach, które z mistycyzmem nie miały nic wspólnego. Na przykład, w starożytnych traktatach hebrajskich była wzmianka, że w siódmym roku po zasianiu ziemia powinna odpoczywać. W tym roku zabronione było ściąganie długów. Przy okazji, fakt ten nie jest mistycyzmem, ale prostą rzeczywistością: w siódmym roku nie było żniw, a zatem dłużnicy nie mieli pieniędzy. Starożytni greccy wojownicy, wróciwszy z bitwy ze wstydem, musieli przez siedem dni przebywać z dala od ludzi i nie być widziani przez zwykłych ludzi - to była ich kara za tchórzostwo. Obrót siedmiu planet na jednej i tej samej orbicie wskazywał na fakt, że siedem to liczba jedności, harmonii i doskonałości.

Ostatnie badania, nawiasem mówiąc, najwyraźniej wykazują, że liczba siedem ciągle ma proch w swojej prochowni nawet w wieku technologii komputerowych i że jest ona zdolna nawet dzisiaj do generowania najróżniejszych zagadek i łamigłówek. Eksperci z Institute for Nonlinear Science w Kalifornii przeprowadzili badania i stwierdzili, że liczba siedem wydaje się być swoistym odpowiednikiem maksymalnej pamięci ludzkiego mózgu. Mówiąc prościej, jest to objętość naszej "pamięci operacyjnej". Na potwierdzenie tego Amerykanie proponują prosty test, który możesz zdać już teraz - bez odchodzenia od kasy. Badacze poprosili swoich respondentów o sporządzenie listy kilkunastu przypadkowych słów. Respondenci zapisywali listę na papierze, następnie oddawali notatki i próbowali odtworzyć to, co zostało napisane. Przeważnie przypominali sobie tylko siedem z zapisanych słów, a pozostałych trzech nie potrafili sobie przypomnieć.

 

Hm, teraz rozumiemy, dlaczego bajki i filmy takie jak Siedem małych kózek, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Siedmiu samurajów i Siedmiu wspaniałych mają tylko siedmiu głównych bohaterów. A to dlatego, że człowiek jest w stanie śledzić tylko taką liczbę postaci, zapamiętać je i ogarnąć związane z nimi fabuły. Socjologowie zresztą już dawno zauważyli, że gdy przy jednym stole zasiada więcej niż siedem osób, towarzystwo zaczyna się rozpadać na mniejsze grupy interesów. Siedem to maksymalna liczba osób obecnych na sali, które mogą ze sobą aktywnie współdziałać. Jeśli jest obecnych więcej osób, ogólny dialog zanika.

Teraz już na pewno wiesz wszystko o pierścieniu tygodnia. I jeszcze więcej. Kto by pomyślał, że za biżuterią, o której pamiętamy tylko dzięki modzie lat 80-tych, kryje się tak długa i fascynująca historia. Sięgnij do korzeni i noś to, co lubisz. 

Więcej znajdziesz na: http://pierscionkizareczynowe.edu.pl